Son dakika: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Terör örgütü PKK, İsveç'i rehin almış durumda"

Son dakika: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Terör örgütü PKK, İsveç'i rehin almış durumda"

Balkanlar resmi ziyaretleri kapsamında Hırvatistan’ın başşehri Zagrep’e gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu mevkidaşı Gordan Grlic Radman ile tertip ettiği ortak basın buluşmasında ehemmiyetli açıklamalarda

Hırvatistan’ın başşehri Zagrep’e gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu mevkidaşı Gordan Grlic Radman ile tertip ettiği ortak basın buluşmasında başta İsveç ve Norveç'in NATO azalık müracaatları ve bu ülkeler tarafından terör örgütlerine verilen destek başta olmak üzere gündeme dair ehemmiyetli açıklamalarda bulundu.

İSVEÇ YASALARI VE YETKİLİLERİ NE KADAR GEVŞEK OLDUKLARINI ORTAYA KOYDU

İsveç'in başşehri Stockholm'de terör örgütü PKK/YPG'nin güya sancağı ve elebaşı Abdullah Öcalan'ın resimleri projeksiyon ile simge binalara yansıtılması hakkında konuşan Bakan Çavuşoğlu, "Terörle gayret mevzusunda İsveç yasaları ve yetkililerinin ne kadar gevşek olduğunu  bir defa daha ortaya koydular. " dedi ve laflarına şöyle devam etti;

PKK SANKİ İSVEÇ'İ REHİN ALMIŞ VAZİYETTE

"Terör örgütü PKK yalnızca Türkiye değil İsveç'in de milli çıkarlarına hasar vermeye çalışıyor. İsveç'in NATO'ya aza olmaması için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. PKK yanlısı bir milletvekilleri var hükümeti kesintisiz tehdit ediyor. İsveç içinde de NATO girmelerini istemeyen yetkililer var.

Terör örgütü İsveç'i sanki rehin almış vaziyette. Biz bu sebeple İsveç'in NATO abonesi olabilmesi için ülkenin terörle gayret mevzusunda attığı adımları görmek istediğimizi sıkça belirtiyoruz.

NOKSAN BULDUK KENDİ BELGEMİZİ SUNDUK

İki ülkenin azalık süreci ile alakalı iki ülkeye belgeleri verdik, onlardan mektuplar da geldi. NATO genel sekreteri devreye girdi, Cumhurbaşkanımızla görüştü. NATO genel sekreterinin özel kalem müdürü Ankara'ya geldi, onlar bir belge gönderdi. 3'lü bir biçimde imza atılacak bir belge. Biz bunu noksan bulduk ve kendi belgemizi gönderdik yalnızca bunun üzerinden ziyaretler devam edebilir dedik.

BRÜKSEL'DE KRİTİK DORUK

Şimdi Dışişleri Bakan Dayanakçısı Büyükelçi Sedat Önal ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Brüksel'e gidecekler pazar akşamı ve orada bu belge üzerinde NATO ile bir çalışma yapılacak. Ancak biz bu mevzudaki kararlılığımızı tüm taraflara tekerrürden anımsatıyoruz."Son dakika: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Terör örgütü PKK, İsveçi rehin almış durumdaDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Balkanlar ziyareti kapsamında geldiği Kuzey Makedonya’nın Ohri kentinde Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic ile görüştü

BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NUN BALKANLAR TURU

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Balkanlar ziyareti kapsamında geldiği Kuzey Makedonya’nın Ohri kentinde AP milletvekili ve Avrupa Liberalleri Eşbaşkanı İlhan Minik ve Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg ile ikili görüşmeler hakikatleştirdi. Bakan Çavuşoğlu, Karadağ Başbakan Dayanakçısı ve Anapara Yatırımları Bakanı Ervin ibrahimoviç ile ayrıca görüştü.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Balkanlar ziyareti kapsamında geldiği Kuzey Makedonya’nın Ohri kentinde Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic ile görüştü. Görüşmede Türkiye ve Hırvatistan ikili ilişkileri, Ukrayna ve Bosna-Hersek’teki son büyümelerin ele alındığı ifade edildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hırvatistan Dış ve Avrupa İşleri Bakanı Gordan Grliç-Radman ile görüşerek iki ülkenin kurullar arası görüşmelerine başkanlık yaptı.