Son dakika: Galatasaray'da Okan Buruk için imza töreni düzenleniyor... Dursun Özbek ve Okan Buruk'tan açıklamalar

Son dakika: Galatasaray'da Okan Buruk için imza töreni düzenleniyor... Dursun Özbek ve Okan Buruk'tan açıklamalar

Galatasaray'da yeni teknik direktör Okan Buruk için imza merasimi tertip ediliyor. 1+1 senelik kontrat imza atılan ve ilk senesinde 17, ikinci senesinde 20 milyon TL kazanacak olan Okan Buruk, başkan

Galatasaray'da yeni teknik direktör Okan Buruk için başkan Dursun Özbek'in de katılımıyla imza merasimi tertip edildi.

İmza merasiminde ilk olarak Dursun Özbek açıklamalarda bulundu:

Bugün Galatasaray'da yeni bir yarıyıl başlıyor. Kombinelerimiz büyük süratle satılıyor, localarımız tamamen doldu diyebilirim. Bizi yalnız vazgeçmeyen taraftarlarımıza teşekkür ediyorum. Galatasaraylı Okan Buruk ile yeni bir yarıyıla başlıyoruz. Okan öğretmenimiz üçüncü 17 Mayıs'ını yaşamak için burada. 17 Mayıs 1992'de bir Bakırköyspor maçında ilk maçına çıktı. 17 Mayıs 2000'de UEFA Kupası'nı gözyaşlarıyla kaldırdı. O maçı hepimiz canlı izledik. Dostlarıyla bir yumak halinde neşeyi gözlerimizin önünde. Kunduralarının arda basmış biçimde dostlarına koşuyordu. Reel bir Galatasaraylının coşkusunu yaşıyordu. Türkiye'de şampiyonluk yaşamış en genç teknik direktörlerden biri olarak görevine başlıyor. Galatasaray'ı mali açıdan güçlü, zafere koşan bir spor kulübü haline getirmek için beraber çalışacağız. Öğretmenimize ve takımına bu görevde galibiyetler diliyorum. Camiamız için bu birliktelik hayırlı olsun.

OKAN BURUK: BENİM İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR GÖREV

Büyük Galatasaray taraftarına hürmetlerimi, sevgilerimi ve gayemizin ne kadar büyük olduğunu anlatarak başlamak istiyorum. Benim için çok büyük bir görev. Bu göreve layık gördükleri için başkanımıza ve idaremize teşekkür ediyorum. Yeni idaremize de galibiyetler diliyorum. Taraftarlarımızın coşkusunu görüyorum. Bizim gayelerimiz hiçbir zaman değişmez. Bu yılki tek maksadımız şampiyonluk. Bunun için ben, takımım, başkanımız, idaremiz, oyuncularımız elimizden gelenin en aşırısını ortaya koyacağız. Geçen sezonun taraftarımız üzerindeki mutsuzluğunu en kısa zamanda unutturacağız. Taraftarımızı yine heyecanlandıracağız. Burada en ehemmiyetli iş transfer. İyi kadro oluşturmak için transferler yapacağız. İyi kadro oluşturmak için başkanımızla birlikte en iyi biçimde çalışacağız.

Son dakika: Galatasarayda Okan Buruktan imza töreninde Fatih Terim sözleri Dursun Özbekten transfer açıklaması...

"GEÇEN YILI KAPATTIK, MAKSADIMIZ ŞAMPİYONLUK"

Kazanan, egemen, sahada her şeyini veren bir ekip oluşturmak için elimizden geleni yapacağız. Geçen yılı kapattık, bitti. Psikolojik olarak oyuncularımızı ayağa kaldıracağız. Tek maksadımız şampiyon olmak. Taraftarlarımızla beraber sinerji yaratıp amacımıza koşacağız. İlk maksadımız şampiyonluk. Daha sonraki yıllarda Avrupa kupaları.

