Son Dakika: Fenerbahçe Opet istemişti ama Vakıfbank bitiriyor! Takım arkadaşı doğruladı...

Son Dakika: Fenerbahçe Opet istemişti ama Vakıfbank bitiriyor! Takım arkadaşı doğruladı...

Dünyanın en iyi kadın voleybolcularından biri olarak kabul edilen Paola Benliğini adım adım Vakıfbank'a geliyor. Kulüpler Dünya Kupası şampiyonu Vakıfbank'ın yıldız pasör çaprazı ile uyuşmaya vardığı

Kulüpler Dünya Kupası şampiyonu Vakıfbank'ın dünyanın en iyi kadın voleybolcularından biri olarak kabul edilen Paola Benliğini ile uyuşmaya vardığı öne sürüldü.

La Gazetta dello Sport'ta yer alan habere göre; Imoco Volley Conegliano forması giyen 23 yaşındaki İtalyan pasör çaprazı, Giovanni Guidetti'den gelen öneriyi yalanlayamadı ve yeni sezonda Vakıfbank forması giymeyi kabul etti.

EKİP DOSTU DUYURDU

Imoco Volley Conegliano ile kontratı sezon sonunda bitecek olan Paola Benliğini'nun ekip dostu Raphaela Folie, Tageszeitig'e verdiği müzakerede transferin bittiğini söyledi. Deneyimli orta oyuncu, "Evet, haberler doğru. Paola Benliğini Vakıfbank'a imzalaydı." dedi.

Son olarak Paola Benliğini'nun formasını giydiği Imoco Volley, İtalya Kupası'nda Ebrar karakurt'un formasını giydiği Igor Gorgonzola'yı yenerek kupaya uzanmıştı.

Son Dakika: Fenerbahçe Opet istemişti ama Vakıfbank bitiriyor Takım arkadaşı doğruladı...

BENLİĞİNİ KAZANÇSA, BELLA HAAK GİDECEK

Paola Benliğini'nun transferinin resmiyet kazanması gidişatında Vakıfbank'ta Isabelle Bella Haak ile sezon sonunda yolların parçalaması bekleniyor.

3.44 METREYE SIÇRAYABİLİYOR

23 yaşındaki 1.93 boyundaki İtalyan pasör çaprazı Paola Benliğini, 3.44 metre smaç yüksekliğine erişebiliyor.

Gözden KaçmasınEbrar Karakurt ile Paolo Egonu, İtalya Kupası finaline damga vurdu 5 set sonunda kazanan EgonuEbrar Karakurt ile Paolo Benliğini, İtalya Kupası finaline damga vurdu! 5 set sonunda kazanan EgonuHaberi Görüntüle

FENERBAHÇE'NİN ÖNERİSİNİ YALANLAMIŞTI

Paola Benliğini, yıl başında Fenerbahçe'den öneri aldığını ve bu mevzubahisi öneriyi yalanladığını açıklamıştı. Benliğini, "Daha evvel rakibim olarak gördüğüm PalaVerde ve Imoco seyircisini en az bir sezon tribünde bizi takviyelerken görmeden Conegliano ve İtalya'dan bölmek istemediğim için öneriyi yalanladım. Fenerbahçe'nin önerisini ve önerilen fiyatı yalanlamak kolay olmadı." demişti.

Öte yandan transferin önündeki bir değişik maninin 1 milyon avroluk bonservis değeri olduğu belirtilmişti.

Son Dakika: Fenerbahçe Opet istemişti ama Vakıfbank bitiriyor Takım arkadaşı doğruladı...

PAOLA BENLİĞİNİ'NUN HAYAT ÖYKÜSÜ...

18 Aralık 1998'de İtalya'nın kuzeydoğusunda bulunan Padova'nın Cittadella şehrinde dünyaya geldi Paola Benliğini. Muhacir bir Nijeryalı ailenin kızı olan Benliğini, erken yaşta voleybol kariyerine başlamasının ve genç yaşına karşın muvaffak olduklarının perde artta ailesinden aldığı cesaret uyuduğunu anlatıyor.

