Son Dakika: Galatasaray'da Fatih Terim sonrası Domenec Torrent'e rağmen Hikmet Karaman çıkışı! "Sezon sonuna kadar..."

Son Dakika: Galatasaray'da Fatih Terim sonrası Domenec Torrent'e rağmen Hikmet Karaman çıkışı! "Sezon sonuna kadar..."

Futbol Konseyi'nde Galatasaray'ın Fatih Terim'le yollarını ayırmasını değerlendiren Mehmet Arslan, "Fatih Terim, Galatasaray için bir teknik adamdan çok daha aşırısı. Şampiyonlukların 3’te 1’inde onun

1- 20 Aralık’ta Pereira’nın görevine son veren Ali Koç’un, “Covid testim yeni negatife döndü. Yarın yurt dışı seyahatlerime başlıyorum. Teknik direktörü tanımlamamız 1-2 hafta sürebilir. Bu işler Zoom’la, telefonla olmaz” laflarını nasıl okumalıyız?

ALi KOÇ FINDIK FISTIK YİYEREK, ALDIRIŞSIZ BİR DAVRANIŞLA SANKİ UYRUĞUNA HİTAP EDİYOR

MEHMET ARSLAN: KEŞKE HİÇ DUYMASAYDIK

O lafları hiç dinlemesek daha iyiydi. Bu sezonu feda etmiş, teslim olmuş bir başkanı var F.Bahçe’nin. Ama beden dili laflarından daha umut kırıcı. Fındık fıstık yiyerek, aldırışsız bir davranışla F.Bahçe’nin geleceğini konuşuyor. Sanki uyruğuna hitap ediyor. Bu tutumu F.Bahçe hak etmiyor. Mesele teknik direktör meseleyi değil artık. Mesele başkanlık meseleyi F.Bahçe’de. Kulüp idarenmiyor. Yandaşlara kapılar açılıyor, medyaya ayar verilmeye çalışılıyor. Futbol ekibi de hiçbir mesullüğü olmayanların verdiği usla dizayn ediliyor. Yazık.

Gözden KaçmasınGalatasaray Başkanı Burak Elmastan Domenec Torrent ve Fatih Terim açıklamasıGalatasaray Başkanı Burak Elmas'tan Domenec Torrent ve Fatih Terim açıklaması! Haberi görüntüle

UĞUR MELEKE: KOÇ’UN TAKIMI NOKSAN 

Ben, Pereira’nın gönderilmesini doğru bulanlardanım, zira ekip ileriye gitmiyordu. Pereira çok yakalayıcı bir reyin kavrayışı özümsüyor ve elindeki kadronun imkânlarından yararlanamıyordu. Ancak Pereira’nın yerine bir teknik adam gelmeyeceğini, yola öğretmensiz devam edileceğini öngöremedik elbette. Koç’un 4 sene süresince teknik adam mevzusunda ideali bulamaması, idare ekibinin de noksanlığına işaret ediyor. Koç’un çevresindekilerin de yeterliğini sorgulaması gerek belirli ki.

GÜNTEKiN ONAY: HEDEF BÜYÜK OLMALI

Pereira parçaladıktan sonra 3 hafta geçti ve F.Bahçe’nin hâlâ bir teknik direktörü yok. Zati Pereira da daha evvel sınanmış yanılgılı bir seçimdi. F.Bahçe’nin misyonuna ve vizyonuna uygun, büyük hedefleri olan bir teknik adam koşul. F.Bahçe’nin gereksinimi olan; şimdiden önümüzdeki sezonun tasarılamasını yapacak ve radikal kararlar alabilme kapasitesine sahip, beynelmilel bir teknik adam.

2- Emre Kocadağ mizahla karmaşık “Biz zati transferi yaptık” diyerek, altyapıdan A ekibe çıkan Emirhan İlkhan ve Serdar Saatçı gibi gençleri işaret etti. Size göre Beşiktaş’ın ara transferde kesinlikle destek yapması gereken mevkiler hangileri?

