Son dakika: Galatasaray'da ibre Okan Buruk'a döndü! Domenec Torrent'ın tazminatı... | Transfer haberi

Son dakika: Galatasaray'da ibre Okan Buruk'a döndü! Domenec Torrent'ın tazminatı... | Transfer haberi

Teknik direktör arayan Galatasaray’da ibre transfer listesindeki tek yerli ada döndü. Sarı kırmızılı idarenin talip olduğu Roberto De Zerbi, hali hazırda çalıştırdığı Shakthar Donetsk’deri senede 5 milyon

Transfer rotasını netleştirebilmek için yeni teknik direktörünü bir an evvel açıklamayı amaçlayan Galatasaray’da ibre Okan Buruk’a dönmeye başladı. Sarı kırmızılı idarenin görüştüğü yabancı teknik adamların el yakan maliyetleri ve ekstra arzları, ‘yerli bir adla uyuşalım’ görüşünün ağırlık kazanmasına yol açtı. Yabancı öğretmen listesinin 1 numarasında yer alan İtalyan Roberto De Zerbi, hali hazırda misyon yaptığı Shakthar Donetsk’deri senede 5 milyon Euro aldığını belirtip, bu sayının üstünde bir öneri gelmesi halinde Galatasaray’a gelebileceğini bildirdi. Geçtiğimiz mayıs ayında Dortmund’dan ayrılan Marco Rose, şu anda bir ekip çalıştırmaya soğuk baksa da, takımıyla beraber senelik maliyetinin 5 milyon Euro seviyesinde olduğu ortaya çıktı.

YABANCI GETİRMEK SERÜVEN OLUR

İbrenin Okan Buruk’a dönmesinin bir başka sebebi de son 15 senede Süper Lig’de tam şampiyonlukları yerli teknik adamların kazanmış olması. Mevzubahisi süreçte Galatasaray 6 şampiyonluğun 4’şana Fatih Terim, 1’er tanesine de Cevat Güler ve Hamza Hamzaoğlu ile erişmişti. Ülkemizde en son şampiyonluk yaşayan yabancı teknik direktör, 2006-07 sezonunda Fenerbahçe’de misyon yapan Arthur Zico oldu. Sarı kırmızılı idarede yerli teknik adam isteyenlerin ortak fikri; “Kendine has özellikleri nedeniyle Türkiye’de bir yabancının zaferli olması çok güç. Galatasaray’a, Süper Lig’in devingenlerini ve reyin yapısını iyi bilen bir yerli teknik direktör gerekiyor. Özellikle şu süreçte yabancı teknik direktör getirmek bütün bir serüven olur” biçiminde...

TORRENT’İN TAZMİNATI NE OLACAK?

Galatasaray’da her ne kadar Okan Buruk ismi öne çıkmış olsa da deneyimli teknik adamla bugüne kadar bir görüşme yapılamadı. Bunun sebebi ise mevcut teknik direktör Domenec Torrent ve takımı ile henüz yolların ayrılmamış olması. Başkan Dursun Özbek ve kurmayları, daha önceki başkan Burak Elmas yarıyılında 14 Ocak’ta 1.5 senelik kontrat imzalayan İspanyol çalıştırıcı ve dayanakçıları ile kontrat fesih görüşmeleri yapmaya hazırlanıyor. Mukavelesi gereği bu sezon 1 milyon 225 bin Euro alan Torrent’in gelecek sezon da 1.5 milyon Euro alması gerekiyordu. Sarı kırmızılı kulüp şayet kontratı tek taraflı feshederse, 2022-23 sezonunun fiyatı da ödenmek zorunda. Özbek yönetimi, bu sayıyı olası olduğunca düşürmeyi kastediyor.

‘KİMSE BENİ ARAMADI’ DİYEREK İSPANYA’YA GİTTi

Galatasaray’da Dursun Özbek idaresinin çalışmayı düşünmediği teknik direktör Domenec Torrent, dün İstanbul’dan ayrıldı. Sarı kırmızılı kulübün 11 Haziran’da yapılan başkanlık tercihi evveli İstanbul’a gelip yeni sezona müteveccih birtakım hazırlıklar yapan Torrent, “Yeni idareden beni arayan kimse olmadı. Ben misyona devam edecekmiş gibi çalışmalarımı sürdürüyorum. Umarım yeni idareyicilerle konuşmak bahtım olur” dedi. Torrent’in, hafta başında İstanbul’da olacağı bilinirken Galatasaray idaresinin de çarşamba günü kendisiyle bir araya gelmesi bekleniyor. İdarenin emeli Domenec Torrent’in kontratını bir an evvel feshedip yeni teknik direktörü açıklamak. Torrent, Galatasaray’ın başında çıktğı 18 lig karşılaşmasında 25 puan toplarken, maç başı ortalaması 1.39 gibi son derece düşük bir oranda kalmıştı.

ROSE’NiN 3, DE ZERBi’NiN 1 ŞAMPiYONLUĞU VAR

Geçen ay Dortmund’dan ayrılan 45 yaşındaki Marco Rose, daha evvelimi ekibi Red Bull Sazburg’u 2 defa Avusturya Ligi ve 1 defa da Avusturya Kupası şampiyonluğuna taşıdı. 43 yaşındaki Roberto De Zerbi, bir sene evvel geldiği Shakthar Donetsk’i Ukrayna Süper Kupası’nda şampiyon yaptı. İki öğretmenin de senelik maliyetleri 5 milyon Euro’dan fazla.

Son dakika: Galatasarayda ibre Okan Buruka döndü Domenec Torrentın tazminatı... | Transfer haberi