Son dakika... Dışişleri'nden AB zirvesi kararlarına tepki: Gerçeklerden kopuk tutum sergilenmesi esef vericidir

Son dakika... Dışişleri'nden AB zirvesi kararlarına tepki: Gerçeklerden kopuk tutum sergilenmesi esef vericidir

Son dakika haberine göre; Dışişleri Bakanlığı AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde kabul edilen kararları esefle ayıpladığını belirtti. Bakanlık, "Ülkemizle alakalı önyargılı, vizyonsuz ve reellerden

Dışişleri Bakanlığı, 24 Haziran 2022, 23-24 Haziran 2022 tarihli AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde kabul edilen kararlar hakkında şu açıklamayı yaptı:

23-24 Haziran 2022 tarihlerinde Brüksel’de reelleştirilen Avrupa Birliği AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde kabul edilen kararlarda ülkemizle alakalı önyargılı, vizyonsuz ve reellerden kopuk bir tavır sergilenmesi esef vericidir. Bu, AB’nin bir defa daha Türkiye bağlamında kısır döngüden çıkamadığının delilidir.

AB’nin, Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’ne ait beynelmilel hukuka ters ve maksimalist tezleri hukukileştirmeye çalışması kabul edilemez. Aynı biçimde AB’nin, Yunanistan’ın 10 mil hava sahası iddiası, adaları silahlandırması, geri itme uygulamaları başta olmak üzere beynelmilel hukuka ters eylemlerine suskun kalması bütün bir garabettir. Bu kararlar, sorunların çözümüne katkı sağlamadığı gibi, bölgesel karara da hasar vermektedir.

Türkiye her zaman beynelmilel hukuktan ve iyi komşuluk ilişkilerinden yana tavrını sürdürmesine karşın, ülkemizin bu yaklaşımına maksatlı gerginlik ve tırmandırma taktiğiyle cevap verilmesi bütün bir samimiyetsizlik misalidir.

AB artık, Türkiye’nin abonelik süreci ve ülkemizle işbirliğinden sağlanacak bereketleri, Yunanistan ve GKRY’nin dar görüşlü, hukuksuz ve maksimalist iddialarına rehin ve feda etmemesi gerektiğini algı etmelidir. AB’nin kendi genel çıkarları da esasen bunu gerektirmektedir.

Öte yandan Zirve’de, Ukrayna ve Moldova’ya aday ülke statüsü tanınmasından ve Gürcistan’a da AB azalığı perspektifi verilmesinden memnuniyet dinlenmektedir. Bununla beraber, halihazırda aday ülke statüsünde bulunan Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile katılım röportajlarının hali hazırda başlatılmaması yadırganmaktadır. Bosna-Hersek’e de bir an evvel adaylık statüsü verilmesinin Balkanlar dahil geniş Avrupa coğrafyasının verimine olacağı düşünülmektedir.

Türkiye, AB’nin tüm aday ülkelerle dürüst angajmana girmesi ve katılım süreçlerinin liyakat esasında ilerletilmesi gerektiğine inanmaktadır.