Son dakika: Dünyaca ünlü Yunan besteci Mikis Theodorakis hayatını kaybetti

Son dakika: Dünyaca ünlü Yunan besteci Mikis Theodorakis hayatını kaybetti

Son dakika haberine göre dünyaca ünlü Yunan sanatçı, müzisyen ve besteci Mikis Theodorakis 96 yaşında yaşamını kaybetti. Theodorakis, ülkemizde de oldukça tanınan ve beğenilen bir sanatçıydı. Theodorakis'le

Yunan besteci, aktivist ve siyasetçi Mikis Theodorakis 96 yaşında yaşamını kaybetti.

Yunan medyasında yer alan haberlere göre, Theodorakis, yerel saatle 09.30'da başşehir Atina'daki evinde yaşamını yitirdi.

1964 imali sinema filmi "Zorba" için yaptığı müzikle "Sirtaki" dansını dünyaya duyuran sanatçı, bir müddettir solunum rahatsızlıkları sebebiyle rehabilitasyon görüyordu.

Dünya çapında tanınmış besteci, aktivist ve siyasetçi Mikis Teodorakis, 29 Temmuz 1925'te Sakız Adası'nda dünyaya geldi.

MÜZİĞE ÇOCUKLUĞUNDA BAŞLAMIŞTI

Babası Giritli Yorgos Teodorakis, annesi Çeşme-Tümörle doğumlu Aspasia Pulaki olan sanatçı, çocukluk senelerinden itibaren müziğe karşı yoğun ilgi duyarak beste yapmaya başladı.

Teodorakis, 17 yaşında ilk konserini verdi. İkinci Dünya Savaşı sırasında İtalya ve devamında Almanya işgali altında bulunan Yunanistan'da Yunanistan Komünist Partisi KKE ve Ulusal Kurtuluş Cephesi EAM teşkilatında direniş hareketine katıldı.

Son dakika: Dünyaca ünlü Yunan besteci Mikis Theodorakis hayatını kaybetti

İÇ SAVAŞ YARIYILINDA SÜRGÜN EDİLMİŞTİ

Yunanistan'daki iç savaş sırasında bir hayli defa tutuklanan ve eziyet gören Teodorakis, daha sonra ülkeden sürgün edildi.

Müzik öğrenimini sürdürmek üzere 1954 senesinde Paris'e yerleşen Teodorakis, 1961'de Yunanistan'a döndü.

Mikis Teodorakis, burada Lambrakis Gençlik Teşkilatının başkanlığına seçildi ve kısa bir vakit sonra da Pire'den milletvekili seçilerek meclise girdi.

Son dakika: Dünyaca ünlü Yunan besteci Mikis Theodorakis hayatını kaybetti

1967 senesinde Albaylar Cuntası yarıyılında, rejim karşıtı faaliyetlerinden dolayı yine tutuklanan sanatçı, beynelmilel dayanışma kampanyası sayesinde cezası iptal edilerek 1970'te sürgüne sevk edildi.

Teodorakis, 1974'te Albaylar Cuntası'nın çöküşünden sonra tekerrür ülkesine döndü.

Son dakika: Dünyaca ünlü Yunan besteci Mikis Theodorakis hayatını kaybetti

TÜRK-YUNAN ARKADAŞLIK DERNEĞİNİN KURUCULARINDANDI

KKE ve Yeni Demokrasi Partisi ile dört defa milletvekili seçilen Teodorakis; Zülfü Livaneli, Aziz Nesin, Yaşar Kemal gibi sanatçılarla 1986 senesinde Türk-Yunan Arkadaşlık Derneğini kurdu.

Aynı yarıyılda İstanbul'da verdiği konserlerle de büyük alaka toplayan Theodorakis, 1000 dolayında şarkı, çok rakamda sıradan müzik yapıtı yazdı ve besteledi. Aynı zamanda bir hayli tragedya ve çağdaş tiyatro oyununun ve sinema filminin müziğini yazdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2010 senesinde Theodorakis'i evinde ziyaret etmişti.

