Son dakika haber: Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Bakan Koca'dan açıklama! Mutasyon koronavirüs ülke geneline yayıldı... Aşılamada hedef Haziran sonu

Son dakika haber: Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Bakan Koca'dan açıklama! Mutasyon koronavirüs ülke geneline yayıldı... Aşılamada hedef Haziran sonu

Son dakika haberine göre Bilim Heyeti Buluşması sonrası Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, yazılı açıklama yaptı. Değişinim virüslerin yayılım süratinin artığını ifade eden Bakan Koca, İngiltere…

Koca, video konferans usulüyle katılarak başkanlık ettiği Koronavirüs Bilim Heyeti buluşmasının ardından yazılı açıklama yaptı.

Heyetin bugünkü haftalık buluşmasında, virüsün yeni varyantları, aşı ile alakalı son büyümeler ve cemiyet bağışıklığı mevzusu ile beraber bazı şehirlerde çoğalan tehlike seviyesinin ele alındığını aktaran Koca, "Her şeyden evvel netlik talep eden şudur; cemiyet, her ne kadar bunu yeterince gündeme almamış olsa da virüs eforunu gözetmeye devam ediyor. Çoğalan hadise rakamı bunun delilidir." ihtarında bulundu.

Koca, bugünlerde öne çıkan bir mesele bulunduğunu, bunun salgına karşı zafer için gereksinim dinlenen sabrın, aşı sayesinde cemiyet bağışıklığı sağlanana kadar gösterilip gösterilmeyeceği olduğunu ifade ederek, şunları kaydoldu:

"Bilimin attığı adımlarla aşı tedarikindeki ehemmiyetli büyümelerin hepimize ihtiyatlı bir bekleyiş mesullüğü yüklediğini düşünmeliyiz.

Kısıtlamaların eksiltildiği bir ayı geride vazgeçtik. Ne Yazık Ki bu bir ayda İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere, popülasyonumuzun yüzde 80'inin yaşadığı 58 şehir, kısa zamanda tehlikenin çok yüksek olduğu şehirler arasına girdi. Buna karşın galibiyete inancımıza gözetmeliyiz. Bize ve bilim insanlarımıza şimdi daha öncekisinden daha fazla misyon düştüğü öğrenilmeli ve bu bilgiyle de her fert mukavemetini artırmalıdır. Kısa bir vakit içinde aşı ile yaygın bağışıklık amacında galibiyetli olacağız. Bu amaç cemiyete bir efor kaynağıdır."

"İNGİLTERE VARYANTI, 81 ŞEHİRDE 180 BİN 448 MİSALDE TESPİT EDİLMİŞTİR"

Bakan Koca, bilim insanlarının kamuoyuna aktarmak zorunda olduğu bir iletiyi bulunduğunu belirterek, "Değişinime uğrayan virüslerin yayılım süratini artırdığı büyük bir ciddiyetle ele alınmaktadır. Kovid testi pozitif bireylerde bizim yaptığımız araştırmalarda da bu varyantlara çok sık tesadüfülmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de tespit edilen varyantların dikkat çekici olduğuna işaret eden Koca, şöyle devam etti:

"İngiltere varyantı, 81 şehirde 180 bin 448 misalde tespit edilmiştir. Güney Afrika varyantı, 11 şehirde 169 misalde tespit edilmiştir. Brezilya varyantı, 2 şehirde 4 misalde tespit edilmiştir. Kaliforniya-New York varyantı 1 şehirde 2 misalde tespit edilmiştir. Toplamda ortaya çıkan tablo, İngiltere varyantının ülkemizdeki olayların yüzde 75'ini oluşturduğunu, bayağı tip koronavirüsün yerini aldığını ortaya koymaktadır."

"SİNOVAC, BİONTECH GİBİ AŞILARIN YANI GİZEME ARTIK YENİ TEDARİK KAYNAKLARIMIZ VAR "

Aşı tedarik sürecini cemiyetin yakından izlediğini belirten Koca, "Aşılamayı süratlendirmek için Sinovac, Biontech gibi aşıların yanı gizeme artık yeni tedarik kaynaklarımız var. Değişik üreticilerle görüşmelerimiz neticesinde, yakında daha büyük alım potansiyeline sahip olacağız." ifadelerini kullandı.

Koca, 2 milyon 800 bin doz Biontech aşısının ellerinde olduğunu andırdırarak, şu bilgileri verdi:

"10 gün içinde bu sayı 4,5 milyon doza erişecek. Bu aşı her şehirde muhakkak sağlık kurumularda uygulanacak. Mevcut aşılardan hangisini seçim edeceği bireye bağlıdır. Aşı sırası gelenler, mevzubahisi sağlık kurumulardan buluşma alırken aşı seçimini belirterek buluşma almalıdır. Şu anda 2 Nisan Cuma günü için buluşma verilmeye başlanmıştır. Amaçimiz en geç Haziran sonuna kadar popülasyonun büyük çoğunluğunu aşılamaktır. Bu amaca erişmek için gereken çabayı ve kararlılığı netlikle göstereceğiz."

Türkiye'nin yakın bir zamanda aşı lüzumunu kendi yapımıyla karşılayacağının altını çizen Koca, Faz 2 safhası bitirilmek üzere olan, uygulamaya en yakın inaktif aşının yanı gizeme başka inaktif aşıların çalışmalarının da gönüllüler üzerinde sürdüğünü aktardı.

Koca, "İnovatif aşı adaylarından, VLP dediğimiz virüs eşi parçacık aşısının Faz 1 çalışmaları da başlamıştır." bilgisini verdi.

Bakan Koca, Sıhhat Bakanlığına bağlı Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanlığının TÜSEB desteklediği intranazal başka bir deyişle burun spreyi biçiminde uygulanacak aşının Faz 1 çalışmalarının başlamak üzere olduğunu belirterek, özel teşebbüs tarafından başlatılan, Ankara Üniversitesi başta olmak üzere dört üniversitenin katkılarıyla yürütülen çalışmanın ilk deneylerinin pozitif neticeler verdiğini bildirdi.

Koca, şunları kaydoldu:

"İntranazal aşının gönüllüler üzerindeki neticeleri beklediğimiz gibi olursa bu aşı, dünyada misali bulunmayan bir kovid aşısı olacaktır. Amaçimiz, aşıyla cemiyet bağışıklığıdır.

Yükün bu safhadaki büyük kısmı, bizim, bilim insanlarımızın, sıhhat çalışanlarımızın üzerindedir. Bu mesullük duygusu, halkımızın salgınla çabada dayanıklılığını, temkinlere uyma isteğini ve hayata keyfini artırmalıdır."

BU VİDEO İLGİNİZE SÜRÜKLEYEBİLİR