Son dakika: Dışişleri'nden Yunanistan'a sert tepki!

Son dakika: Dışişleri'nden Yunanistan'a sert tepki!

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu’nun, Atina'nın Elliniko-Agrirupoli mahallesinde inşa edilmesi tasarlanan “Sürmene Dünya Pontus Helenizmi Epilepsiyi”nın, inşa tasarısını

Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan yazılı açıklamada Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu’nun, Türkiye hakkındaki gerçek değil lafları kınandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu’nun, Atina'nın Elliniko-Agrirupoli mahallesinde inşa edilmesi tasarlanan “Sürmene Dünya Pontus Helenizmi Epilepsiyi”nın, inşa tasarısını tanıtım merasimi sırasında yaptığı açılış konuşmasında, yakın tarihimiz hakkında sarf ettiği mesnetsiz ifadeler esefle karşılanmıştır.

Bu iddialar, Anadolu’yu işgale ve istilaya kalkışanın Yunanistan olduğu, Yunan ordusunun, özellikle Batı Anadolu bölgemizdeki masum sivil ulusa karşı vahşice insanlık kabahatleri işlediği aslını değiştirmemektedir. İtilaf Devletleri Tahkikat Komiteyi’nun raporunda da kayıtlı bu kabahatler sebebiyle Yunanistan’a, Lozan Barış Antlaşması’nın 59. maddesi uyarınca, savaş hukukuna ters eylemlerinden doğan hasarları tazmin etme mükellefliği getirildiğini bir defa daha andırdırırız.

Yunanistan’ın sıkça ortaya attığı hakikat dışı ithamlar, iki ülke arasındaki meselelerin çözümü yolundaki içten ve dürüst bir diyalog etrafının oluşturulmasına müteveccih adımları gölgelemektedir.

Bu cins tavır ve tutumlar, devlet ricalinden beklenen mesullüklerle bağdaşmamaktadır. Bu çerçevede, komşumuz Yunanistan’ı bir defa daha sağduyuya ve yapıcı bir kavrayışa davet ediyoruz."