Son dakika: Dünyaca ünlü Yunan besteci Mikis Theodorakis hayatını kaybetti

O yarıyıl Yunanistan'a resmi bir ziyaret reelleştiren Erdoğan, Atina'da katıldığı Türk-Yunan İş Forumu buluşmasının ardından eşi Emine Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile beraber Theodorakis'in evine geçmişti.

Zülfü Livaneli ile verdiği ortak konserlerle tanınan Theodorakis, ortak çalışmaları ve kendi çalışmalarından oluşan birer CD'yi de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye etmişti.Son dakika: Dünyaca ünlü Yunan besteci Mikis Theodorakis hayatını kaybettiÜnlü sanatçımız, yazar ve müzisyen Zülfü Livaneli, yakın arkadaşı Mikis Teodorakis'in kaybından dolayı dinlediği yeisi, onunla olan arkadaşlığını ve Teodorakis'in sanatçı karakterini Hürriyet okurlarına böyle anlattı: 

"1983'te Atina'daki bir konserime gelip o kocaman gövdesiyle bir fırtına gibi soyunma odama dalmasından bu yana neler geçti neler. 1986'da Güneş Topla Benim İçin albümünün Altın Plak merasimi dolayısıyla ilk defa İstanbul'a gelişi, o günün akşamı Sarıyer'de Urcan restoranında balık yer rakı içerken Türkiye Yunanistan Arkadaşlık Derneği'ni kurmaya karar verişimiz, suratlarca konser, Efes'te Hacidakis, Theodorakis ve otuz bin izleyiciyle yaşadığımız unutulmaz gece, yolculuklar, tatiller, hastalıklar... Hepsi birer birer usumdan geçiyor.

Bunları Boğaziçi Üniversitesi'nin daha önceki rektörü Kadri Özçaldıran'ın 2009 senesinde onun için düzenlenen fahri hekime merasiminde yaptığı konuşmada da söylediği gibi “Daha lise ve üniversite senelerinde ülkesini işgal eden İtalyanlarla, sonra Nazilerle, daha sonra İngilizlerle, İç Savaş'ta kendi kardeşleriyle, daha sonra 40'lı yaşlarında Albaylar Cuntası ile savaşan, daha sonra da dünyanın neresinde bir baskı, bir insan hakları ihlali olduğunu düşünürse davranış almaktan geri durmayan, kısacası, yaşam boyu, her çeşit baskıya ve savaşın kendisine karşı savaşan...” “Tarifsiz eziyetlere maruz kalan, sürgünlere sevk edilen, dostlarını eziyet masalarında, idam mangalarının önünde yitiren...” “Konserleriyle, beyanatlarıyla, duruşuyla milyonlarca insanın gözünde bir 'demokrasi ve hürlük kahramanı' olan, II. Dünya Savaşı, Yunan İç Savaşı ve Albaylar Cuntası sırasında şarkıları direnişin marşları haline gelen...” “Sürgünden kurtulması için D. Şostakoviç, A. Miller, L. Bernstein gibi adların beynelmilel dayanışma komisyonu kurduğu...” “Ulusunun düşman olarak idrak ettiğini arkadaş bilen, Türk-Yunan arkadaşlığının büyümesi için 20 yıldır mücadele gösteren...” kısacası, insan ruhunun, acılardan, savaşlardan, sürgünlerden, aşktan ve hıyanetten süzülmüş en has halini temsil eden, yaşamda ve sanatta en büyük arkadaşlarımdan birini Mikis Theodorakis'i kaybettim. Acısı çok derin."

: İlginize Sürükleyebilir Selçuk Bayraktar paylaştı! İşte Akıncı'nın 'sırrı'Faşist olduğu kadar müptezelmiş de! 'İşin en mide bulandırıcı tarafı...'İhracatta Cumhuriyet rekoru!