Son dakika haberi: AB Dışişleri Bakanları kararlaştırdı! Rusya'ya 'Navalnıy' yaptırımı

Son dakika haberi: AB Dışişleri Bakanları kararlaştırdı! Rusya'ya 'Navalnıy' yaptırımı

Son dakika haberine göre; AB ülkelerinin dışişleri bakanları, Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın tutuklanması nedeniyle Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulanmasını kararlaştırdı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın bitiminde izahta bulundu.

Rusya'nın otoriter bir hal aldığını ve AB'den uzaklaştığını belirten Borrell, "Navalnıy'ın vaziyetiyle alakalı olarak, kendisinin gözaltına alınmasından ve cezalandırılmasından mesul kişiler dahil olmak üzere Rusya'ya karşı kısıtlayıcı önlem uygulamak ile ilgili politik karar aldık." diye konuştu.

Borrell, bu kısıtlayıcı önlemler için AB'nin Aralık 2020'de başlattığı Global İnsan Hakları Yaptırım Rejimi'ni ilk sefer devreye soktuklarını izah etti.

Yaptırımların hazırlanması için bugün itibarıyla sürecin başladığını kaydeden Borrell, somut önerilerin yapıldığını, önlemlerin bir hafta içinde hazır olmasını beklediğini bildirdi.
Borrell, Rusya'da politik ve uygar haklara ve özgürlükleri müdafaa edenlere desteklerinin süreceğini dile getirerek, "Bu arada ne yazık ki hasmane davranış takınan bir komşuyla kalıcı şekilde karşı karşıya gelme ile ilgili bir geçici çerçeve tanımlamak zorundayız. Fakat şu anda gerçek bu." diye konuştu.