Son dakika: Finlandiya'dan sonra NATO için bir açıklama da İsveç'ten

Son dakika: Finlandiya'dan sonra NATO için bir açıklama da İsveç'ten

Finlandiya'dan sonra NATO'ya katılım için bir kritik açıklama da İsveç'deri geldi. Yapılan güvenlik araştırmasının raporunu duyuran ülke "İsveç'in NATO azalığı Kuzey Avrupa'da çatışma tehlikesini eksiltecektir"

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve Başbakanı Sanna Marin dün yaptıkları ortak açıklama ile NATO azalığına müracaat etmekten yana olduklarını duyurmuştu.

Yapılan ortak açıklamada, “NATO azalığı Finlandiya'nın güvenliğini ve tüm korunma ittifakını kuvvetlendirecektir. Finlandiya, gecikmeden NATO azalığına müracaat etmelidir. Bu kararın alınması için gereken milli adımların önümüzdeki birkaç gün içinde süratle atılacağını umuyoruz" ifadeleri kullanılırken NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise Finlandiya'nın müracaat yapması gidişatında katılım sürecinin 'meselesiz ve süratli' olacağını duyurdu.

İSVEÇ DE YEŞİL IŞIK YAKTI

Expressen gazetesi ülkenin müracaatını önümüzdeki hafta yollamayı tasarladığını iddia etti.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde dün Finlandiya'nın açıklaması sonrası ülkesinin hareketsiz durmayacağını belirterek müracaat için tam hazırlıkların yapıldığını belirtmişti.

İsveç tarafından yapılan güvenlik analizi bugün tertip edilen bir basın buluşmasında açıklandı. Raporda "İsveç'in NATO azalığı askeri çatışma eşiğini yükseltecek ve bu sebeple kuzey Avrupa'da caydırıcı bir tesire sahip olacaktır." denildi.

RUSYA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Rusya  Fİnlandiya'yı da İsveç'i de daha evvel de NATO mevzusunda uyarmış ve abone olmaları halinde Rusya'nın kendi temkinlerini alacağını duyurmuştu. 

Finlandiya'nın kararına tepki gösteren Kremlin dün  yaptığı açıklamada NATO'yu uyardı ve 'Finlandiya'nın NATO'ya girmesi netlikle Rusya'ya tehdittir' ifadesine yer verdi. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov ise gazetecilere verdiği beyanatta, 'NATO'nun genişlemesi ve ittifakın hudutlarımıza yanaşması dünyayı ve kıtamızı daha sürekli ve tehlikesiz kılmıyor' dedi.

RUSYA İÇİN KÂBUS SENARYOSU

Askeri uzmanlara göre, halihazırda Ukrayna'nın NATO azalığına karşı çıkan Rusya için bir başka komşusu Finlandiya'nın azalığı olabilecek en makûs senaryolardan birisi.

NATO yetkilileri, İskandinav ülkelerinin azalık kriterlerinin çoğunu halihazırda karşılaması sebebiyle, ülkelerin ittifaka kabulünün oranla kolay olacağına inanıyor.