Son Dakika: Galatasaray eski başkanı Duygun Yarsuvat hayatını kaybetti!

Son Dakika: Galatasaray eski başkanı Duygun Yarsuvat hayatını kaybetti!

Son Dakika... Galatasaray daha önceki başkanı Duygun Yarsuvat hayatını kaybetti. Duygun Yarsuvat, 2020 senesinin son yarıyıllarında koronavirüse tutulmuş ve gidişatının ağırlaşması üzerine entübe edilerek

Galatasaray daha önceki başkanı Duygun Yarsuvat, 84 yaşında hayatını yitirdi.

25 Ekim 2014 - 23 Mayıs 2015 tarihleri arasında Galatasaray'da başkanlık vazifesini yürüten Duygun Yarsuvat, 2020 senesinin son yarıyıllarında koronavirüse tutulmuş ve bir zaman hastanede rehabilitasyon görmüştü.

O yarıyıl takribî 1 hafta hastanede koronavirüs rehabilitasyonu gören Duygun Yarsuvat, sürecin devamında gidişatının ağırlaşması nedeniyle entübe edilerek yoğun bakıma alınmıştı.

Duygun Yarsuvat daha sonra hekimlerin pozitif görüş vermesinin ardından taburcu edilmişti.

Ailesine, hoşlananlarına ve Galatasaray camiasına başsağlığı diliyoruz.

Son Dakika: Galatasaray eski başkanı Duygun Yarsuvat hayatını kaybetti

Galatasaray tarihinin en yaşlı başkanı

2 Ekim 2014 tarihinde Galatasaray Spor Kulübü Başkanlığı tercihlerine aday olan ve 25 Ekim 2014 tarihinde yapılan mucizevi genel heyette 1777 rey alarak rakibi Alp Yalman'a 211 rey fark atarak 35. Galatasaray Başkanı olan Duygun Yarsuvat, seçilmiş en yaşlı başkan olarak tarihe geçmişti.

Galatasaray'dan başsağlığı iletiyi

"Galatasaray Spor Kulübü 35. Başkanı Sn. Duygun Yarsuvat'ı kaybettik. Yarsuvat'a Allah'tan rahmet; ailesine, beğendiklerine ve camiamıza başsağlığı dileriz."

Son Dakika: Galatasaray eski başkanı Duygun Yarsuvat hayatını kaybetti

Fenerbahçe'den Duygun Yarsuvat iletiyi

"Galatasaray Spor Kulübü'nün daha önceki Başkanlarından Duygun Yarsuvat'ın ölümünü büyük bir yeisle bilmiş bulunmaktayız. Duygun Yarsuvat'a Allah'tan rahmet, Galatasaray Spor Kulübü'ne, Duygun Yarsuvat'ın ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz. Fenerbahçe Spor Kulübü"

Beşiktaş başsağlığı diledi

"Galatasaray Spor Kulübü daha önceki başkanlarından Duygun Yarsuvat’ın ölüm ettiğini büyük bir yeisle bilmiş bulunuyoruz. Duygun Yarsuvat’a Allah’tan rahmet; ailesine, yakınlarına ve Galatasaray Spor Kulübü camiasına başsağlığı dileriz."

Duygun Yarsuvat'ın 210 günlük başkanlığı nasıl geçmişti?

Alp Yalman'a karşı tercihi kazanmıştı

Ünal Aysal'ın ani bir kararla mucizevi genel heyete gidip aday olmaması sonrası ismi gündeme gelen Duygun Yarsuvat, Alp Yalman'la girdiği tercih yarışını kazanmıştı. Alp Ayman'ın adaylığını açıklamasının ardından, tercihe kısa zaman kala listesini hazırlayan ve ikinci aday olarak tercihe giren Yarsuvat, rakibine 1566 oya karşı 1777 oyla üstünlük sağlayarak başkanlık koltuğuna oturdu ve kulübün 35. başkanı olarak tarihe geçti.

Son Dakika: Galatasaray eski başkanı Duygun Yarsuvat hayatını kaybetti

Futbol takımına derledi

Duygun Yarsuvat idaresinin misyonu geldiği yarıyılda oldukça kararsız bir grafik çizen futbol ekibi, teknik kurulda farklılığa gidilmesinin ardından süratli bir biçimde derlendi. İtalyan teknik adam Cesare Prandelli'nin kontratı feshedilip, yerine Hamza Hamzaoğlu misyona getirilirken, ardından sergilenen performansla futbol ekibi sezonun son iki haftasına en yakın rakibi Fenerbahçe'nin 3 puan önünde 73 puanla avantajlı bir biçimde girdi.

