Son dakika... Eda Nur Kaplan’a cinsel saldırı davasında karar açıklandı: Sanıklar beraat etti

Son dakika... Eda Nur Kaplan’a cinsel saldırı davasında karar açıklandı: Sanıklar beraat etti

Ankara’nın Çankaya ilçesinde bir binanın 15. katından sıçrayarak intihar eden Eda Nur Kaplan’ın vefatından evvel cinsel atağa uğradığı iddiasıyla görülen davada karar açıklandı.

Eda Nur Kaplan, geçen sene 7 Ağustos'da ablası Güler Kaplan'ın erkek dostunun Çankaya Alacaatlı Mahallesi'nde bulunan 15'inci kattaki evinin balkonundan sıçrayarak hayatına son verdi. Kaplan, intihardan evvel annesine "Anne minik kızın bazı şeylere direnemiyor artık. Kızını çok tükettiler. Kimseye bir şeyini anlatamadı. Hep içine attı. Ama o da çok birikti. Direnemiyor artık. Hiçbir şeyin hoş olacağına inancı kalmadı. Hakkımı yerde vazgeçmeyin lütfen" iletiyi gönderdi.

Kaplan'ın vefatıyla alakalı başlatılan soruşturma kapsamında intiharından 1 hafta evvel kendisine cinsel hamlede bulunduklarını ileri sürerek şikayette bulunduğu Yusuf Güzelyurt ve Mehmet Ardıçoğlu nezaretine alınıp hapsedildi. 2 maznun hakkında Ankara 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'kaliteli cinsel hamle' kabahatinden dava açıldı. Maznunlardan Yusuf Güzelyurt suçlama sırasında adli hakimiyet koşuluyla tahliye edildi.

SAVCI CEZALANDIRILMALARINI İSTEDİ

Ankara 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar mahkemesine başka kabahatten tutuklu maznun Yusuf Güzelyurt, tutuklu maznun Mehmet Ardıçoğlu, Eda Nur Kaplan’ın yakınları ile taraf avukatları katıldı. Duruşma, celse arasında verilen ara karar gereği hadise günü otelde zabıt yakalayan polis memurlarını şahit olarak dinledi. Ardından laf alan cumhuriyet savcısı, evvelki celse sunduğu mütalaasını yineleyerek, maznunların ‘kaliteli cinsel hamle’ kabahatinden 18’şer seneye kadar mapusla cezalandırılmalarını arz etti.

Taraf avukatlarının mütalaaya karşı korunmalarının ardından son lafı sorulan maznun Mehmet Ardıçoğlu, "Ben güçle bir şey yapmadım. Sosyal medyadan likeni yaratılarak yargılandık. Tam iddialar palavradır. Duruşmanın hakına güveniyorum" dedi.

Maznun Yusuf Güzelyurt da, "Tüm raporlar masum olduğumuzu gösteriyor. Masum olduğumuz halde bir kadının beyanı ile yaşamımız mahvoldu. Takdir duruşmanındır" ifadelerini kullandı.

DURUŞMADAN SALIVERİLME KARARI

​Duruşma kurulu maznunu da masum bularak beraatlarına hükmetti. Maznun Ardıçoğlu hakkındaki kararın rey birliği, maznun Güzelyut hakkındaki kararın ise rey çokluğu ile alındığı belirtildi. Kararla beraber tutuklu maznun Ardıçoğlu’nun tahliyesine de hükmedildi.