BEŞİKTAŞ’IN KADROSU GENİŞ VE GÜÇLÜ ANCAK YERLİ KALECİ TRANSFER EDİLMESİ GEREKİYOR

GÜNTEKİN ONAY: KALİTEYİ ARTIRMALILAR 

Beşiktaş’ın geniş ve güçlü bir kadrosu var. Aldığı neticeler donakaltıcı. Önümüzdeki sezon ekibin genel kalitesini artıracak bir fırsat transferi olursa yapılabilir. Ayrıca ben her şeye karşın bir yerli kaleci alınmasından yanayım.

Gözden KaçmasınGalatasarayın anlaşma sağladığı Teknik Direktör Domenec Torrent, İstanbula geldiGalatasaray'ın uyuşma sağladığı Teknik Direktör Domenec Torrent, İstanbul'a geldi!Haberi görüntüle

MEHMET ARSLAN: BAŞKA DERMAN YOK

Beşiktaş başta olmak üzere tüm kulüplerin başka devası yok zati. Hepsi birer Altınordu olmak zorunda. Altyapılarını modernize edip oyuncu yetiştirmek zorundalar. Ne yazık ki, tasarılı, programlı bir çalışma değil, zorunluluk Beşiktaş’ı bu noktaya getirdi. Şurası tartışılmaz bir gerçek; Türk futbolunun tek kurtuluşu kulüpler/spor kanununun bir an evvel Meclis’deri geçmesidir. Kulüplerin parasını istediği özgürlükte kullanan ama hiçbir mesullüğü olmayan idareyici devri son bulmadan bu kargaşatan çıkamayız.

UĞUR MELEKE: BU SEZON BÖYLE GEÇECEK

Sezon ortası teknik adam farklılığı yapan 3 İstanbul büyüğünden bir tek Beşiktaş’ın ne yapacağı alt yukarı belirli gibi. Avrupa’da yoklar, ligden koptular. Tasarılarını natürel olarak gelecek sezonun kadrosunu kurmaya ve hatta daha uzun vadeli geleceğe yapıyorlar. Alttan gelen Ersin Destanoğlu’na, Serdar Saatçı’ya, Emirhan İlkhan’a bakınca Emre Kocadağ’ın açıklamaları anlam kazanıyor. Önder Karaveli de o özkaynak kumpasını ve o oyuncu grubunu iyi tanıdığına göre Beşiktaş Yönetimi’nin bu sezonu böyle değerlendirmesi bana da anlamlı geliyor doğrusu.

Son Dakika: Galatasarayda Fatih Terim sonrası Domenec Torrente rağmen Hikmet Karaman çıkışı Sezon sonuna kadar...

3- Galatasaray’ın Fatih Terim’le yolları ayırması beklediğiniz bir vaziyet muydu? Burak Elmas idaresinin bu kararını ve Domenec Torrent seçimini nasıl açıklıyorsunuz?

MEHMET ARSLAN: KARAMAN’A FIRSAT VERİLMELi

Afallamışlık içindeyim. Fatih Terim ile 3 senelik kontrat imza atıp 6 ayda Terim projesinden vazgeçmek akılalmaz. Bir Süper Lig kulübünün başkanı geçtiğimiz gşanlarda, “Burak Elmas başkanlık rüştünü kanıtlamak için ilk yenilgide Terim’i gönderecek” demişti. Haklı çıktı. Terim bu ülkenin en büyük futbol efsanesidir. Ve onun 3 senelik bir projede 1 sene dahi olsa zafersiz olma hakkı vardır. Elmas bu dirayeti gösteremedi. Lafının artta duramadı. Terim bunu hak etmedi. Yurt dışında serüven aramasın idare. Hikmet Karaman orada duruyor. Sezon sonuna kadar da bu fırsatı hak ediyor.

UĞUR MELEKE: BİR ŞEYLER OLACAĞI EMİNDİ

Son 15 gşöhrette yaşanan gelişmelere bakınca, bir şeyler olacağı seziliyordu. Evvel bir dayanakçı öğretmen mevzubahisiydi. Sonra CV’sine bakınca dayanakçı öğretmen olma ihtimali gözükmeyen Torrent görüşmesi su suratına çıktı. Torrent’in New York City ve Flamengo’yu çalıştırdıktan sonra gelip Galatasaray’da dayanakçı öğretmen olması pek anlamlı görünmüyordu zati. Dayanakçı öğretmenliğe devam edecek olsa Manchester City’de kalırdı! Bir başkan bir teknik adamla elbette yolları ayırma kararı alabilir ama yöntem azıcık şekilsiz oldu sanki.

