Son dakika... Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan flaş ABD açıklaması!

Son dakika... Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan flaş ABD açıklaması!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "S-400'leri 'Kullanmayın' öneriyi kabul edilemez. S-400 konusunda Amerika Birleşik Devletleri tarafından bir hafifleme yok" açıklamasını yaptı. Bakan Çavuşoğlu,…

 İşte CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova'nın açıklamalarından öne çıkanlar:

Hem Rum hem Türk tarafı da katılmalı dedi. Neden Türkiye, Kıbrıs sarihlerinde arama bu yapıyor? Bakan Çavuşoğlu bunu da açıklama etti. Rum tarafının tek taraflı arayışları sonucunda Kuzey Kıbrıs'ın Türkiye'ye verdiği lisansla Ankara da oradaki Kıbrıs Türk'ünün hakkı için aramalara başladığı açıklama etti.

25 maddelik bir uyuşmadan bahsetmiştik. Görüşmeler devam edecek, haziran ortasında Miçotakis ile Erdoğan'ın biraraya gelmesi öngörülüyor.

İki başkanın görüşmesi için takvimlendirme çalışması var dedi Çavuşoğlu 14 Haziran'da hakikatleşecek gibi görünüyor. Saati ve ne kadar süreceği ile alakalı detaylar tanımlanıyor. S-400 konusunda Amerika Birleşik Devletlerinin YPG'ye verdiği destek de FETÖ de aramızda hala bir sorun Ermeni soykırımı açıklaması da geldi. Daha iyi bir ilişki içinde olma mücadeleyi var. S-400'leri 'Kullanmayın' öneriyi kabul edilemez. S-400 konusunda Amerika Birleşik Devletleri tarafından bir hafifleme yok.

"BIDEN, CUMHURBAŞKANIMIZA 'BİZ SİZİNLE YAKINDAN ÇALIŞMAK İSTİYORUZ' DEDİ"

YPG konusunda da yeniden Amerika Birleşik Devletlerinin geri adım atmadığını kavrıyoruz. Bu angajmanı da bize çok iyi açıklayamıyorlar dedi Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu... Bakan Çavuşoğlu, "Biden, Cumhurbaşkanımıza telefonda siz de istiyorsanız biz sizinle yakından çalışmak istiyoruz dedi ama var olan sorunlarımızı aşmamız gerekli. Diplomasi de bunun için zorunlu ifadesi kullandı" dedi.

MISIR İLE OLAĞANLAŞMA

İlişkilerin normalleştirilmesi için bir ekip diyalog civarları vardı. Bakan Yardımcısı Silgeç Önal şu ifadeyi kullandı: "İlişkilerin normalleştirilmesi ve bölgesel seviyede daha fazla işbirliği için iki tarafta da bir siyasi yönet olduğuna dair işaretler var" dedi. İlişkilerin normalleştirilmesinin kolay olmadığını vurguladı.

Son dakika... Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlundan flaş ABD açıklaması

Bakan Çavuşoğlu da "İkili ilişkilerin normalleştirilmesi demek karşılıklı büyükelçilerin atanması dahil ilişkilerin tamamen basmakalıp seyrine dönmesi demek" dedi. Bu süreç başladı. Natürel ki zamana lüzum var. Bu evre evre ilerleyecek bir şey dedi ve dışişleri bakanlarının da bir görüşme yapacağının altını çizdi.

İSRAİL İLE OLAĞANLAŞMA SÖZ KONUSU OLUR MU?

Bakan Çavuşoğlu, "Biz İsrail davranışını değiştirmediği sürece ilişkileri sıradanlaştıramayız. İsrail sulhtan yana davranırsa ancak ilişkilerimiz sıradanlaşabilir. Netanyahu'nun hükümette olması ya da olmaması değil mesele, İsrail'in Filistin'e müteveccih davranışını değiştirmesi gerekir" dedi.

RUSYA İLE TURİZM TEMASLARI

Bakan Çavuşoğlu, "Ruslar bize bunun kesinlikle siyasi bir tarafı yok diyor. Tamamen sağlık sebebi deniliyor. Umarım açarlar" dedi. Bu mevzuda Rusların da Türkler kadar istekli olduğunu söyledi. Rusya'yla da hadise sayıları düştükçe turizm konusunda kapı aralanıyor diyebiliriz.

Çavuşoğlu, "Bizim Ukrayna'ya silah satmamızdan kimse rahatsız olmamalı" dedi. Rusya da bundan kesinlikle rahatsız olmasın dedi.

AB İLE İLİŞKİLERDE SON GİDİŞAT

Göç anlaşması için henüz net bir geri dönüş yok. Gözler hazirandaki AB zirvesinde. Bakan Çavuşoğlu şunun altını çizdi: "Biz para verelim, siz muhacirleri yönet edin. Böyle bir yaklaşımı asla kabul etmeyiz. AB-Türkiye ilişkileri çok ebatlı" dedi.