Son dakika: DSÖ’den Türkiye açıklaması… Koronavirüse karşı güvenli bayram için madde madde formül verdiler

Son dakika: DSÖ’den Türkiye açıklaması… Koronavirüse karşı güvenli bayram için madde madde formül verdiler

Dünya Sağlık Teşkilatı DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge ve Türkiye Temsilcisi Dr. Batyr Berdyklychev, salgın temkinleri konusunda tüm dünyada yaşanan tembellikle alakalı ihtarlarda…

Dünya Sağlık Teşkilatı'nün Avrupa ve Türkiye'deki en yetkili adları, bayram dolayısıyla Türkiye için özel bir ileti yayınladı. DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge ve DSÖ Türkiye Temsilcisi Dr. Batyr Berdyklychev tarafından ortak kaleme alındığı bildirilen açıklamada, zorlu geçen pandeminin, cemiyetin ruh sıhhatinin yanı gizeme herkes için zorlu geçen bir yarıyıl olduğu ve herkesin rahatlamak istemesinin çok natürel karşılanması gerektiği belirtilirken "Ancak geçen yaz yeniden aynı zamanları yaşadık. Bazı Avrupa ülkelerinde kısıtlamalar çok süratli bir şekilde rahatlatıldığında, Avrupa Bölgesi genelinde bizi tekrar karantina almaya zorlayan vaka çoğalışları ve vefatlarda üzücü bir yükseliş gözlemledik. Şimdi, sağlık sistemlerimiz, okullarımız, uyum kaynaklarımız, ekonomilerimiz, fiziksel ve zekasal sıhhatimiz üzerindeki bir seneden fazla süren baskıdan sonra, aynı kusuru yapmayı göze almamalıyız" ihtarı yapıldı.

BULAŞICILIĞI YÜKSEK VARYANTLARA DİKKAT ÇEKİLDİ

Avrupa Bölgesi'nde aşılama süratle devam etse de, popülasyonun sihirk bir kısmının halen aşısız olduğuna işaret edilen açıklamada bulaşıcılığı oldukça yüksek varyantların dolaşımda olduğu da hatırlatılarak "Aynı zamanda, COVID-19 vakalarında çoğalışa yol açan halk sıhhati ve sosyal tedbirlerde hafifleme görüyoruz; aşılama oranlarının yüksek olmadığı, özellikle en korunmasız gruplar arasında, bu düşük rakamlar, artan sağlık kurumuna uyuyuşlara, sağlık sistemlerinde ek yüke ve can kayıplarına neden oluyor. Bu sene, hepimizin yazdan en iyi şekilde faydalanmasını isterken, yaz aylarını herkes için daha tehlikesiz hale getirmek, daha fazla insanın gereksiz yere hasta olup can vermesini ihtiyatak ve bu salgını daha erken sona erdirmek için herkesi dikkatli olmaya çağırıyoruz" ifadelerine yer verildi.Son dakika: DSÖ’den Türkiye açıklaması… Koronavirüse karşı güvenli bayram için madde madde formül verdiler
AVRUPA'NIN HENÜZ YÜZDE 23,9'U BÜTÜN AŞILI

Aşıların halihazırda cemiyetlerde pozitif etkilerinin gözlemlendiğini vurgulayan Dr. Kluge ve Dr. Berdyklychev'in ortak açıklamalarında şu tümceler dikkat çekti: "Aşıların sağlık kurumuna uyuyuşları, vefatları ve sağlık sistemleri üzerindeki baskıyı eksiltmek için daha da sihirk bir etkisi olacağı kuşkusuz. Yeniden de, çoğu hala şehirk dozlarını bekleyen en yüksek risk altındakilere erişmek için milyonlarca doz aşıya daha gereksinim var. Sağlık Kurumuna uyuyuşlarda ve vefatlarda devam eden bir düşüş görmek istiyorsak, sağlık çalışanları, yaşlılar ve altta uyuyan risk faktörlerine sahip kişilere aşılara ulaşım hakkı daha fazla verilmelidir. Şu anda, Avrupa Bölgesi'ndeki popülasyonun yüzde 37'si* tek doz alırken, yüzde 23,9'u bütün aşılıdır. Bilgiler açık, aşı kapsamı yüksek olan ülkelerde dahi pandemi bitmedi. Bölge genelinde aşı denksizliği en sihirk zorluklarımızdan biri olmaya ne yazık ki devam ediyor."