Benliğini'nun ailesi Nijerya'dan İtalya'ya gelmeden evvel babası Ambrose, Lagos'ta kamyon sürücüsüydü. Annesi ise hemşireydi. Ailesinin İtalya'ya göç etmesinin hayatındaki kırılma noktası olduğunu anlatan zaferli sporcu, "Verdikleri bu karar hayatta kalma üzerineydi. Sahip oldukları cesareti bu kararlarına bakarak göreöğreniyorum. Buraya geldikten sonra elde ettikleriyle de kanaat etmediler. Şu an Manchester'dalar ve hala çalışıyorlar." ifadelerini kullanıyor.

Ailesinin aldığı bu cesur karar, Benliğini'nun kendi yolunu çizmesinde ona hem yol gösteriyor hem de cesaret veriyor. Ailesi çalışmak için Manchester'a taşınırken o henüz 14 yaşında konuttan ayrı kalmayı göze alarak Milan'da voleybol serüvenine atılıyor...

VOLEYBOLA BABASININ TEŞVİKİYLE BAŞLIYOR

Mektepte dersleri çok iyi olan Benliğini, kendisini deyimi caizse 'inek' olarak belirliyor. Dersleriyle arası çok iyi olan Benliğini, minik yaşlarda rastgele bir spora çok fazla ilgi duymuyor. Derslerinden çoğala kalan zamanında televizyon başında vakit öldürüyor. O yarıyıl babasının 'kendine bir hobi edinmelisin' telkiniyle voleybolla tanışıyor.

Voleybol kariyerine doğduğu kentin ekibinde başlıyor. 14 yaşına geldiğinde babasının İtalyan pasaportu çıkarmasıyla beraber İtalyan yurttaşlığı alıyor. İtalyan yurttaşlığı aldıktan sonra voleybol kariyerindeki süratli yükseliş iyice ivmeleniyor. Alt yaş kategorilerinde oynadığı ekipleri şampiyonluğa taşıyan Benliğini, henüz 15 yaşında gelmeden ulusal ekip kapısından içeri girmeyi muvaffak oluyor.

Ulusal ekip öyküsü, 2021 senesinde Olimpiyat Oyunları'nda geçit merasiminde İtalyan sancağını taşımasına kadar uzanıyor...

Son Dakika: Fenerbahçe Opet istemişti ama Vakıfbank bitiriyor Takım arkadaşı doğruladı...

MUHASEBE MEZUNU, EN BÜYÜK HAYALİ AVUKAT OLMAK

Voleyboldaki maharetiyle sihirlerken bir yandan akademik kariyerine de devam ediyor. Muhasebe mezunu olan Benliğini'nun en büyük hayali hakikatinde avukat olmak. Dünyadaki denksizliği en aza indirgemek için kendi hissesine düşen görevi yapmak istediğini söyleyen idealist voleybolcu, ilerleyen senelerde hukuk diploması almayı arzuluyor.

Kendisini Afro-İtalyan olarak belirleyen Benliğini, Nijerya ile iletişimini koparmış değil. 13 şahsiyet minik sayılmayacak bir ailesi olan kabiliyetli ad, her iki senede bir Noel için Nijerya'ya giderek yakın akrabalarıyla buluşuyor. Angela ve Andrea adında iki erkek kardeşi olan Benliğini'nun kuzeni Terry Enweonwu da kendisi gibi bir voleybolcu...

YEMEK YAPMAYI ÇOK HOŞLANIYOR, VURMAYA KARŞI, ANİMASYON SESLENDİRMESİ YAPMIŞ

Senede takribî 400 bin avro kazanan Paola Benliğini'nun hayatı, çok beğenmesine karşın voleyboldan ibaret değil. Hobi olarak mutfakla ilgilenen Benliğini, ekstrem sporlara da çok ilgi duyduğunu söylüyor ancak spor mevzusunda mükemmelliyetçi olduğu için bu stil coşkulu sporlara cesareti olmadığını itiraf ediyor. Kötümser ve aksi biri olduğunun da altını çiziyor...

Vurma yaptırmaya karşı... Bedeninde hiçbir vurma bulunmuyor zira inancı gereği bedenini bir tapınak olarak görüyor ve hayatının sonuna kadar ilk günkü gibi saf kalmasını istiyor.

Paola Benliğini hakkında az öğrenilen bir başka ayrıntı ise Disney Pixar üretimi Soul adlı animasyonda Sognaluna kişiliğini seslendirmiş olması...

