Son dakika: Galatasaray'da Erden Timur'dan açıklamalar! ARda Turan devam edecek mi? Torrent ile tazminat görüşmesinde neler yaşandı?

Son dakika: Galatasaray'da Erden Timur'dan açıklamalar! ARda Turan devam edecek mi? Torrent ile tazminat görüşmesinde neler yaşandı?

Galatasaray Atletik A.Ş. İdare Heyeti Başkanvekili Erden Timur, kulüpteki yeni yarıyıl hakkında bir basın buluşması tertip etti. Timur, Arda Turan'ın geleceğinden Torrent ile yapılan tazminat görüşmelerine

Galatasaray Atletik A.Ş. İdare Heyeti Başkanvekili Erden Timur'un açıklamaları şu biçimde:

13 yerli, 13 yabancı, 23 altyapı oyuncumuz var. Toplam 46 oyuncumuz var. 21 oyuncumuz kiradan dönüyor. Geçtiğimiz sezonki net ücret bütçesi 27 milyon euro. Vergi kanunu değiştiği için 1.67 çarpanı var. 1 milyon dolar ödüyorsanız kulübe maliyeti 1.67 milyon dolar.

Net ücret 27 dediğimiz başka bir noktaya geçiyoruz. Yalnızca geçtiğimiz sene tahakkuk eden Mustafa Muhammed ödemesiyle beraber 30.7 milyon euro bonservis için tüketilmiş. Yeni bir yapılanmaya girildi, gençleşme siyasetine girildi. Bunlar Galatasaray için ehemmiyetliydi.

Geçen yılki bonservis bütçemiz 30.7 milyon euro, kadromuzdaki oyuncuların bonservis bütçesi 67 milyon 880 bin euro. Bunun dışında imza bedelleri var. 3 milyon 291 bin euro. Başka Bir Deyişle 71 milyon euro kadromuzun bugüne kadar bonservislere ve imzalara ödenmiş bedel var.

TRANSFER ÇALIŞMALARI HAKKINDA

Atletik direktör ve öğretmenimizle anlaştık. Kısa vadeli aksiyonlar var. Uzun vadede daha fazla aksiyon alacağız. Bu bir emanet iş. Teknik kurulun raporu temel. Onların hepsinin dataya sabrettirilerek transfer kararı verilecek. Öğretmenimizin raporuna göre dayanak edeceğimiz pozisyonlar var. Görüşmelere başlanmıştı zati, devam ediyor. Tercihten evvel yapılmış olan muhakkak görüşmeler var. Şu netice çıkmasın; Ucuza az değil, gerçekten para verilmesi gereken yerde verilecek. İyi kadrolar kurulacak.

İlk 11'de 3 yerli olacağı için farkı yaratacak olan burası. Önümüzdeki haftadan itibaren aksiyonların neticeyi gelecek. Stratejik sıralama yapmıyoruz. Ana kadroyu ise herkesi tatmin edecek miktarda, Galatasaray'ın çıkarlarına uygun şekilde oluşturacağız.

3-4 haftada tam transferi tamamlamak zorundayız gibi bir vaziyet var. Gelecek sezon Avrupa’da değiliz. Bu, futbolcuların gelmesi için ehemmiyetli bir eşik. Çekince gibi bir vaziyet olunca maliyete yansıyor. Bütçemizi açıklayamam ama muhakkak.

YENİ SEZON HAZIRLIK PLANLAMASI

Sezonu pazartesi açıyoruz. Kamp 7-19 Temmuz Avusturya'da, Graz yakınlarında. Hazırlık maçları set edildi, öğretmenimiz onayladı. 26-30 Temmuz için Innsbruck tarafına gidiyoruz, oradaki hazırlık maçları da set edildi. En geç 31'inde Türkiye'ye döneceğiz.

Basketbolda transferlerimizi neredeyse tamamladık. Onları da bugün-yarın açıklayacağız.

MEVCUT OYUNCULARA ÖNERİ VAR MI?

Şu anda yazılı olarak kulübe gelmiş öneri yok. Laflı olarak var. Öncelikle oyuncularla görüşeceğiz. Biz burada kalmak isteyen ve sahaya kişilik koyacak oyuncularla devam edeceğiz.

MARCAO VE KEREM GİDECEK Mİ?

Kerem Aktürkoğlu ve Marcao bizim en değerli oyuncularımızdan. Kadromuzu gözetmek istiyoruz. Onlar kalmak istiyorsa, satış düşünmüyoruz.

ARDA TURAN GÖREV ALACAK MI?

Kontratı biten oyuncularımıza veda ettik. Arda Turan'la hep görüşürüm. Atletik AŞ'de futboldan mesulüm. Cenk Bey, futbol direktörü olacak. Teknik kurul ve kadro şu an kuruluyor. Öğretmenimiz geldi. Bizim emelimiz, 5 senelik bir tasarılama yapmak. Şu an önceliğimiz kısmen yapılanma ve kadroyu oluşturma. Okan Hoca'nın takımında beynelmilel bir ad da olacak.

TORRENT İLE FESİH GÖRÜŞMELERİNDE NELER YAŞANDI?

Aşinayı üzere Sensibile ve Torrent ile kontratlarımızı feshettik. Sağ olsun Sensibile tazminatında indirim yaptı. Torrent için evvel menajeriyle sonra kendisiyle uzun bir buluşma yaptık. Sayın Torrent, yalnızca %5 indirim yapabileceğini söyledi. İndirim olursa ödemeleri yaparız, yoksa dava yoluyla olur demiştik biz de. Orada öyle bir sonuçlandırma oldu. İkisi de kulübümüz için emek verdi, bunun için teşekkür ediyoruz. Meşru kısmını belirtmem doğru olmaz. Avantajlı olduğumuz doğrultuları öğreniyoruz. Davanın sonucunda en son gelinecek nokta, Sayın Torrent’in istediği şey. Baktığınızda bu bir seçimdir. O süreç yaşamımızda çok fazla şey değiştirmeyecek.

"YUNUS AKGÜN, EMRE AKBABA, OKAN KOCUK BİZİMLE OLACAK"

Yunus Akgün da, Okan Kocuk da, Emre Akbaba da iyi performanslar sergilediler. Öğretmenimiz zati kadroda görmek istiyor. Bizle beraber olacaklar. Altyapıdan gelecekler var. Kampta bir haylisine şans verilecek. Okan Buruk'un Galatasaray'a teknik direktör olması mutlu etti. Galatasaray'da ilk formayı ben vermiştim. Galatasaray ismine söylüyorum; oradaki değer yargıları azıcık değişiktir. Okan'a hem inanıyorum, hem güveniyorum, hem de galibiyetli olacağına inanıyorum. Okan öğretmenle, sayısal hiçbir şey konuşmadık, profesyonel bir mevzu olduğu için ben kendisini zorlasam da hiç konuşmadık. 

"YABANCI OYUNCULARLA GÖRÜŞÜP İKNA ETMEMİZ GEREKLİ"

Mustafa Muhammed'in 1 Temmuz'da ödemesi var. Diagne'nin kontratı devam ediyor. Dayanak yapmak istediğimiz yerler var ama yabancı kontenjanımız dolu. Yabancılarla görüşmemiz, ikna etmemiz gerekli.

ABDÜLKERİM BARDAKÇI VE HALİL DERVİŞOĞLU TRANSFERLERİ

Adlar üzerinden konuşmak istemiyorum. Her türlü transfer tasarımız hazır. Adlar üzerinden gittiğimiz zaman bütçemizde metamorfozlar oluyor. Tasarılamamız ve öğretmenimizin istekleri istikametinde gereken transferleri yapacağız.