Son dakika: Gine'de cumhurbaşkanlığı sarayının etrafında silah sesleri duyuldu... Darbeci askerlerden ilk açıklama

Son dakika: Gine'de cumhurbaşkanlığı sarayının etrafında silah sesleri duyuldu... Darbeci askerlerden ilk açıklama

Gine'de cumhurbaşkanlığı sarayının yakınında silah seslerinin dinlendiği bildirildi. Darbeciler hükümetin misyondan alındığını, tüzüğün askıya alındığını, hudutların kapatıldığını açıkladı. Aynı açıklamada

Gine'de cumhurbaşkanlığı sarayının yakınında silah seslerinin dinlendiği bildirildi.

Yerel medyada yer alan haberlerde, başşehir Konakri'de cumhurbaşkanlığı epilepsiyi Sekoutoureya ve yönetimsel binaların bulunduğu Kaloum bölgesinden yerel saatle 08.00'de otomatik silah seslerinin geldiği kaydolundu.

Haberlerde, bölgede askerlerin caddeye indiği, şehir merkezine girişlerin kapatıldığı ve yaralı askerlerin olduğu belirtildi.

Olayın darbe teşebbüsü olabileceği olasılığı üzerinde duruluyordu, henüz hükümet kaynaklarından resmi bir açıklama gelmese de bu olasılık doğru çıktı.

Darbeciler hükümetin misyondan alındığını, tüzüğün askıya alındığını, hudutların kapatıldığını açıkladı. Aynı açıklamada Özel Güçler askerlerinin Gine Cumhurbaşkanı'nı hapsettiği iddiası yer aldı.

Son dakika: Ginede cumhurbaşkanlığı sarayının etrafında silah sesleri duyuldu... Darbeci askerlerden ilk açıklama

Fransız Jeune Afrique mecmuası darbe teşebbüsünün Özel Güçler Birlikleri GFS tarafından yapıldığını iddia etti.

Mecmuanın haberinde, GFS'nin başındaki Albay Mamady Doumbouya'nın, bir vakittir birliğinin Korunma Bakanlığından parçalayarak bağımsız hale gelmesini istediği belirtildi.

Doumbouya, Fransız Yabancı Lejyonunda bir vakit misyon yaptıktan sonra 2018'de GFS'nin başına getirilmişti.

Cumhurbaşkanı Alpha Conde'ye karşı, 19 Temmuz 2011'de de darbe teşebbüsünde bulunulmuş ve evine roketli hücum tertip edilmişti.

Cumhurbaşkanı Conde, 18 Ekim 2020'de yüzde 59,49 rey alarak 3'üncü defa cumhurbaşkanı seçilmişti.

Ülkenin 1958'de bağımsızlığını kazanmasından bu yana ilk demokratik efor metamorfozuyla Aralık 2010'da 5 seneliğine seçilerek misyona gelen Conde, 2015'te yine cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmuştu.

Cumhurbaşkanının en fazla 2 yarıyıl üst üste misyon yapabildiği ülkede ikinci yarıyılı 2020 aralıkta sona eren 82 yaşındaki Conde'nin üçüncü yarıyıl da seçilebilmesine ihtimal sağlayacak tüzük farklılığı halkoylamasını 22 Mart 2020'de yapılmıştı.

83 yaşındaki Conde'nin 3'üncü yarıyıl adaylığı, ülkenin en çok tartışılan gündem maddesi olmuştu.