"BUGÜN OĞLUMUN DA DOĞUM GÜNÜ"

Bugün benim için iki kere mutluluk verici bir gün. Galatasaray'a imza attığım gün ve oğlumun doğum günü. Burada olmamdan en büyük mutluluğu o duydu. Ona da sevgilerimi yolluyorum. Hep beraber zafere erişeceğiz.

"ŞAMPİYONLUKLAR VE MUTLULUKLAR BİZİ BEKLİYOR"

Dün Florya'da bulundum. Oradaki atmosferi yine yaşamak, geçirdiğimiz günleri yine anma fırsatı buldum. Futbolcu olarak çok hoş günler yaşadım orada. Allahın İzniyle bu yıl da şampiyonluklar ve mutluluklar bizi bekliyor.

Sual: Süper Lig tarihinde Galatasaray'ı şampiyon yapan yerli teknik adamlar Galatasaray forması giymişti. Gündüz Kılıç, Fatih Terim, Mustafa Denizli, Hamza Hamzaoğlu... Bunun için ne dersiniz?

Kriter olarak uyuyor. Psikolojik olarak iyi başlıyoruz. İnancımız yüksek. Galatasaray'ın öğretmeni olmak istediğimi hep belirttim. Belki fazla da belirttim. Hiçbir temennimin olmadığını, ebu görev için elimden geleni yapabileceğimi söyledim. Uzun bir tercih süreci oldu. Devamında başkanımızın en doğru tercihi yapma araştırması içinde olduklarını gördüm. Görüşme olunca dünyanın en mutlu insanı oldum. oğlum çok bekliyordu ona da bunu aktardım. Mucizevi bir coşku, mutluluk... Hemen ardından maksatları ve yaşayacağımız mutluluğu düşünmeye başladım. Dünyanın en mutlu insanlarından biriyim.

Son dakika: Galatasarayda Okan Buruktan imza töreninde Fatih Terim sözleri Dursun Özbekten transfer açıklaması...

Fatih Terim ile görüşmeniz oldu mu?

Fatih Öğretmen benim için çok değerli. Uzun seneler birlikte çalıştık, şampiyonluklar yaşadık. Çok ehemmiyetli bir ad. Dün beni aradı, 'Hayırlı olsun, elimizden ne geliyorsa yanındayız' dedi. Onun açtığı yolda, bu görevde elimizden gelenin en iyisini yapacağımızı söyledim. Öğretmenime teşekkür ediyorum yanımızda olduğu için. Bizim için ehemmiyetli bir bedeldir. Yanımızda olduğu için teşekkür ediyorum.

"KENDİ TAKIMIMLA GELİYORUM! EKLEMELER OLACAK"

Uzun senelerdir birlikte çalıştığım takımımla göreve başlıyorum. Başka eklemeler de olacak. Kısa zamanda bilgilendirme yaparız. Kendi takımım bekliyordu zati Pazartesi günü ekibin başında olacağız. İdman tarihimiz 4 Temmuz olarak tanımlanmıştı, gelince bunu değiştirdik. Pazartesi günü oyuncularımızla beraber çalışmalara başlayacağız. Oyuncuları göreceğiz. Fiziksel ve psikolojik olarak gayelerimiz için oyuncuları hazırlamaya başlayacağız.

"TAM OYUNCULARI GÖRMEK İSTİYORUM! KİRAYA GİDENLER OLABİLİR"

Ekipte potansiyelli oyuncular var. Tam oyuncuları görmek istiyorum, onları tanımak istiyorum. Tanıdıktan sonra da en iyisini nasıl yaparız buna bakacağız. Bazı oyuncular bizimle olacak, belki kiraya vereceklerimiz olacak. Bazen kiralık gitmek yararlı oluyor. Bunu Yunus'ta gördük. Oynayıp güçlü biçimde dönebiliyorlar. İlk tasarıda oyuncuları görmek ve tanımak. Daha sonra kararlarımızı vereceğiz.

