Son dakika... Fırsatçılar tek tek tespit edildi... Bakan Nebati: Bizi aldatmalarına izin vermeyeceğiz

Son dakika... Fırsatçılar tek tek tespit edildi... Bakan Nebati: Bizi aldatmalarına izin vermeyeceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Finansal Müesseseler Birliği 10. Klasik Genel Kurulu'na katıldı. Bakan Nebati, senenin ilk çeyreğinde yüzde 6-7 oranında sihrime hakikatleşebileceğini söyledi.

Türkiye ekonomisi hakkında ehemmiyetli açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yapılan son ev kredisi kampanyasında fırsatçılara göz açtırılmayacağını söyledi. Nebati "Satış maliyetleri, bültenler tek tek tespit edildi. Evle alakalı kutu açıklandığının ertesi günü ters harekât yapanların tamamı tespit edildi. Biz bir harekât yaparken yurttaşın rahat etmesi için yapıyoruz. Birilerinin suistimalde bulunarak kısa günün kârı diyerek bizi kandırmasına izin vermeyeceğiz. Bunu yapanlar öğrensinler ki ensenizdeyiz." dedi

Türkiye ekonomisinin ilk çeyrekte yüzde 6-7 oranında sihrime gösterebileceğini belirten Bakan Nebati "Enflasyonla çabamız topyekun olduğu sürece zafere erişeceğimiz inancımız bütün" ifadesini kullandı.

Bakan Nebati'nin açıklamaları şöyle:

Başta salgın olmak üzere yaşanan küresel negatifliklere karşın ülkemizin sihrime ve ihracattaki muazzam galibiyeti dünya tarafından dürüst olarak takdirle karşılanıyor. 2020'de dünya küçüldü biz geliştik. İlk çeyrekteki lider göstergeler sihrime oranının balanslı biçimde devam ettiğini gösteriyor. İhracatta 240 milyar doları aştık, 250 milyar dolara doğru ilerliyoruz. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 101.9. Bu iyi bir sayı. Mart ayı haysiyetiyle toplam istihdam 30 milyon şahsa erişti. Bu bilgiler gelişmenin bu çeyrek 6-7 gibi bir sayıyla devam ettireceğine işaret ediyor. Ekonomimiz üretiyor, ihraç ediyor, istihdam oluşturuyor. Kime karşın salgın, savaş ve can verdik, bittik, yandık, bu işler iyi gitmeyecek diyenlere karşın. Makro ekonomik kararı sağlamak üzere öğreniyorsunuz Türkiye Ekonomi modelini 20 Aralık haysiyetiyle hizmete sunduk. Modelimiz özgür maliyet ekonomisi kaidelerinden taviz vermeden finansal kararı kalıcı olarak sağlayarak alakalı tüm müesseselerle eşgüdüm içerisinde planlandı. Modelimizin odak noktasında imal, yatırım, ihracat, istihdam ve bunların tamamının çoğalmasıdır. Bununla beraber cari sarih meseleyi kalıcı olarak çözmeyi küresel değer zincirlerinde üst sıralara çıkmayı amaçlıyoruz. Böylece enflasyonun ehemmiyetli bir tanımlayıcısı olan döviz kurlarındaki oynaklığı dengelemekle kalmadık, mevduattaki vadeyi uzattık. Bugün bir çaba alanımız var. Bu çaba alanımızdaki kararlılığımızı çok net bir biçimde ortaya koymuş gidişattayız.

"FAHİŞ MALİYET, MALİYET MANİPÜLASYONU VE STOKÇULUĞA İZİN VERMİYORUZ"

Hissedarlarımızla koordinasyon içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İş insanlarıyla yararlı buluşmalar hakikatleştirdik ve buluşmalara devam edeceğiz. Enflasyon sorununu masaya yatırdık. Attığımız adımları takdir ettiklerini, kendi maliyet siyasetlerine müteveccih adımlar atmalarını görmekten büyük memnuniyet duyduk. Enflasyonla çabamız topyekun olduğu sürece zafere erişeceğimiz inancımız bütün. İş insanlarının mesullük alarak ellerini ve vicdanlarını taşın altına koymaları son derece ehemmiyetli ve kilit unsurlardan birisidir. Ödentisel tertip etmeler yaptık. Kurduğumuz enflasyonla çaba timleri aracıyla, fahiş maliyet, maliyet manipülasyonu ve stokçuluğa izin vermiyoruz. Bunun için gereken tüm ihtiyatları alıyor, almaya devam ediyoruz. Ödentisel tertip etmelere ilave olarak, yatırımlara müteveccih kredilendirmeye öncelik veriyoruz. Yurttaşımızın alım eforunu daha öncekisinin üzerine çıkaracağız.

Selektif kredi siyaseti ve bununla geçimli Hazine destekli KGF kolilerini devreye aldık. Öteki yandan geçtiğimiz günlerde selektif kredi siyaseti kapsamında bir yenisini daha ekledik. 150 milyar liralık kaynak ayırdık. Böylece imalat sanayi sektöründe yatırımda bulunan şirketlere uzun vadeli finansman ihtimali sağlıyoruz. Kredilerin döviz ve altın gibi kaynaklara gitmesini yasaklamak emeliyle KOBİ, ihracat, yatırım gibi alanları hariç vazgeçerek ticari kredilerde yüzde 10 oranında gerekli karşılık getirdik. Teşebbüsçülük ekosistemine katkı sunmak için 6 değişik finansman dayanağını yaşama geçirdik.