KIZ ARKADAŞIYLA 2018 SENESİNDE AYRILDI

Paola Benliğini, daha önceki Fenerbahçeli voleybolcu kız dostu Katarzyna Skorupa ile 2018'a kadar beraberdi ancak daha sonra uyuşamadıkları için dağıldılar. Zaferli oyuncunun o tarihten bu yana öğrenilen bir başka ilişkisi olmadı.

Kadınlardan sevdiğini hiçbir zaman saklamayan Benliğini, 2018 senesinde verdiği bir beyanatta cinsel yönelimini şu laflarla anlatıyor; "Kadınlardan beğendiğimi kabul ediyorum. Ve bunu yüksek sesle dile getirdiğim için pişman değilim. Ama bu günün birinde bir erkeğe aşık olmayacağım anlamına gelmiyor. Duygularımı saklamaya gerek dinlemiyorum. Neden benim oynadığım voleybol hakkında konuşmak yerine insanlar kiminle beraber olduğum mevzusuna kafa yoruyor ki?"

Son Dakika: Fenerbahçe Opet istemişti ama Vakıfbank bitiriyor Takım arkadaşı doğruladı...

ANNESİNE YAPILAN IRKÇILIĞA HALA ÇOK ÜZÜLÜYOR

Muhacir bir ailenin kızı olan ve minik yaştan itibaren kendi ayakları üzerinde duran Afro-İtalyan sporcu, verdiği her geniş müzakerede ırkçılığa karşı açtığı savaşın altını çiziyor. 2020 senesinde verdiği bir beyanatta annesinin yaşadığı güçlükleri şu laflarla anlatıyor:

"Ben de ırkçılığa maruz kaldım. İnsanlar deri renginden dolayı annemi hep küçümsediler. Bazen bir bankada dahi ırkçılığa uğradık ancak insanlar beni tanıdıkça anneme karşı olan bakışları ve davranışları değişti. Bu vaziyet beni içten içe çok üzüyordu. Bazen hala kendime soruyorum; insanlar, değişik insanları neden sadece deri renklerine bakarak aşağılıyor. Hepimiz insan değil miyiz? Anlam veremiyorum... Kültür, inanç ve cinsel seçimler cemiyetin içinde var olması gereken değişiklikler. Bu değişiklikler, insanın kendisini geliştirmesi ve tanıması için çok büyük ehemmiyete sahip. Özellikle yeni nesil bu mevzularda daha sarih fikirli olmalı..."

KORONAVİRÜS İÇİN ASYA'NIN SUÇLANMASINA TEPKİ GÖSTERDİ

Paola Benliğini, 2019 senesinde Çin'de patlak veren ve ardından tüm dünyaya dağılan koronavirüs pandemisi sürecinde Amerika Birleşik Devletleri'nin Asya ülkelerini hedef almasına tepki göstermiş ve bunun bir çeşit ırkçılık olduğunu korunmuştu.

Genç sporcu, "İnsanoğlu olarak biz çok egoistiz ve sadece kendimizi düşünüyoruz. Asla empati kurmuyoruz. Muhacirlerin neden ülkelerini terk etmek zorunda kaldıklarını kendimize soruyor muyuz? Bir kere onları kavramaya çalışsak hakikatinde çözüm bulabiliriz. Bu nefretin nereden geldiğini ve insanları neden kategorize ettiğimizi kavramıyorum. Ben çok duygusal bir insanım ve bu vaziyet beni çok incitiyor. Mesela Amerika, Koronavirüs mevzusunda aralıksız Asya ülkelerini işaret ediyor. Sanki virüsü Asyalılar isteyerek üretmiş gibi... İnsanlar neden başkalarına hasar vermek için bu yolu seçtiğini anlamlandıramıyorum." demişti.

DONALD TRUMP NE DEMİŞTİ?

Yarıyılın Amerikan Başkanı Donald Trump, zaman zaman yaptığı açıklamalarda koronavirüs yerine Çin Virüsü ifadelerini kullanmış ve üslup, iki ülke arasında kriz yaşanmasına neden olmuştu.

Donald Trump'a ağır bir yanıt veren Çin, "Amerika Birleşik Devletlerinde bazı siyasetçiler corona virüsü Çin'le ilişkilendirerek Çin'i karalamaya çalışıyor. Buna şiddetle karşı çıkıyoruz, Amerika Birleşik Devletlerini Çin'i yargılamaya son vermeye çağırıyoruz" açıklamasında bulunmuştu.