Son dakika: Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Bayram namazı açıklaması

Son dakika: Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Bayram namazı açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Biz bayram namazı kılınacak biçimde hazırlıklarımızı yapıyoruz. Cuma namazını nasıl kılabiliyorsak bayram namazını da aynı biçimde kılabiliriz" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erbaş, Kanal 7'de yayımlanan "Prof. Dr. Mustafa Karataş'la Sahur Müddeti" programına video konferans yoluyla katıldı.

Erbaş, programda Kovid-19 ihtiyatları kapsamında bayram namazının kılınıp kılınmayacağının sorulması üzerine, şu yanıtı verdi:

"Bayram namazı da cuma namazı gibi kısa bir namazdır. İki rekatlı bir namazdır. Biz kılınacak bir biçimde hazırlıklarımızı yapıyoruz. Cuma namazını nasıl kılıyorsak bayram namazını da aynı biçimde kılabiliriz. Ulusumuzun camiye gelip bir hutbe ve iki rekat namazdan sonra dua yapıp camiden ufalama ihtimali var. Dolayısıyla bayram namazında rastgele bir kasvet olacağını şu an haysiyetiyle düşünmüyorum, fevkalade bir vaziyet olmazsa."

Diyanet İşleri Başkanlığının ramazan ayında yürüttüğü din hizmetleriyle alakalı bilgi veren Erbaş, "Beş süre ve cuma namazlarımızda cemilerdeki irşat çalışmalarımız devam ediyor. Dijital etrafı çok iyi kullanmaya başladık. Diyanet TV'den irşat programları yapılıyor. Ayrıca Türkiye genelinde 90 bin kadar camimizde, ihtimaller nispetinde, temkinlere riayet ederek irşat hizmetlerine devam ediyoruz." diye konuştu.

Yurt dışında 100'den fazla ülkede de Diyanet misyonlularının irşat çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Başkan Erbaş, "Türkiye Diyanet Vakfının hizmetleri yoğun bir biçimde devam ediyor. Yurt içinde 81 şehrimiz 922 ilçemizde, Diyanet Vakfının hayır hasenat hizmetleri, ramazan kutuları, zekat dağıtımı sürüyor. Yurt dışında ise 78 ülkede fakir muhtaç, eksantrik gureba insanların yanında olası oldukça olmaya çalışıyoruz. Ülkemizin cömertliğini, ulusumuzun büyüklüğünü bu biçimde hem yurt içinde hem de yurt dışında insanlarımızla paylaşmaya mücadele ediyoruz." dedi.