Son dakika... Emniyet duyurdu! 28 ilde 160 kişiye yönelik 'Kene' operasyonu

Son dakika... Emniyet duyurdu! 28 ilde 160 kişiye yönelik 'Kene' operasyonu

Emniyet Genel Müdürlüğü, yurttaşları borçlandırıp, baskı, cebir ve şiddet yoluyla haksız hasılat sağlayanlara müteveccih Ankara, Adana ve İstanbul’un da bulunduğu toplam 28 şehirde 'Kene' işlemi başlattı.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Yurttaşlarımızı evvel borçlandırıp devamında baskı, cebir ve şiddet yoluyla haksız hasılat sağlayan fırsatçılara müteveccih olarak Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Firaricilik ve Organize Kabahatlerle Gayret Dairesi Başkanlığı koordinesinde, Şehir Cumhuriyet Başsavcılıklarımız yönergeleri çerçevesinde sürdürülen 6 aylık tasarılı çalışmalar sonucunda;

- Verilen borç çerçevesinde bonolar tertip ederek ve bu bonolar üzerinde tahrifat yaparak 500.000’i 5.000.000 yaparak,

- Acil nakite gereksinimi olan yurttaşlarımıza pos makineyi kullanarak para vererek, pos aygıtından 3.000 TL sürükleyip, yurttaşa 2.300 TL vererek,

- Ödenemeyen bonolar karşılığında yurttaşlarımızın konutlarını, otomobillerini, arsalarını, haksız olarak elde ederek,

- Borç verilen ve ödenemeyen paralar karşılığında yurttaşlarımızı tehdit ederek, ilerleyen evrelerde darp ederek,

- Ailesi ya da yakınlarına hasar verileceğini ima ederek tefecilik kabahatini işledikleri tespit edilen 160 hedef kişiye müteveccih, aralarında Ankara, Adana ve İstanbul’un da bulunduğu toplam 28 şehrimizde 'Kene' işlemi asıllaştırılmıştır.

Gözden Kaçmasın28 ilde başlatılan operasyondan fotoğraflar...28 şehirde başlatılan işlemden fotoğraflar...Haberin Tüm Görselleri

133 NEZARET KARARI

Hedef bireylerinden 133’ü hakkında Şehir Cumhuriyet Başsavcılıklarımızca nezaret kararı mevcut olup, 27 birey ise ifadesi alınmak üzere Emniyete davet edilecektir.

Öte yandan 2021 seneyi içerisinde reelleştirilen 'Tefecilik 1' ve 'Tefecilik 2' işlemlerinde 478 hedef birey adli makamlar önüne çıkarılmış, çok rakamda av tüfeği, silah, bono, pos makineyi, uyuşturucu madde, para elde edilmişti.

Devletimizin ve yurttaşlarımızın çıkarları en büyük önceliğimiz olup kabahat ve kabahatlilerle çabamız kararlılıkla devam edecektir."

Son dakika... 28 ilde Kene operasyonu Vatandaşın kâbusu olmuşlardı