: Alakanızı Çekebilir Yağışlı hava ne zaman gelecek? Müjdeyi Prof. Dr. Orhan Şen verdi...Delta varyantı açıklaması... 'Bu artık onların salgını'Taziye ziyaretinde infial yaratan anlar!

"DSÖ'NÜN ACİL KULLANIM LİSTESİNDEKİ TÜM AŞILAR ETKİLİDİR"

Daha bulaşıcı Delta varyantına da dikkat çekilen açıklamada, Delta varyantının Avrupa Bölgesi'nde vakalarda ve sağlık kurumuna uyuyuşlarda çoğalışa neden olduğu belirtildi ve şu ifadelere yer verildi: "Bu sebeple, bulaşmayı ihtiyatak ve hayat kurtarmak, halk sıhhati ve sosyal temkinleri yerel dinamiklere uyarlamak ve adaletli, süratli aşılamayı sağlamak için elimizdeki vasıtaları kullanmak hayati ehemmiyet taşıyor. DSÖ Acil Kullanım Listesine sahip tüm aşılar, dolaşımdaki varyantlar da dahil olmak üzere, COVID-19'un daha ağır geçirilmesini önlemede tehlikesiz ve etkilidir. Türkiye'de çok zaferli bir aşı kampanyası olduğunu görüyoruz. Ancak Bayram ve yaz tatili zamanı sebebiyle aşılamanın ve koruyucu tedbirlere uymanın ehemmiyetine bir kez daha vurgu yapma gereksinimi kesinlikle yadsınamaz.

"SALGININ NE ZAMAN BİTECEĞİ BİZLERE BAĞLI"

Açıklamada,"Sık sık bu salgının ne zaman biteceği bizlere soruluyor. Bu suale en kısa yanıt, salgının sonlanmasının zamanının tamamen bizlere kalmış olmasıdır. Pandeminin bitişi, fertlerin ve hükümetlerin elinde olduğunu hakikatidir. Neyin işe yaradığını öğreniyoruz; kabidemiz var. Umut var. Kendinizi ve çevrenizdekileri korumak, bu salgını kontrol altına almak ve sonunda pandemiyi tamamlamak için çok ehemmiyetli. Uzun bir gayret sürecinden geçtik ve tüm zorluklara katlandık. Şimdi korunmamızı düşüremeyiz." denildi.

DAHA TEHLİKESİZ BİR YAZ VE BAYRAM İÇİN YÖNTEM VERİDLER

Dr. Kluge ve Dr. Berdyklychev, tehlikesiz bir yaz geçirmenin yöntemini ise şu maddelerle özetledi:

* Öncelikle aşılarımızı eksiksiz yaptıralım.

* İkincisi, seyahat etmek istiyorsak, gerekli olup olmadığını iyice değerlendirelim. Seyahat etmeye karar verdiysek, bunu olabildiğince hem kendimiz hem de çevremizdekiler için en tehlikesiz bir şekilde yapalım.

* Tehlikesiz bir şekilde seyahat etmek, konuttan çıktığımız andan varış noktamıza erişene kadar COVID-19'a maruz kalma risklerimizi iyi değerlendirmek anlamına geliyor. Herkes kendi Covid-19 risk idareyicisi olmalı, sağlık risklerini değerlendirmeli ve her adımda fiziksel mesafe, kalabalıktan kaçınma ve maske takma gibi koruyucu temkinleri dikkate almalı.

ÜÇ K'DAN KAÇININ

* Üç K'dan kaçının: Kapalı, Kısıtlı ve kalabalık civarlar. İnsanlarla tercihen dış mekanlarda, açık havada, ya da iyi havalandırılan etraflarda toplanmaya özen göstermek hepimizi korumaya destekçi olur ve virüs bulaşma ihtimalini eksiltir.

* Sihirk spor turnuvaları, şenlikler ve kalabalıkları çeken etkinliklerin gerçekleşmesine bir müddet ara vermek, onun yerine halk sıhhati ve sosyal temkinleri artırarak virüsün süper yayıcı hale gelmesine izin vermememiz hepimizin sıhhati için çok ehemmiyetli.