Son dakika... Emekli amirallerin bildirisine 81 ilde suç duyurusu

Son dakika... Emekli amirallerin bildirisine 81 ilde suç duyurusu

81 şehirde 910 dernek, 408 vakıf, 27 üniversite, 114 oda, 550 sendika, 46 federasyon, bazı emekli amirallerin deklarasyonuna ait kabahat bülteninde bulundu.

Montrö Boğazlar Kontratı’yle alakalı kavgaların ardından ‘deklarasyon’ yayımlayan 104 emekli amirale, hükümet yetkilileri ve politiklerden sert tepkiler geldi. Ulusal Korunma Bakanlığı açıklama yaparak “Böyle bir deklarasyonun demokrasiye hasar vermekten başka bir işe yaramayacağını” belirtti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı deklarasyonla alakalı re’sen soruşturma başlattı. Nezaretine alınan emekli amirallerin sorgusu sürerken  81 şehirde 910 dernek, 408 vakıf, 27 üniversite, 114 oda, 550 sendika, 46 federasyon da emekli amirallerin deklarasyonuna ait kabahat bülteninde bulundu.  

ESKİŞEHİR, BALIKESİR, KÜTAHYA VE BİLECİK DE DEKLARASYONA AİT KABAHAT BÜLTENİNDE BULUNULDU

Eskişehir, Balıkesir, Kütahya ve Bilecik de bazı emekli amirallerin açıklamasına ait kabahat bülteninde bulunuldu. Memur-Sen Eskişehir Şehir Temsilcisi Ercan Yattıkalkmaz, Adalet Epilepsiyi önünde yaptığı açıklamada, 15 Temmuz gecesi darbeyi önleyen, darbecilere alanları dar eden halkın, Türkiye'nin tarihinden vesayetin izlerini, yarınından muhtıra ve darbe fikrini söküp attığını söyledi.

Mevzubahisi açıklamanın silahlı güçler bünyesinden vesayetçileri ayıklama, alçakları arınma siyasetinin doğruluğunu teyit ettiğini aktaran Yattıkalkmaz, "Vesayet virüsünden kurtulamamış, hıyanet zehrini damarlarından atamamış bir kısım mütekait askerin güya beka evhamı kisvesiyle politikaya müdahale etme cüretleri, halkın gözünde hıyanetin, ussuzluğun ve yüzsüzlüğün göstergesidir." dedi.

Balıkesir Adliyesi önünde toplanan sivil toplum kuruluşu temsilcileri bazı emekli amirallerin açıklamalarına ait basın açıklaması yaptı. Daha sonra Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri adliyeye girerek açıklamayı yapan emekli amiraller hakkında kabahat bülteninde bulundu.

Kütahya Adliyesi önünde toplanan Memur-Sen Şehir Başkanı Fatih Köse ve Memur-Sen'e bağlı sendika temsilcileri ile Kütahya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu temsilcileri, kabahat bültenine ait arzuhallerini başvuru savcısına teslim etti.
Köse, yaptığı açıklamada, Türk halkının istemine müteveccih hiçbir vesayet imasına tahammülü olmadığını söyledi.
Memur-Sen Bilecik Şehir Temsilciliği aboneleri de Bilecik Adliyesi'ne giderek açıklamaya imza atan bazı emekli amiraller hakkında kabahat bülteninde bulundu.

BU VİDEO İLGİNİZE SÜRÜKLEYEBİLİR