Son Dakika: Fatih Terim'in Galatasaray'dan ayrılması Avrupa basınının manşetlerinde! 'Bedelini ödüyor'

Son Dakika: Fatih Terim'in Galatasaray'dan ayrılması Avrupa basınının manşetlerinde! 'Bedelini ödüyor'

Galatasaray'daki 4. dönemi 4 yıl süren Fatih Terim sarı-kırmızılı kulüpten ayrılırken, Avrupa basını Galatasaray ile Fatih Terim'in yollarının ayrılmasına geniş yer verdi. İtalyan basını başta olmak

Galatasaray'da 4. Fatih Terim dönemi, bugün gerçekleşen toplantının ardından sona erdi. UEFA Avrupa Ligi'nde başarılı bir performans göstermesine karşın Süper Lig'de son olarak Giresunspor'a karşı alınan yenilgi, iplerin kopmasına neden oldu.

Galatasaray'da Fatih Terim, NEF Stadyumu’nda durum değerlendirmesi yapmak için başkan Burak Elmas ile görüştü.

İkilinin toplantısı sadece 15 dakika sürdü. Spor Arena'nın ulaştığı bilgiye göre toplantı sonunda Fatih Terim'le yolların ayrıldı.

Gözden KaçmasınSon dakika haberi: Galatasarayda Fatih Terim görevinden alındı 15 dakika detayı, ayrılığa neden olan olay...Son dakika haberi: Galatasaray'da Fatih Terim görevinden alındı! 15 dakika detayı, ayrılığa neden olan olay...Haberi görüntüle

AVRUPA BASININDA GENİŞ YER BULDU

Fatih Terim'in Galatasaray'dan ayrılması, başta İtalya olmak üzere Avrupa basınında geniş yer buldu.

Sarı-kırmızılıların Giresunspor karşısında aldığı yenilginin Terim'in sonunu hazırladığına vurgu yapan gazeteler, tecrübeli çalıştırıcının 4. döneminde aldığı kötü sonuçların bedelini ödediği kaydedildi.

İşte Avrupa basınında Fatih Terim başlıkları;

Moment di Calcio: Galatasaray'ın efsane teknik direktörü ve 'İmparator' lakaplı Fatih Terim, Giresunspor yenilgisi sonrası görevinden ayrıldı.

Corriera dello Sport: Fatih Terim artık Galatasaray'ın teknik direktörü değil. Trabzonspor'un 22 puan gerisinde 12. sırada olan Galatasaray'da 4. Fatih Terim dönemi sona erdi. Fatih Terim, Cumartesi günü Giresunspor'a karşı aldığı yenilginin bedelini ödüyor.

ANSA: Türkiye'nin en başarılı takımda bir devrin sonu. İmparator Fatih Terim ile ligde bu sezonki hayal kırıklığının ardından yollar ayrıldı.

Tuttomercato: Galatasaray'da 4. Fatih Terim dönemi bitti.

Bild: Galatasaray'da 4. Fatih Terim dönemi dostane bir şekilde bitti. Son 8 maçta 1 galibiyet alındı ve işler yolunda gitmedi.

Sky Sport: Bir spor kazasının sonuçları var. Fatih Terim artık Galatasaray teknik direktörü değil.

De Telegraaf: Galatasaray'da 4. Fatih Terim dönemi 4 yıl sürdü.

Sport Nieuws: Galatasaray Süper Lig'de 12. sırada ve durum iç açıcı değil. Fatih Terim'le yollar 4. kez ayrıldı.

Marca: 4. kez Galatasaray'da görev yapan Terim, takımın kötü gidişatını düzeltemedi. Terim'in yerine gelecek isim henüz belli olmadı.

AS: Giresunspor'a karşı alınan son yenilgi, Fatih Terim ile yönetim arasındaki köprünün yıkılmasına neden oldu.

Son Dakika: Fatih Terimin Galatasaraydan ayrılması Avrupa basınının manşetlerinde Bedelini ödüyor

SÜREÇ NASIL GELİŞTİ?

Galatasaray'ın efsanesi Fatih Terim, hocalık kariyerinde Burak Elmas ile beraber 6 ayrı Başkan ile çalıştı. Terim'in bir ay gibi çok kısa bir süre çalıştığı Dursun Özbek dönemini ayırırsak tüm başkanlarla zaman zaman problemler yaşadı; hatta ayrılıklar çok sancılı oldu. Ancak en çabuk 'çatırdama' ise aslında en samimi başlangıcı yaptığı mevcut Başkan Burak Elmas döneminde oldu. Terim'in merhum başkan Mustafa Cengiz ve yönetimiyle yaşadığı sıkıntılar dahi kamuoyu önünde bu kadar çabuk tartışılmaya başlamamıştı. Tecrübeli teknik adam; Burak Elmas'ın seçim sürecindeki kozlarından biri olmasına rağmen yönetimdeki sancılar ve takımın gidişatı nedeniyle 7'nci ayda yazılı açıklama yapmak zorunda kaldı.

Seçim sürecinde Burak Elmas ile Fatih Terim adeta tek yumruk gözükürken bu noktaya nasıl gelindi?

