Son dakika haber: NATO güçleri Afganistan'dan çekilmeye başladı

Son dakika haber: NATO güçleri Afganistan'dan çekilmeye başladı

NATO'nun Afganistan'daki Kararlı Destek Misyonu eforlarının, ülkeden çekilmeye başladığı bildirildi.

Anadolu Ajansı muhabirine açıklama yapan NATO yetkilisi, NATO bağlaşıklarının 1 Mayıs haysiyetiyle Afganistan'dan çekilme mevzusunda 14 Nisan'da karar aldığını andırdırarak, "Bu çekilme başladı." dedi.

Çekilmenin intizamlı, koordineli ve itinalı bir süreç olacağını vurgulayan NATO yetkilisi, "Askerlerimizin güvenliği her düzeyde en büyük öncelik olacak. Personelimizi gözetmek için lüzumlu tüm temkinleri alıyoruz." ifadesini kullandı.

NATO yetkilisi, asker rakamları ve hangi ülkenin askerlerinin ne zaman çekileceği mevzusunda takvim vermedi ancak çekilmenin birkaç ay içinde bitirileceğini ifade etti.

Yetkili, çekilme sırasındaki rastgele bir Taliban hamlesine "eforla karşılık verileceğini" vurguladı.

Amerika Birleşik Devletleri Korunma Bakanlığı yetkilileri de Amerikan askerlerinin Afganistan'dan çekilme sürecinin başladığını duyurdu. BBC'nin haberine göre; birliktesiki askeri donanımla 100'e yakın asker uçakla taşındı.

Bakanlık yetkilileri, askerlerin yanı gizeme Amerika Birleşik Devletleri hükümet çalışanları ve müteahhitlerin de Afganistan'dan ufaladığını ifade eti.

BİDEN DUYURMUŞTU

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, ülkede rakamları 2 bin 500 ortamında olan Amerikan askerlerinin 1 Mayıs'tan itibaren çekilmeye başlayacağını ve çekilmenin 11 Eylül'e kadar bitirileceğini açıklamıştı. Amerika Birleşik Devletlerili yetkililer, geçen hafta askeri ekipmanları ülkeden çıkarmaya başladıklarını belirtmişti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO ülkelerinin korunma ve dışişleri bakanlarının 14 Nisan'da yaptığı buluşma sonrasında bağlaşıkların Afganistan'dan 1 Mayıs'tan itibaren çıkılması mevzusunda birlik içinde olduğunu söylemişti.

Afganistan'da 10 bine yakın NATO askeri bulunuyor.