Son Dakika: Galatasaray'da Okan Buruk dönemi başlıyor! Bu akşam İstanbul'a geliyor...

Son Dakika: Galatasaray'da Okan Buruk dönemi başlıyor! Bu akşam İstanbul'a geliyor...

Fransa'da bulunan Galatasaray'ın yeni teknik direktörü Okan Buruk, bugün saat 20.35'te İstanbul'da olacak.

Süper Lig takımlarından Galatasaray'da Okan Buruk yarıyılı için geri sayım başladı. Paris'te bulunan zaferli teknik adam, bu akşam saat 20.35'te İstanbul'da olacak.

Sarı kırmızılı idare, bu akşam İstanbul'a dönmesi beklenen Okan Buruk ile surat surata görüşerek tecrübeli çalıştırıcıya 2 senelik kontrat sunacak.

Galatasaray ile para konuşmadığı öğrenilen 48 yaşındaki teknik direktör, Çarşamba günü mevzubahisi 2 senelik mukaveleyi imza atacak.

KONTRATI NEDEN 2 SENELİK?

Okan Buruk'a sunulacak kontratın 2 senelik olmasının nedeni, Dursun Özbek idaresinin 2 seneliğine seçilmiş olması.

RESMİ AÇIKLAMA NE ZAMAN?

Galatasaray’a hizmet etmeyi istediğini bir hayli kere dile getiren Okan Buruk ile alakalı resmi açıklamanın mevcut teknik direktör Domenec Torrent ile yolların ufalamasının ardından yapılması tasarlanıyor.

SPOR ARENA DUYURMUŞTU

Hürriyet Gazetesi Galatasaray Muhabiri Ali Naci Ufak, dün katıldığı canlı yayında Spor Arena YouTube kanalında sarı-kırmızılı takımdaki son büyümeleri anlatmış ve Okan Buruk yarıyılının başladığını ifade etmişti

"GALATASARAY'DA OKAN BURUK YARIYILI BAŞLADI"

Ali Naci Ufak, "Galatasaray'da Okan Buruk yarıyılı başladı diyebiliriz. Sadece prosedürler kaldı ve ıslak imza bekleniyor. İmzaya en büyük mani Domenec Torrent'in vazifede bulunması. Torrent'in kontratında 'Zafersizlik halinde tazminatı 10 denk taksitte ödenir' maddesi var. Galatasaray yönetimi bunun üzerinden hareket edecek. Avukatına peşin para ve taksit alternatifi sunuldu. Kısa vakitte ayrılık hakikatleşecektir." demişti.

"OKAN BURUK, GALATASARAY'A HAYIRLI OLSUN"

"Okan Buruk, Galatasaray'a hayırlı olsun" diyen Ali Naci Ufak, "Gittiği her kulüpte zaferli oldu. Akhisar'da kupası var, Başakşehir'de Abdullah Avcı'nın yapamadığını yapıp şampiyon oldu. Avrupa Ligi'nde ehemmiyetli işler yaptı. Galatasaray'ı hak etmişti. Gündemdeki tek yerli teknik adam Okan Buruk'tu. Bu tercihin nedeni Süper Lig'de yerli öğretmenlerin şampiyonlukları domine etmesi. Yabancı teknik adamların yüksek ücretli kontratlar istemesi de yerliye dönüşün bir öbür nedeni oldu." ifadelerini kullanmıştı.

BOŞ MUKAVELEYE İMZA ATACAK

 Ali Naci Ufak, "Cumartesi günü Erden Timur, Okan Buruk ile telefonda görüştü ve uyuşma sağlandı. Boş mukaveleye imza atacak Okan öğretmen. Paris'ten döndükten sonra imzalar atılacak. Kontrat zamanı da Dursun Özbek idaresinin vaktiyle aynı; 2 sene." biçiminde konuşmuştu.

OKAN BURUK'UN KARİYERİ

Etkin futbol kariyeri süresince 306 maçta sarı kırmızılı formayı giyen ve 43 gol, 55 asistle camianın efsaneleri arasında yer alan Okan Buruk, kariyerinde 7 değişik ekibin teknik direktörlüğünü yaptı. Son olarak Medipol Başakşehir’in başında 76 maça çıkan Buruk, 1.62 puan ortalaması tuttu.

DE ZERBI VE ROSE MALİYETLERİ NEDENİYLE OLMADI

Dursun Özbek'in başkan seçilmesiyle Galatasaray'da Torrent'in yerine gelecek adaylar arasında Roberto De Zerbi, Marco Rose gibi adlar öne çıkmıştı. Cenk Ergün, De Zerbi ile arzları hakkında görüşmüş ancak İtalyan teknik adamın istekleri el yakmıştı. 43 yaşındaki teknik adam Galatasaray'dan 5 milyon euro garanti para istemişti.

Borussia Dortmund'dan bölen Marco Rose, Galatasaray teknik direktör adayları arasında ilk sıralarda yer alıyordu ancak yeniden ücret maliyeti nedeniyle rotasını Okan Buruk'a çevirdi.

TERİM VE NURİ ŞAHİN HİÇ GÜNDEME GELMEDİ

Başkan Dursun Özbek'in yerli teknik direktör olarak usunda tek ad vardı: Okan Buruk. Metin Öztürk'ün adaylık yarıyılında açıklama savaşları yapılan Nuri Şahin ve Sarı-kırmızılı kulübün efsanesi Fatih Terim, Özbek idaresinin gündeminde hiç olmadı.