"MALİYETLER BÜLTENLER TESPİT EDİLDİ, BİZİ ALDATMALARINA İZİN VERMEYECEĞİZ"

Bu hafta ev sektörüne müteveccih üç kutu ile ev talebini artırıyor, yurttaşlarımızın uygun finans usulü ile eve ulaşımını artırıyoruz. İnşaat işletmeleri bir sene süresince ev satış maliyetlerini sabit yakalamak koşuluyla destek alacaktır. Bu değerli adımı astronomik maliyet çoğalışlarıyla suistimal etmeye çalışanlara asla göz yummayacağız. Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer. Kutu açıklanmadan evvel tüm bilgileri aldık. Satış maliyetleri, bültenler tek tek tespit edildi. Evle alakalı kutu açıklandığının ertesi günü ters harekât yapanların tamamı tespit edildi. Biz bir harekât yaparken yurttaşın rahat etmesi için yapıyoruz. Birilerinin suistimalde bulunarak kısa günün kârı diyerek bizi kandırmasına izin vermeyeceğiz. Bunu yapanlar öğrensinler ki ensenizdeyiz. Yurttaşın eve gereksinimi var. Ev üreticisinin finansmana gereksinimi var. Tüm şartlarımızı en ideal noktaya sürükleyecek biçimde hesaplarını yaparak yolumuza devam ediyoruz. Siz değerli hissedarlarımızla yolumuza devam edeceğiz.

"BİZ HAZIRIZ, YETER Kİ SİZ GELİŞİN, ÜLKE SİHİRSİN"

KOBİ'ler için 35 milyon TL olan limit 100 milyon TL'ye, KOBİ dışında 250 milyon TL'den 350 milyon TL'ye limit çoğalışı yaptık. Yüzde 14 bizim amaçladığımız oran değil. Bize de düşüyorsa aktüel her türlü arzı gerek mevzuatta ikincil tertip etmelerle kanunlarla süratli biçimde Meclis'in katkılarıyla önünüzü açıyoruz. Bankalarımızın finans sektöründeki hissesinin yüzde 86 olması bankalarımızı da mutlu etmiyor, bizi de. Dolayısıyla önünüz yolunuz sarih. Ev isteyene ev, GES isteyene GES, imalat isteyene imalat, bunun için varız. Hep birlikte koşacağız, siz kazanın ülke kazansın, ülke kazansın Türkiye Cumhuriyeti kuvvetlensin, sihirsin ve yoluna devam etsin. Hizmet, hizmet, hizmet... Çok net biçimde vurgulamak istiyorum. Finans sektörü gelişiyor, büyüyor, derinleşiyor. Bugün haysiyetiyle 120 işletme faaliyet göstermeye devam ediyor. Artık bizim özellikle buradaki yol dostlarım, iletişimde olduğumuz tüm kuruluşlar koyduğumuz gayeleri öğreniyorlar. Niyetlerinizi geliştirin ki yolunuz kolay olsun. Bizi her alanda sizi destekleyecek biçimde itekleyin. Biz hazırız, yeter ki bu ülkede siz gelişin bu ülke sihirsin. 

"20 YIL EVVELKİ TÜRKİYE'Yİ GÖZÜNÜZÜN ÖNÜNE GETİRİN"

Günü, dünyayı ve özellikle de cemiyetsel yapımızın ekonomik bakışını iyi takip edin ki derinlik süratli biçimde reelleşsin. Banka dışı finansal sektörün, rekabet, inovasyon ile ekonomiye olan katkısının her geçen gün kuvvetleneceğine inanıyorum. Biz bu yolda yürümeye devam edeceğiz. Türkiye güçlü bir ülke, kadim bir ülke, tarihsel derinliği olan insanların ülkesi. Meyve veren ağaç taşlanır. Bu böyle. Biz tüm yasaklamalara, her türlü manipülasyonlara, küresel ölçekte yaşanan güçlüklere rağmen yarına olan inancımızla yol almaya devam ediyoruz. Kendimize güveniyoruz, özgüvenimizin altında uyuyan da bu topraklara ve bizlerin sizlere dinlediğimiz güvendir. Zekâsında bir 10 yıl evvele gidin. Birliğin ilk kurulduğu yarıyılı düşünün, 20 yıl evvelki Türkiye'yi gözünüzün önüne getirin. Aramızda 70-80'li seneleri andıracaklar vardır. O günlerdeki civarı bir düşünün. Bir de bugünkü Türkiye'mize bir dönüp bakın. Özal çağ sıçramak kavramını bütün olarak hakkını Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Ak Parti verdi. Benim çok beğendiğim bir laf var. Geleceği öngörmenin en iyi yolu onu buluş etmektir. Bizler yarına doğrultu veren ülke olma hayaliyle yalnızca bölgesel lider ülke olarak değil küresel ölçekte doğrultu veren Türkiye hayali ve inancıyla ilerliyoruz. Bu hayalimize ilerlemek için yılmadan yorulmadan ilerliyoruz.

"VAZGEÇİN KARAMSARLAR KONUŞSUN"

Vazgeçin, karamsarlar aynı teraneleri konuşup dursunlar, enerjilerini kötümser tablolar çizmek için, ne kadar meyve veren ağaç varsa onları taşlamak için kullanıp dursunlar. Önümüzdeki sorunları çözerek güçlü yarınlara doğru yolumuza devam edeceğiz. Biz hoştan ve hoşluktan yanayız. Biz adalet ve kalkınmadan yanayız. Korkmayın, yılmayın, bu topraklara güvenin. Bu topraklar 1000 yıldır güven ve karar merkezi olmuştur. Anadolu insanımızın irfanını kimse asla küçümsemesin.