Sarı-kırmızılı ekibin elindeki puan avantajını gözetip sezonu şampiyon bitirmesi halinde, Yarsuvat'ın lafını verdiği 4. yıldız da elde edilmiş olacak. Yarsuvat yarıyılında Galatasaray Kadın Basketbol Ekibi, Galatasaray Sutopu Ekibi ve Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Ekibi lig şampiyonluklarına imzalaydı.

Son Dakika: Galatasaray eski başkanı Duygun Yarsuvat hayatını kaybetti

Mali konularda ehemmiyetli mesai harcandı

Duygun Yarsuvat yönetimi, misyona gelmesiyle beraber özellikle mali konularda ehemmiyetli bir mesai tüketmek gidişatında kaldı. Kulübün sıcak para akışını sağlamaya çalışan idare, mucizevi genel heyet yaparak ek borçlanma yetkisi alırken, bu yarıyılda bir evvelki başkan Ünal Aysal'ın yüksek tüketmeleri de sık sık dolaysız Duygun Yarsuvat'ın ağzından sert bir biçimde tenkit etildi. Yarsuvat, mali balansı kurabilmek için kulüpteki personel kadrosunda da tenkisata gitti.

Yarsuvat yarıyılında mali sorunlardan en fazla etkilenen dal ise erkek basketbol ekibi oldu. Sezon başında Türkiye Basketbol Ligi ve Türk Hava Yolları Avrupa Ligi'nde iddialı olacak bir kadro oluşturulurken, yaşanan ekonomik meseleler sebebiyle ekibin en ehemmiyetli adı Carlos Arroyo başta olmak üzere pek çok oyuncu ayrıldı.

Destekçisi Özbek'e destek verdi

Duygun Yarsuvat, kendi idaresinde başkan yardımcısı olarak misyon yapan Dursun Özbek'i tercihlerde adaylık için destekledi. Misyona ilk geldiğinde, yeni yarıyılda tekerrür aday olmayacağını ancak idaresinden bir aday çıkabileceğini dile getiren Yarsuvat, ilk defa idareye kendi listesinde giren ve mevcut adaylar arasında bulunan Dursun Özbek'i başkanlık yarışında destekleyeceğini açıkladı.

Dursun Özbek'in aday idare heyeti listesinde, mevcut idareden, Can Topsakal, İsmail Sarıkaya, Ural Aküzüm, Murat Atay, Ali Yüce ve Selim Arda Üçer'in de yer alması dikkati çekti.

Son Dakika: Galatasaray eski başkanı Duygun Yarsuvat hayatını kaybetti

Değişik bir başkanlık profili çizdi

Galatasaray camiasının yakından tanıdığı ve bir yarıyıl divan heyeti başkanlığı da yapmış olan Duygun Yarsuvat, yönetimi müddetince değişik bir kulüp başkanlığı profili çizdi. Ünal Aysal yarıyılında Türkiye Futbol Federasyonu TFF ile yaşanan gerginliği ortadan kaldıran ve TFF Başkanı Yıldırım Demirören'i ziyaret eden Yarsuvat, Fenerbahçe ile yapılan derbi maçı da Şükrü Saracoğlu Stadı'nda izleyip, rakip idareyicilerle bir araya geldi.

Yarsuvat, futboldaki hile ve teşvik iddialarına müteveccih soruşturmayla alakalı yaptığı açıklamalarda sarı-lacivertli kulüp ile başkanı Aziz Yıldırım lehine ifadeler kullanması sebebiyle Galatasaray taraftarlarının zaman zaman tepkisine sürüklerken, yeniden Kadıköy'de 1-0 kaybedilen Fenerbahçe derbisi sonrası sarf ettiği, "anane devam ediyor" laflarıyla da gündem oldu.

Ayrıca, mali genel heyette Ünal Aysal ve kendi yarıyıllarının ayrı ayrı ibra edilmesi mevzusunu gündeme getiren Yarsuvat, geçmiş yarıyılın tasarruflarından kendisinin mesul tutulamayacağını vurgulayıp, kulüp tarihinde ilk defa asıllaşan bir uygulamaya imzalaydı.

Son Dakika: Galatasaray eski başkanı Duygun Yarsuvat hayatını kaybetti

Duygun Yarsuvat kimdir?

Profesör Dr. Duygun Yarsuvat, 18 Ağustos 1937 tarihinde İstanbul’da doğmuştur.