"YERLİ VE YABANCI TRANSFERLERİMİZ OLACAK"

Elimizdeki oyuncuların büyük kısmı ulusal oyuncu. Genç oyuncular var. Nitelikleri tartışılmaz. Geçen sezon ekip performansı ortaya çıkmadı. Bu olmayınca zincirleme olarak performanslar da iyi olmayabiliyor. Hezimetler de bunu tesirler. Geçen sezon bu açıdan iyi geçmedi ama bu yıl benzersi olarak anlamına gelmiyor. Kamp yapacağız, hazırlık maçı oynayacağız. Bunları göreceğiz. Bizim de dışarıdan takip ettiğimiz, başkanımızın da bildiği bazı dayanaklara gereksinimimiz var. Orta sahadaki noksanların üzerinde doğru biçimde çalışacağız. Yerli rakamını da hesaplamamız gerekiyor. Hem yerli hem de nitelikli, dolaysız tesir edecek yabancı oyuncuları kadroya katmak istiyoruz. Etrafında daha iyi oyuncu olunca kendisi de daha iyi oynayan oyuncular olacağını görecesiniz.

DURSUN ÖZBEK'DERİ TRANSFER AÇIKLAMASI

Geçmişten gelen bazı hadiseler var. Hem atletik zaferi hem de mali yapıyı sürdürülebilir hale getirmek istiyoruz. Mali yapıyı sürdürülebilir hale getiremezseniz galibiyetler geçici oluyor. Bunun için idare olarak mali bağımsızlık ve sürdürülebilirliğe önemsiyoruz. Buna bağlı olarak da sürdürülebilir galibiyet çizgisini tutmak istiyoruz. Önümüzdeki sezon çok ehemmiyetli. Cumhuriyetimizin 100. seneyi. Bu sezonda alınacak galibiyetler öteki sezonlardan daha bedelli. Bunun için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Bunu yaparken önümüzdeki 25-30 seneyi de tasarılamamız gerekli. Atletik zafere çok öenm veriyoruz. Futboldaki zafere verdiğimiz ehemmiyet ortada. Taraftarımız hiç kaygı etmesin. Erden Timur da transferle alakalı açıklamalar yaptı. Çok iyi çalışıyoruz. Taraftarlarımızı mutlu etmek en büyük emelimiz. Gereken şeyler yapılacak.

Dursun Özbek: 2017 sezonunda 10 transfer yapmıştık, 10'u da oynadı. Galatasaray iki sezon şampiyon oldu o kadroyla. Titiz bir çalışma yaptık o zaman ve meyvesini kulübümüz gördü. O kadro taraftarımızı da mutlu etti. O yarıyıldan tecrübemiz var, profesyonel takımımız neredeyse aynı ama dikkat etmemiz gereken hususlar var. Bugünkü zaferi çok önem veriyoruz ama bu transferleri yaparken geleceğimizi feda etmeden bu transferleri yapacağız. 2017'deki tecrübelerimiz duruyor, kimse merak etmesin. Bu iki hususu da gözardı etmeden taraftarımızı mutlu edecek kadroyu oluşturmak için çalışıyoruz. öğretmenimizin de katkıları olacak.

OKAN BURUK: "BURADAKİ BAŞARILARIM, NEGATİF ŞEYLERİN ÇOK ÜZERİNDEDİR"

Ben 1985 senesinde Galatasaray altyapısı seçmelerine girerek Galatasaray oyuncusu oldu. Rahmetli babamdan Galatasaraylılığı aldım. Aileden gelen bir Galatasaraylılığımız var. Uzun seneler hizmet ettim, çok büyük galibiyetlerin içerisinde oldum. 20'ye yakın kupa kazandım. UEFA ve Süper Kupalar, lig şampiyonlukları... Ben bizzat her zaman Galatasaraylılığımı gözettim, bunu sürdürmeye çalıştım. Neticede insanım, kusurlarım olabilir. Gerektiği yerde özür dileyip yanlışımı kabul ettim. Galatasaray'da yaşadığım büyük galibiyetler, konuşulan negatif etmenlerin çok çok üzerinde kalmıştır. 2006 senesinde tekerrür buraya gelip 2008 senesinde şampiyon olarak böldüm. Caddede ve sosyal medyada insanların bana karşı olan iyi hedefleri ve öğretmen olarak beni görmek istemelerini çok fazla aldım. Hepsine teşekkür ediyorum. Galatasaray için buradayım. Zaferden başka temennim yok. Türkiye'nin en çok şampiyon olan ekibindeyim, buna bir şampiyonluk daha ilave etmek için çalışacağız.