GÜNTEKiN ONAY: TORRENT SEÇİMİ FAZLA CESUR

Fatih Terim, G.Saray için bir teknik adamdan aşırısı. Kulübün kazandığı şampiyonlukların 3’te 1’inde O’nun imzası var. Bu kararı donakaltıcı buldum. Ortada ciddi bir galibiyetsizlik olduğu gerçek. Ancak sezon başından beri vurguluyorum; bu kadro kalitesi şampiyonluğa oynamaz. Torrent seçimi cesur bir karar. G.Saray’ı hedeflerine taşıyabilecek bir teknik adam mı? Kariyerinde ehemmiyetli bir galibiyet sayfası var mı? Yok.

4- Üç büyüklerde bu sezon ortak mesele; seri kırılıp reyin disiplininden uzaklaşmak. Futbolcuların kırılgan ve duygusal olarak profesyonellikten uzaklaşmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

MEHMET ARSLAN: HEP KAZANMAK iSTiYORLAR!

Futbolun oyuncularına bakalım: Kulüpler: 3 Büyüklerin tümü ekonomik olarak iflasta.

Başkanlar: İktidarları her şeyin önünde. Kahraman onlar ama kulüpleri daldıran da onlar.

Futbolcular: Saha içi sahtekarlıklarını anlatmaya kelimeler yetmez.

Öğretmenler: İş insanı, politikacı kovalayarak kulüp arayanları yazsam, duruşmalık olurum.

Seyirci: Yalnızca kazanmayı isteyen, kazanınca iyi, kaybedince tahammülsüz bir topluluk.

Gazeteci-yorumcu: Kulübün çıkarını, işinin önüne koyan ve geleceğini o kulüpte arayan bir garip grup.

Hakemler: Günah keçileri.

Sonuç: Türkiye’de futbol ahlaki açıdan çökmüş, tüm müesseseleri yerlerde sürünüyor. Ve bana siz, futbolcuların profesyonelliğini soruyorsunuz. Teşekkürler Necati Akpınar

UĞUR MELEKE: LiDER EKSiKLiĞi 

Bir ekipte herkes sağlam kalıyor, herkes sonuna kadar savaşıyorsa bunu nasıl teknik adamın liderlik hünersine bağlıyorsak, aksi görüntü oluştuğunda da sorunun yalnızca futbolcularla ilgili olmadığını söyleyebiliriz. birkaç misal vermek gerekirse, Real Madrid’de Ancelotti göreve geldikten sonra o kırılganlık eksildi mesela. Ya da Lampard yarıyılında çok kolay kırılan Chelsea, Tuchel geldikten sonra Şampiyonlar Ligi şampiyonluğuna gitti. Kırılganlığın nedenini lider yetersizliğinde aramak gerekli.

GÜNTEKiN ONAY: İYİ ÇALIŞMIYORLAR

Bu vaziyet iyi antrane edilmediklerini gösteriyor. Avrupa’nın büyük liglerinde, oyuncular bizimkilere oranla kuruluşlarda çok daha fazla müddet geçiriyor. Biz ise milyon Euro’lar verdiğimiz futbolcuları gerektiği kadar çalıştırmıyoruz.

Son Dakika: Galatasarayda Fatih Terim sonrası Domenec Torrente rağmen Hikmet Karaman çıkışı Sezon sonuna kadar...

5- Terim; Berkan, Cicaldau, Alper ve Morutan transferlerine ısrarla sahip çıkıp, “Galatasaray’ın kurtuluşu bu gençlerde. Işığı görüyorum” demişti. Peki siz o ışığı görüyor musunuz? 