Gözden KaçmasınSon Dakika: Galatasarayda yeni teknik direktör belli oldu Domenec Torrentin uçak bile alındı, yarın İstanbulda...Son Dakika: Galatasaray'da yeni teknik direktör belli oldu! Domenec Torrent'in uçak bile alındı, yarın İstanbul'da...Haberi görüntüle

SÖZLEŞME YAPILMA SÜRECİ UZADI

Seçim sürecinde rahmetli Başkan Mustafa Cengiz, Fatih Terim özür dileyene kadar kendisiyle devam etmeyeceğini açıklamıştı. Burak Elmas, seçilir seçilmez sözleşme yapmadan, resmi açıklama olmadan Terim'i Florya'ya davet etti. Terim sözleşmesiz şekilde iş başı yaptı. Ancak sözleşme süreci de uzadı. Sportif A.Ş'ye atanan Ali Gücüm, Terim'in en yakınlarından biriyken istifa etti. Kaosun ilk kıvılcımlarından biri bu oldu.

TRANSFER EKİBİ

Galatasaray'da geçmiş dönemde de yaşanmış ama daha sonra toparlanmış bir mesele Burak Elmas döneminde de patlak verdi. Eski ikinci başkan Abdurrahim Albayrak 2019'da "Ayrı bir ekibin transfer çalışması yaptığını gördüm" açıklamasında bulunmuştu. İlerleyen süreçte bu durum rayına oturtulmuştu. Başkan Mustafa Cengiz ve başkan yardımcısı Yusuf Günay kontrolünde; Abdurrahim Albayrak, Şükrü Hanedar, Uğur Yıldız öncülüğünde harekatlar yapılıyordu. Burak Elmas döneminde Florya ekibinde Şükrü Hanedar, Uğur Yıldız, Hakan Balta, Emre Utkucan gibi isimlerle uyuşulmadı. Yönetim ile Florya ekibi ayrı ayrı çalışmalar yürüttü. Bu ileri vadede sorunları büyüttü.

FLORYA İLE YÖNETİM ARASINDA GERGİNLİKLER

Galatasaray için Florya, futbol sahasındaki ceza sahası, 18 gibi önemli. Burak Elmas yönetiminde ve çeşitli kurullarında Florya'da da aktif olmak isteyen isimler oldu. Kağıt üzerinde de olabilecek, olağan işler ancak huzursuzluklar hissedilince yönetim binasıyla Florya arasındaki mesafe yine açıldı. Yönetim çevresindeki isimlerle, Florya profesyonelleri arasında gün yüzüne çok yansıtılmayan "rekabet" de hissediliyordu. Başkan Burak Elmas çözüm olarak Bülent Bayraktar seçeneğine başvurdu; ancak bu girişim de başarısız oldu, meseleler daha da büyüdü.

Son Dakika: Fatih Terimin Galatasaraydan ayrılması Avrupa basınının manşetlerinde Bedelini ödüyor

ÇİM SORUMLULUĞU DAHİ PROBLEM OLDU

Galatasaray'da geçen sezon stattaki zemin problemi camiayı kaosa sürüklemişti. Belhanda, sözün özü "İdman sahamız, stattan iyi" demişti. Florya ekibi bu sezon stat çimlerini kendilerine emanet edilmesini bekledi; ancak yönetim eski çalışılan bir firmayla devam etti. Florya ekibi bu durumdan da rahatsız oldu. Bir de menajer meselesi var tabii. Florya profesyonelleriyle, yöneticiler arasında bir menajer polemiği yaşanıyor.

FLORYA PROFESYONELLERİ GÖNDERİLECEK İDDİASI SİNİRLERİ GERDİ!

Farioli ismi ve daha sonra da Guardiola'nın yardımcısının geleceği ortaya atıldı. Bu haberleri camiada Terim'e mobbing olarak okuyan çok oldu. Buna karşın Yönetim; Terim'in üzerindeki yükü hafifletmek, teknik heyeti güçlendirmek için yapılan bir hamle olduğunu ifade etti. Florya'daki bazı profesyonellerin görevden alınacağı girişimine Fatih Terim izin vermedi.

Gözden KaçmasınG.Saraylı taraftarlardan Fatih Terime destek Evinin önünde toplandılarG.Saraylı taraftarlardan Fatih Terim'e destek! Evinin önünde toplandılarHaberi görüntüle

AVRUPA'DAKİ BAŞARI, LİG'DEKİ BAŞARISIZLIĞI TAŞIYAMADI

Lig'de zirvenin çok uzağında kalan Galatasaray'da Avrupa'daki başarılı gidiş Fatih Terim'e olan güveni sarsmıyordu. Camiada yapılan yorumlarda "Hoca Avrupa'da tur atlayamazsa yollar ayrılır, turu geçerse ligi tamamlar" görüşü hakimdi. Ancak geleceğin takımı kuruluyor felsefesi ile istenen süre çabuk eridi. Hem sosyal medya üzerinden Terim için yapılan yorumlar, hem de zaman zaman yaşanan fikir ayrılıkları nedeniyle yol ayrımına gelindi.

Bugünkü toplantı sonucunda karşılıklı anlaşma sağlanarak Terim'e hizmetleri için teşekkür edildi.

MESAİ ARKADAŞLARI EVİNE GİTTİ

Öğle saatlerinde Nef Stadyumu’nda Başkan Burak Elmas ile görüşen Fatih Terim daha sonra evine geçti.

Fatih Terim’in çalışma arkadaşlarından Futbol A Takım İdari Menajer Yardımcısı Mert Çetin ile Florya Metin Oktay Tesisleri Müdürü Fahri Yılmaz da Terim'in evine geldi.