"ÇOK MOTİVE BİR BİÇİMDE BURADAYIM"

Buradaki büyük kalabalığı görünce çok heyecanlandım. Çok motive olarak buraya geldim. Cumhuriyetimizin 100. senesinde şampiyonluk niyetimizi belirtmek için geldim. Ne kadar hazır olduğumuzu taraftarımıza söylemek için hazırlıklı geldim. Başta azıcık heyecanlandım ama amaçlarımızı en iyi biçimde anlattığımı düşünüyorum.

GOMIS, DIAGNE, MOHAMED VE HALİL DERVİŞOĞLU...

Öncelikle elimizdeki oyuncuları görüp tanımak istiyoruz. Diagne sakatlıktan döndü, onu durumunu öğrenmiyoruz. Hakimiyeti yapılacak. Hepsi değerli oyuncular, hepsini görmemiz gerekli ama oraya uyabilecek oyuncular da ekipte göreöğreniriz. Her şeyi değerlendireceğiz. Daha evvel çift forvet kullandığım da oldu. Öncelikle oyuncularımı fiziksel ve psikolojik olarak gidişatını görmek istiyorum. Saldırı hattına da bütçemize ve gayelerimize uygun nitelikli bir oyuncu bulabilirsek alabiliriz...

KULLANACAĞI REYİN SİSTEMİ HAKKINDA...

Çalıştığım ekiplerde, özellikle şampiyonluk yaşadığım Başakşehir'de hem 4-3-3, hem 4-3-1-2'yi kullandık. Dörtlü korunma düşünüyorum. Elimizdeki oyuncular da ehemmiyetli, alacağımız oyuncular da ehemmiyetli. Günümüz futbolunca balşangıç dizilişi ehemmiyetli ama top bizdeyken alacağımız diziliş de çok ehemmiyetli. Zekâsı da burada büyük ehemmiyet taşıyor. Galatasaray'ın oyuncuları da yüksek akla sahip oyuncular. Tasarılamamızı dörtlü korunma üzerinden yapıyoruz. Öndeki gidişatı kadromuza göre ayarlayacağız. Kadromuzun yapısı sistemimiz için ehemmiyetli.

"ORTA SAHAYA TRANSFER YAPACAĞIZ"

Galatasaray ekibinin orta saha oyuncuları oyunun iki doğrultusunu da oynayabilmeli. Skora katkı yapıpı asist yapabilmeli. O bölgeye destek düşünüyoruz. Maçlarımızda top daha fazla bizde olacak. Rakibin korunma hattını bozacak, iki istikametli orta saha oyuncularına gereksinimimiz var. Tanımladığımız adlar var, süratli bir biçimde çalışıyoruz. En kısa zamanda kadromuza oyuncuları katmak istiyoruz. Bu transferlerin parasal açıdan da kulübümüzü zorlamaması gerekiyor. Maksimum bereketi alacağımız oyuncular almak istiyoruz.

GALATASARAY YENİ BİR 17 MAYIS GÖREÖĞRENİR Mİ?

Galatasaray erişebileceği her amaçta ve kupada iddialıdır. Bir kupa varsa Galatasaray bunun içindedir, almak için elinden geleni yapar.

