Son Dakika: Galatasaray'da Okan Buruk dönemi başlıyor! Hangi isimlerle, nasıl bir futbol oynatabilir? Hayalini açıkladı... "Önümüzdeki 15-20 yıl..."

Son Dakika: Galatasaray'da Okan Buruk dönemi başlıyor! Hangi isimlerle, nasıl bir futbol oynatabilir? Hayalini açıkladı... "Önümüzdeki 15-20 yıl..."

Galatasaray'ın yeni teknik direktörü Okan Buruk, İstanbul'a geldi. Fransa'dan gelen zaferli teknik direktör, havalimanında kısa bir açıklama yaptı. Öte yandan Hürriyet Gazetesi yazarı Uğur Meleke, Okan

Süper Lig takımlarından Galatasaray'da Okan Buruk yarıyılı için geri sayım başladı. Paris'te bulunan zaferli teknik adam, akşam saatlerinde İstanbul'a geldi.

Galatasaray ile para konuşmadığı öğrenilen 48 yaşındaki teknik direktör, bugün sarı kırmızılı kulüple 2 senelik kontrat imza atacak. Resmi açıklamanın gün içerisinde yapılması bekleniyor.

"BURADA OLMAKTAN ÇOK MUTLUYUM"

Havalimanında kısa bir açıklama yapan Okan Buruk, "Daha sonuçlanmış bir şey yok. İlerde çok fazla görüşebiliriz. Burada olmaktan çok mutluyum. Allahın İzniyle her şey çok hoş olur. Ayrıntı veremem. Birkaç gün içerisinde bu mevzuyla alakalı açıklama yaparız. Şu an rahat konuşamıyorum." dedi.

Son Dakika: Galatasarayda Okan Buruk dönemi başlıyor Hangi isimlerle, nasıl bir futbol oynatabilir Hayalini açıkladı... Önümüzdeki 15-20 yıl...

UĞUR MELEKE: BURUK'UN HAYALİ OKAN-EMRE-SUAT ORTA SAHASI

Hürriyet Gazetesi yazarı Uğur Meleke, Okan Buruk'un Galatasaray'ın başına geçişini değerlendirdi. Meleke, Buruk'un seçim etmesi mümkün futbol kavrayışını, sarı kırmızılı ekipteki orta saha hayalini ve 10-15 sene içinde zaferli teknik adamı göreceğini düşündüğü pozisyonu anlattı.

OKAN BURUK'UN TAKTİĞİNE METHİYE

Manchester United Teknik Direktörü Ole Gunnar Solskjaer, 24 Kasım 2020 akşamı saat 20:45’te Medipol Başakşehir ekibinin esame listesi eline eriştiğinde muhtemelen minik bir şok yaşamıştır. Çünkü turnuvanın belki de en az öğrenilen ekibi Başakşehir, o gün altı numarada sert-defansif Mahmut Tekdemir yerine oranla yumuşak Berkay Özcan’la çıkacaktır sahaya. Belki Okan Buruk’un o günkü seçimi iyi netice vermedi, belki Başakşehir 4 gol yiyerek ufaladı Manchester’dan. Ancak Buruk’un uyguladığı o cesur strateji, genç Türk öğretmenin hanesine bir lig şampiyonluğu, bir Avrupa Ligi son 16’sı, bir de son derece saygın bir Devler Ligi performansı yazdı.

ŞAMPİYONLAR LİGİ MAÇINA DAHİ CESUR BİR KADROYLA ÇIKTI

2000’de Türk futboluna Avrupa kupası getiren o ikonik Okan-Emre-Suat orta üçlüsünün özelliği, reelinde hepsinin ‘10 numara’ oynayabilecek marifette olup ‘6 numara’ gibi davranmalarıydı. Okan Buruk da çalıştırdığı ekiplerde hep o efsanevi üçlüyü aradı, Şampiyonlar Ligi’nde Old Trafford dış sahasına Berkay-İrfan-Deniz orta üçlüsüyle çıkma cesareti gösterecek az öğretmen vardır onun yaşında. Okan Buruk’un Galatasaray’da yapacağı ilk icraatın orta saha transferi olacağını düşünüyorum ben.

BERKAN-TAYLAN'IN MARİFETLERİ KISITLI

Takvimleri azıcık ileriye, 2022’ye sardığımızda bugün bir hayli teknik adamın geriden daha nitelikli reyin kurmak için sert altı numara yerine ‘derin reyin kurucu’ kullandığını görüyoruz elbette. Bugünkü Başakşehir’in Karagümrük’deri 36 yaşındaki Lucas Biglia’yı transfer etme sebebi de bu. Ve gariptir, geçen sezonki Galatasaray’ın da belki en ehemmiyetli meseleyi buydu. Özellikle iç saha maçlarında, domine etmesi gereken oyunlarda orta sahada nitelikli ayakların yetersizliği karşılama edilemedi.

