Son dakika... Dış ticaret verisi açıklandı! Cumhuriyet rekoru geldi

Son dakika... Dış ticaret verisi açıklandı! Cumhuriyet rekoru geldi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ağustos ayı dış ticaret sayılarını açıkladı. Ağustos ayında ihracat yüzde 52'ye yakın çoğalışla 19 milyar dolara erişti.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ihracatta yeni rekorun asıllaştığını açıkladı. Bakan Muş, Ağustos ayında ihracatın yüzde 51.8 oranında çoğalışla 18.91 milyar dolara eriştiğini açıkladı. Senelik bazda da ihracatın 207 milyar doları aştığını belirtti.

Bakan Muş'un açıklamaları şöyle:

Euro Bölgesi son 10 senenin en büyük enflasyon seviyesine erişmiştir. 2021 senesinde sihrime trendimiz sürüyor. Türkiye, OECD içinde Birleşik Kraliyet'tan sonra azami gelişmeyi asıllaştırmıştır. 1998 senesinden itibaren açıklanan sihrime sayılarına azami ihracat katkısı olmuştur. Net ihracatın gelişmeye katkısı 6.9 puan olarak reelleşmiştir. Yatırımların gelişmeye olan katkısı 2020 senesinin ikinci yarısından itibaren devam eden çoğalışın devam ettiği ve yatırımların gelişmeye 5.4 puan katkı sağladığını görmekteyiz. Gelişmenin lider göstergesi sanayi imalindeki pozitif büyümeden bahsetmek isterim. Sanayi imali yüzde 23.9 oranında artırmayı muvaffak olmuştur. Ülkemiz AB abonelerinin tamamını geride vazgeçmiştir. Ekonomimizdeki pozitif büyümeler son 39 ayın azami seviyesi olan 100.8'e erişmiştir.

FIRSATÇILARIN GÖZÜNÜN YAŞINA BAKMAYACAĞIZ

Ülkemizin ekonomik derlenmesinin gayet iyi olduğunu ifade etmek isterim. Ticaret Bakanlığı olarak piyasa bozucu hareketlerde bulunanlara izin etmeyeceğiz. Fırsatçıların gözünün yaşına bakmayacağız. Talep-arz balansında anlaşmayan maliyetlere hesap soracağız. Fahiş maliyet çoğalışı yapanlara karşı elimizdeki tüm çalgıları kullanacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Dürüst çalışanın yanında ve sponsoruyuz. Birileri Türkiye'nin elde ettiği zaferleri ehemmiyetsiz göstermenin tasasına düşmüş vaziyette. Rekor sihrime oranı açıklandı. Ülke olarak hepimiz memnuniyet dinlerken bazı etraflar bu oranı küçümsemeye başladı. Bu sihrime oranının doğru olmadığını kanıtlamaya çalıştılar. Balçık atma yoluna gittiler. Bu kavrayışın yüzde 21.7'lik gelişmeyi sindirmesini beklemiyoruz. Biz bu sakat kavrayışa karşı çabamızı sürdüreceğiz.

Türkiye olarak sığınmacı akınına karşı hudutlarımızı sıkı yakalayacak ve muhacir almayacağız. Bu noktada tam yükü belirli ülkelere yükleme kavrayışını kabul etmiyoruz. Bu noktada Türkiye hudut kapılarında aldığı temkinleri en üst seviyeye çıkarmıştır.

İHRACATTA CUMHURİYET REKORU

İhracatımız Ağustos'ta yüzde 51.8'lik çoğalışla 18.91 milyar dolara erişmiştir. Senelik bazda 207 milyar dolar ile yeni cumhuriyet rekoru kırıldı. Ağustos'ta ithalat yüzde 23,0 çoğalışla 23,2 milyar dolar oldu. Ocak-Ağustos yarıyılında ihracat yüzde 37,0 çoğalışla 140,2 milyar dolar olarak hakikatleşti. Ağustos'ta dış ticaret sarihi geçen sene aynı aya göre yüzde 10 eksildi. Ağustos'ta ticaret sarihi 4.3 milyar dolar oldu.

Şimdiye kadar ihracat yapmamış olan KOBİ'leri destekleyeceğiz. İhracatçıların kullandığı reeskont kredisi limitini 30 milyar dolara çıkardık.

: İlginize Sürükleyebilir Selçuk Bayraktar paylaştı! İşte Akıncı'nın 'sırrı'Faşist olduğu kadar müptezelmiş de! 'İşin en mide bulandırıcı tarafı...'İhracatta Cumhuriyet rekoru!

Borsada kolay harekât ve düşük kurul için tıklayın