Son dakika... Dışişleri'nden AB'ye başörtüsü tepkisi

Son dakika... Dışişleri'nden AB'ye başörtüsü tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın ABAD, Almanya’daki iki ayrı şirketin çalışanlarına uyguladığı başörtüsü kısıtlamasına onay vermesine tepki gösterdi. Bakanlık, ''Avrupa…

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ABAD'ın Almanya'daki iki ayrı şirketin çalışanlarına uyguladığı başörtüsü kısıtlaması hakkındaki son kararının, din hürlüğünü alenen ihlal ettiği vurgulandı.

Açıklamada, "Karar, İslam karşıtlığının ve Müslümanlara müteveccih tahammülsüzlüğün Avrupa’da müessesesel ve yasal bir kimliğe kavuşturulma mücadelelerinin yeni bir misalini oluşturmaktadır. Müslümanların müsamahasızlık, nefret söylemi ve hatta şiddete maruz kaldıkları, yaygın biçimde mühürlendikleri ve sosyo-ekonomik alanlarda dışlandıkları, özellikle Müslüman bayanların bu vaziyetten daha da negatif etkilendikleri bir vakıadır. İnkarı muhtemel olmayan ve geçmişteki acı deneyimlerden ders alınmadığını gösteren bu riskli meyil Irkçılık ve Müsamahasızlığa Karşı Avrupa Komitesinin ECRI ve Birleşmiş Milletler Din ve İnanç Serbestliği Raportörü’nün raporlarında da vurgulanmaktadır. Hal böyleyken, Avrupa’yı rehin alan İslam husumetinin, ırkçılığın ve nefret zehrinin giderek yükseldiği bir yarıyılda, ABAD kararı, din hürlüğünü yok saydığı gibi, ayrımcılığa da zemin ve yasal kılıf kazandıracak bir kalite taşımaktadır. Hukuken ve vicdanen yanlış, körükleyeceği İslam husumeti bakımından riskli mevzubahisi kararı ayıplıyoruz" denildi.