CICALDAU'YU 6 NUMARADA OYNATABİLİR

Terim’li Galatasaray, Avrupa Ligi grubunda yalnızca %44 ortalamayla topa sahip oldu. Marsilya, Lazio gibi rakiplerini gerektiğinde topa az sahip olarak, fırsat futboluyla geçti. Ancak aynı Terim, misyondan böldüğünde ligde son 9 maçın yalnızca 1’ini kazanabilmişti. Çünkü Berkan-Taylan’lı orta saha fırsat futbolu için gayet uygunken; topa sahip olmanız, hücum aralıksızı sağlamanız gerektiğinde eksik kalıyorlardı. Buruk yeni sezonda Galatasaray’da içeriden sürpriz bir altı numara çıkarabilir, mesela Cicaldau’yu o rolde izleyebiliriz. Ancak Galatasaray bu sene zirve yarışı içinde olmak istiyorsa orta sahaya belirli iki nitelikli dayanak yapmak zorunda

GUARDOLA VE ZIDANE GİBİ KESTİRMEDEN DEĞİL JURGEN KLOPP GİBİ GÜÇ YOLDAN GİTMEYİ SEÇTİ

Tabii ki Galatasaray gibi, Fenerbahçe gibi büyük kulüplerde zaferli olabilmek için teknik-strateji bilgi yetmez, liderlik nosyonuna, tecrübeye ve kriz idaresine de salt surette lüzum var. Peki Okan Buruk bu anlamda Galatasaray’ı idaremeye hazır mı? Şu gizemeler dünya futbolunda büyük kulüp çalıştırıcılarına baktığımız zaman iki ayrı ekolün kontrolünü görüyoruz. Birincisi, star futbolculara verilen otomatik fırsat ekolü. Pep Guardiola’ya 37 yaşında Barcelona’nın, hiçbir A ekip tecrübeyi olmayan Zinedine Zidane’a Real Madrid’in, Andrea Pirlo’ya Juventus’un, Emre Belözoğlu’na Fenerbahçe’nin teslim edilmesi gibi.

2. LİG'İ DE GÖRDÜ, SÜPER LİG ŞAMPİYONLUĞUNU DA

İkinci ekolse, futbolculuk kariyerleri çok ışıltılı olmamasına karşın zihniyle, inovatif şahsiyetiyle fark yaratanlar. Klopp, Mourinho, Sarri gibi bir hayli üst düzey misali var bu ekolün. Gariptir, Okan Buruk’un son derece ışıltılı bir futbolculuk kariyeri olmasına karşın teknik adamlıkta yolunun Zidane gibi kestirmeden değil, Klopp gibi güç yoldan olduğunu görüyoruz. Kısa bir ulusal ekip dayanakçılığı yarıyılı var. Sonra küme düşmekte olan Elazığ’a gidiyor. Gaziantep’te ilk parıltılarını gösterdiğini söyleyebiliriz. Sivas’ta galibiyetsiz oluyor. Göztepe’yle ikinci kümeyi tadıyor, mütevazı Akhisar’la Türkiye Kupası’nı kazanıyor.

İSTANBUL'A ANCAK 46 YAŞINDA GELEBİLDİ

Okan Buruk, inovatif stilini, göze güzel gelen oyununu Rize’de de sürdürünce Başakşehir’in dikkatine sürüklüyor ve 46 yaşında ancak İstanbul’a gelebiliyor teknik adam olarak. Başakşehir’in başında çıktığı 76 maçta hanesine bir Süper Lig şampiyonluğu, bir Avrupa Ligi son 16’sı, bir de Şampiyonlar Ligi grup gayreti yazdırıyor. Avrupa Ligi J Grubu son maçında Borussia Park’ta 40 bin ateşli Gladbach taraftarı önünde kazandığı zafer ehemmiyetli. Son 32 turunda Sporting Lizbon’u 3-1’in rövanşında 4-1 mağlup ederek geçmesi de öyle. Bir sonraki sezon Şampiyonlar Ligi’nin Leipzig-PSG-Manchester United’lı vefat grubunda yaptıkları da takdire değer.

ÖNÜMÜZDEKİ 15-20 YILDA EN EHEMMİYETLİ TEKNİK ADAMLARDAN BİRİ OLACAKTIR

Ben son analizde Okan Buruk’un önümüzdeki 15- 20 sene Türk futbolunun ehemmiyetli teknik adamlarından biri olmayı sürdüreceğini düşünenlerdenim. Teknik direktörlüğe Elazığ’da başlayıp, Gaziantep, Sivas, Göztepe gibi duraklara uğrayıp, UEFA Avrupa Ligi karşılaşması için gittiği Roma’da İtalyanca basın buluşması yapmaya hak ederek, tırnaklarıyla kazıyarak erişmesini değerli buluyorum. Bir ülkeyi bence temel yaşanılır kılan şey taşı-toprağı, natürel zenginliği, parası-pulu değil, adalet duygusudur. Meritokrasidir. Başka Bir Deyişle hak edenin, hakkını alabileceği bir kumpasa sahip olmasıdır. Galatasaray’ın da şu anda Okan Buruk’a vazife vermesi, bir natürel hak teslimidir. O açıdan da umut vericidir bence.