Son dakika haberi: ABD Büyükelçisi Satterfield Dışişleri'ne çağrıldı! 'Açıklama hükümsüzdür'

Son dakika haberi: ABD Büyükelçisi Satterfield Dışişleri'ne çağrıldı! 'Açıklama hükümsüzdür'

Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield’ın Bakanlığa çağırıldığını duyurdu. Açıklamada, "Tarihi ve yasal rastgele bir destekten yoksun olan…

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın 1915 vakalarıyla alakalı olarak yaptığı açıklama sonrasında, Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçisi David Satterfield’ın akşam saatlerinde Bakanlığa çağırıldığı bildirildi. Satterfield’ın, Dışişleri Bakan Takviyecisi Büyükelçi Sedat Önal tarafından kabul edildiği bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bakan Takviyecisi Büyükelçi Sedat Önal tarafından kabul edilen Büyükelçi Satterfield’a, mevzubahisi açıklamaya ait eforlu tepkimiz iletilmiştir. Bu çerçevede, tarihi ve yasal rastgele bir destekten yoksun olan bu açıklamayı kabul edilemez bulduğumuz, tümüyle yalanladığımız ve en güçlü biçimde ayıpladığımız ifade edilmiştir. Açıklamanın beynelmilel hukuk bakımından kararsız olduğu, ayrıca Türk toplumunu derinden incittiği ve ilişkilerimize onarılması güç bir yara açtığı kayda geçirilmiştir."