"AVRUPA'DA OLMAMAK ÜZÜCÜ AMA AYNI ZAMANDA DA AVANTAJ"

Birlikteliğimiz en büyük kozumuz olacak. Taraftarımız takviyeyi hiçbir zaman noksan etmiyor ama bu sezon daha da birlik olmamız gerekiyor. İyi gayeyle bu göreve geldik, zaferli olmak istiyoruz. Taraftarımız da her şartta yanımızda olsun. Gayelerimiz büyük, zaferli olmak istiyoruz. Onlar destek olsun, biz de onlar için elimizden geleni yapacağız. Bizim en büyük efor taraftarımız. Avrupa'da olmamak parasal ve manevi üzücü ama bir yandan da haftada tek maç oynayacağız. Yalnızca lige ve kupaya odaklanacağız. Maç maç hazırlanıp her maçı final olarak göreceğiz.

1+1 SENELİK KONTRAT! MAAŞI...

Domenec Torrent'in kontratını fesheden Galatasaray, Okan Buruk ile 1+1 senelik kontrat imza atıldığını açıklamıştı.

Sarı-kırmızılı kulüpten KAP'a yapılan açıklamada; "Futbol A Ekibimizin Teknik Direktörlüğü için, Firmamız ile Sayın Okan Buruk arasında 2023-2024 sezonu sonuna kadar 1 seneyi opsiyonlu olmak üzere 2 senelik kontrat imza atılmıştır. Buna göre Teknik Direktörümüze 2022-2023 sezonu için net 17.000.000 TL sezonluk fiyat ödemesi yapılacak olup, Firmamız tarafından uzatma opsiyonunun kullanılması halinde Teknik Direktörümüze 2023-2024 sezonu için net 20.000.000 TL sezonluk fiyat ödemesi yapılacaktır." ifadeleri kullanılmıştı.

Son dakika: Galatasarayda Okan Buruktan imza töreninde Fatih Terim sözleri Dursun Özbekten transfer açıklaması...

GALATASARAY'IN OKAN BURUK İÇİN HAZIRLADIĞI TANITIM YAZISI

Galatasaray Futbol Yüksekokulu’nin Türkiye’ye kazandırdığı ehemmiyetli futbol figürlerinden olan Okan Buruk, futbol yaşamına Galatasaray altyapısında başladı. 1992 senesinde A ekibe yükselen Buruk, UEFA şampiyonluğuna giden 2000 senesine kadar Galatasaray formasını zaferle terletti.

Sarı-kırmızılı formayı 306 kere sırtına geçiren Okan Buruk, 43 gol ve 55 asistlik performans ortaya koydu. Asabi ve zinde futboluyla orta sahanın ehemmiyetli adları arasındaydı. Galatasaray’da 1 UEFA Kupası, 1 UEFA Süper Kupası, 7 lig şampiyonluğu, 5 Türkiye Kupası ve 1 Türkiye Süper Kupası ile beraber toplam 15 kupa neşeyi yaşadı.

Galatasaray’da yaşadığı UEFA Kupası şampiyonluğunun ardından Inter’e giderek burada İtalya serüveni yaşayan Buruk, sonrasında Beşiktaş, Galatasaray ve İBB ekiplerinin formasını giydi.

Okan Buruk ilk kere 1992 senesinde Türkiye A Ulusal Ekibi’na dahil oldu. 2000 senesinde Avrupa Şampiyonası'nda çeyrek final oynayan, 2002 Dünya Kupası'nda üçüncü olan Türk Ulusal Ekibi kadrosunda yer alan Buruk, 55'i A olmak üzere, toplam 96 kere ulusal formayı sırtına geçirdi.

Alıştırmanlık kariyerine 2011 senesinde Türkiye A Ulusal Ekibi’nda destekçi alıştırmanlık göreviyle başlayan Okan Buruk, sırasıyla Elazığspor, Gaziantepspor, Sivasspor, Göztepe, Akhisar Belediyespor, Çaykur Rizespor ve Başakşehir’de teknik direktörlük yaptı.

2019-2020 sezonunda Başakşehir ekibi ile Süper Lig şampiyonluğu yaşayan 48 yaşındaki teknik adam, Akhisar Belediyespor’da 2017-2018 sezonunda Türkiye Kupası şampiyonluğu neşeyi yaşadı.

Okan Buruk’a Galatasaray’a güzel geldin diyor, kendisine galibiyetler diliyoruz.