Son dakika haberi: ABD'den dünyayı karıştıracak izleme skandalı!

Son dakika haberi: ABD'den dünyayı karıştıracak izleme skandalı!

Amerika Birleşik Devletleri Milli Güvenlik Ajansının NSA, Amerika Birleşik Devletleri ile Danimarka arasındaki kablo uyuşması aracılığıyla başta Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yanı gizeme…

Danimarka Devlet Televizyonu DR; İsveç Devlet Televizyonu SVT, Norveç Devlet Televizyonu NRK, Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung, Alman Birinci Televizyon Kanalının ARD bünyesinde bulunan WDR ve NDR ve Fransız Le Monde gazetesinin katkılarıyla araştırma haber yayımladı.

İRTİBAT BİLGİLERİ VE TELEFON KONUŞMALARI

Habere göre, NSA, Merkel’in yanı gizeme daha önceki Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, daha önceki Almanya ana muhalefet partisi lideri Peer Steinbrück, Norveçli, İsveçli, Alman ve Fransız politikacılarla üst düzey kamu görevlilerini hedef seçerek takip etti. NSA, seçtiği bu bireylerin telefon numaralarını izleyerek politikacıların tüm irtibat bilgilerine erişti, hatta telefon konuşmalarına da ulaştı. Danimarka Askeri İstihbaratı FE, Forsvarets Efterretningstjeneste ile NSA arasında özellikle Rusya ve Çin'i izlemek için Danimarka'dan geçen telekomünikasyon kabloları için uyuşma yapılmıştı.

NSA'nın çalışmalarını saklıca izleyen ve Avrupalı politikacıları da izlediğini ortaya çıkaran FE, NSA'nın bu faaliyetlerini Mayıs 2015'te raporlamış fakat mevzubahisi rapor müessese içinde kalmıştı. Korunma Bakanı Trine Bramsen, FE'nin ülkedeki istihbarat teşkilatlarını sorgulama ve gözetleme yetkisine sahip İstihbarat Teşkilatlarını Tahlil Heyetine beceriksiz belge ve yanlış bilgiler verdiğinin belgelenmesi üzerine, 21 Ağustos 2020'de Danimarka Askeri İstihbaratında 3 üst düzey yetkiliyi görevden uzaklaştırmıştı.

KABLO UYUŞMASI

Danimarka ile Amerika Birleşik Devletleri arasında 1990’lı senelerin sonlarına katlanan kablo uyuşmasına göre, Danimarka hükümeti, topraklarından ve kara sularından geçen internet ve telekomünikasyon kablolarındaki bilgilere Amerika Birleşik Devletlerinin ulaşımına izin veriyor. Danimarka'nın dünya genelindeki internet ve telekomünikasyon irtibatlarında ehemmiyetli bir konumda olduğu belirtiliyor. Özellikle Rusya ve Çin'deki internet ve telekomünikasyon bilgilerinin Danimarka'daki kablolar üzerinden geçmesi dolayısıyla Amerika Birleşik Devletlerinin Danimarka ile yaptığı bu uyuşma sayesinde bilgilere basitçe erişebildiği ifade ediliyor.