GALATASARAYLILAR, GENEL HEYETE KADAR GİDECEK BİR SÜRECE HAZIR OLSUN

MEHMET ARSLAN: IŞIK YOKTU AMA GELİŞEBİLİRDİ

Hayır, fertsel olarak değerlendirdiğimde ben de bu oyuncularda o ışığı görmüyordum. Ama gelişmeye sarih bir ekipti Galatasaray. 1 senede mucize yaratamazlardı. Önlerindeki en büyük engel şampiyonluk baskısıydı. Bir yandan bu baskıyı yaşayacaklar, bir yandan da genç bir ekip olacaklardı. Bunun için dirayetle öğretmenin artta duracak bir idareye lüzum vardı. Bütün aksine idare, Terim’i öne itti, fatura ona çıktı. Bundan sonra idarenin işi daha güç. Genel heyete kadar gidecek bir sürece hazır olsun Galatasaraylılar.

GÜNTEKiN ONAY: TRANSFERLER FARK YARATAMADI

Galatasaray’ın geçen yaz yaptığı transferler ekibin genel kalitesini netlikle yukarıya çıkartmadı. Cicaldau, Morutan hatta Mustafa Muhammed bile fark yaratan futbolcular değil. Hatta Adana Demirspor’da kiralık oynayan Yunus Akgün, Morutan’dan 1 yaş ufak ve daha iyi futbolcu. Sezon başı transfer edilen futbolculardan yalnızca Nelsson temennilere yanıt verdi.

UĞUR MELEKE: HEPSİ GERİYE GİDİYORDU 

Gençleştirme harekâtını pozitif buluyorum ancak o gençler de pek ileriye gitmiyorlardı sanki. Morutan Türkiye’deki ilk iki maçında daha iyiydi, sonra kayboldu ortalıktan. Cicaldau mükemmeldi, COVID sonrası o da geriledi. Berkan’da da, Muhammed’de de geldikleri gşana kıyasla gerileme oldu. Van Aanholt Euro 2020 seviyesini hiç göremedi, Taylan Antalyalı geriliyor, Emre Kılınç geriliyor, Diagne geriliyor. Bir ekipte bu kadar çok gerileyen futbolcu olması, bir şeylerin doğru gitmediğinin göstergesi.

6- Trabzon için ‘şamp...’ demek sanıyorum yanlış olmaz. 3 Büyüklerin öğretmeninin bile netleşmediği bir civarda Trabzon’un 3 transfer yapmasını, yıla hazırlık olarak mı değerlendirmeliyiz?

KİMSE KILIF ARAMASIN BRAVO TRABZON CAMİASINA

MEHMET ARSLAN: 3 BÜYÜKLER İDARENEMİYOR

Trabzonspor’u şampiyon duyuru eden ben değilim, 3 Büyükler. Onların içinde bulundukları ‘idarenememe hali’ Trabzonspor’u şampiyon yapıyor. Kimse bu zafere, hakem kararı vs. diyerek kılıf aramasın. Siz elinizde megafonla havaalanı gösteriyi yapacağınıza, Ahmet Ağaoğlu gibi hocanızdan gururlandırsanız ve artta dursanız, gelecek seneyi tasarlasanız tablo bütün tersi olabilirdi. Bravo Ahmet Ağaoğlu, Abdullah Avcı ve Trabzonspor camiasına.

UĞUR MELEKE: BEYAZ SANCAK ÇEKTİLER

Takribî 30 yıldır Süper Lig’i takip ediyorum, doğrusu 3 İstanbul büyüğünün birden bu kadar geride kaldığını ben anımsamıyorum. Zati
45 sene sonra ilk defa üçü birden sezon ortası teknik adam göndermişler, bu bilgi de negatif tablonun ispatı. Konyaspor’a çok saygı dinliyorum, ancak kadro derinlikleri kısıtlı. O surattan da ben Trabzonspor’un şampiyonluktaki en ciddi rakibinin Başakşehir olacağını düşünüyordum, lakin onlar da en iyi oyuncularını şampiyonluktaki en güçlü rakiplerine vererek beyaz sancak çektiler. Trabzonspor evet, rakipsiz görünüyor şu an.

GÜNTEKiN ONAY: ZORLAYACAK RAKİP YOK

Trabzonspor çok eksantrik şeyler olmazsa bu ipi rahat göğüsler. Edin Visca transferiyle daha da güçlendiler. Kaldı ki Trabzonspor’u zorluyacak reyin kararına sahip bir ekip yok. Puan olarak bu kadar geride kalmasa belki Beşiktaş yanaşabilirdi ancak öyle bir ihtimal de bu puan cetveliyle kalmadı.