Orta öğrenimini İstanbul, Galatasaray Lisesi’nde 1948-1957 tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1961 senesinde mezun olmuştur. Aynı sene İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne asistan olarak atanmıştır. Lisansüstü eğitim çalışmalarına İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başlamış, 1964 senesinde Belçika’da Brüksel Kitle Bağlantı Vasıtaları Enstitüsü; 1966 senesinde Amerika’da Princeton Üniversitesi’nde devam etmiştir. 1966 senesinde “Buluşma ve Şov Yürüyüşleri Hürriyeti ve Alakalı Ceza Kararları” başlıklı teziyle “hukuk hekimi” ünvanını almıştır. 1971 senesinde ise aynı Üniversitede “Trafik Kabahatleri Kriminolojisi” adlı Doçentlik tezi, jüri tarafından ittifakla kabul edilerek “doçentlik” payesine yükseltilmiştir. 1978 senesinde “Çalışma Ceza Hukuku” başlıklı profesörlük tezi İstanbul Üniversitesi tarafından kabul edilerek, “profesör” ünvanına sahip kılınmıştır.

1967 senesinde Amerika’da Columbia Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Hukuk Mastırı; 1978 senesinde de İsviçre’de Cenevre Beynelmilel Çalışma Teşkilatı kapsamında sürdürmüştür.

1971-1997 seneleri arasında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi’ndeki misyonu müddetince Ceza Hukuku, Kriminoloji ve Ceza Usul Hukuku alanlarında dersler vermiştir. Verdiği dersler arasında, kriminoloji, ceza hukuku ve ceza idraki hukukuna ek olarak insan hakları hukuku, fikri mülkiyet hukuku, basın hukuku ve bilişim hukuku yer almaktadır. 1983 ve 1986 seneleri arasında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde davetli profesör olarak Ceza Hukuku ve Ceza İdraki Hukuku alanlarında ders vermiştir. 1997 senesinde Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Aboneliği vazifesine başlamış, 2008 senesine kadar sürekli Ceza Hukuku ve Ceza İdraki Hukuku derslerini bu Üniversitede sürdürmüştür.

Profesör Yarsuvat, 1987-1988 ve 1996-1997 seneleri arasında Türk Ceza Yasayı Hazırlama Komiteyi’nda abonelik yapmıştır. 1988 ve 1992 seneleri arasında Avrupa Konseyi Kabahat Meseleleri Komisyonu’nde Bilimsel Kriminolojik Konseyi’ne seçilmiş ve bu kurulun 4 sene azalığını yapmıştır.

Akademik çalışmaları yanında Duygun Yarsuvat yönetimsel misyonlar da yüklenmiş, 1983-1997 seneleri arasında İstanbul Siyasal Bilgiler Fakültesi Senato Azası, İdare Heyeti Aboneliği vazifelerini sürdürmüştür.

1997 senesinde Galatasaray Üniversitesi’nde öğretim aboneliği vazifesini üstlenmiştir. 2001-2004 seneleri arasında Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve Rektör Destekçisi olarak misyon yapan Profesör Yarsuvat, 2004 senesinde Galatasaray Üniversitesi’ne Rektör seçilmiştir 2004-2008.

Profesör Yarsuvat, içinde bulunduğumuz seneye kadar Türk Ceza Hukuku Derneği’nde kurucu aza; Beynelmilel Ceza Hukuku Derneği’nde ise İdare Heyeti azası sıfatlarını haizdir.

Profesör Yarsuvat hali hazırda Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim azası olarak misyon yapmaktadır. Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans ve lisansüstü talebelere ceza idraki ve ceza hukuku dersleri vermektedir. Profesör Dr. Duygun Yarsuvat’ın birden fazla bilimsel kitabı, onlarca Türkçe, Fransızca, İngilizce yazıları bulunmaktadır.

“Association Internationale des Criminologues de Langue Française”, “Association International de Droit Penal AIDP”, “Fondation Internationale Pénale et Pénitentiaire”, Türk Ceza Hukuku Derneği adlı kuruluşların azası bulunmaktadır.

Hukuk

Akademik çalışmaları yanında yönetimsel misyonlar da yüklendi; 1983-1997 seneleri arasında İstanbul Siyasal Bilgiler Fakültesi Senato Azası, İdare Heyeti Aboneliği vazifelerini yürüttü.

1997 Galatasaray Üniversitesi'ne geçti. 2001-2004 seneleri arasında Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve Rektör Destekçisi olarak misyon yaptı. Erdoğan Teziç'in YÖK başkanlığına atanması üzerine 1 ay kadar vekaleten üstlendiği Galatasaray Üniversitesi rektörlüğüne 2004 senesinde atandı ve bu vazifesini 2008 senesine kadar sürdürdü.

2010 seneyi sonunda İstanbul Barosu tarafından Türkiye Barolar Birliği delegeliğine seçildi.

Birden fazla bilimsel kitabı, onlarca Türkçe, Fransızca, İngilizce yazıları bulunmaktadır.

Konutlu ve 3 çocuk babasıdır, ayrıca 6 torunu vardır.

Bu gönderiyi Instagram'da gör

Spor Arena @sporarena'in paylaştığı bir gönderi