Son dakika haberi: ABD'den Erdoğan-Biden görüşmesine ilişkin flaş açıklama

Son dakika haberi: ABD'den Erdoğan-Biden görüşmesine ilişkin flaş açıklama

Amerika Birleşik Devletleri Milli Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı iyi tanıdığını belirterek "Biden…

Sullivan, Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki'nin tertip ettiği günlük basın buluşmasına misafir olarak Biden'ın 10 Haziran'da başlayacak Avrupa gezisinin ayrıntılarını anlattı ve gazetecilerin sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden'ın 14 Haziran'da Brüksel'deki NATO Doruğu kapsamında yapmayı tasarladığı ikili görüşme mevzusunda değerlendirmede bulunan Sullivan, "İki liderin, Doğu Akdeniz, Suriye, İran, Dağlık Karabağ gibi bölgesel mevzularda geniş ve kapsamlı bir ajandaları olacak." diye konuştu.

Türkiye'nin, Afganistan'daki görüşmeler ve diplomasi mevzusunda oynayacağı rolün de görüşmede gündeme geleceğini kaydolan Sullivan, iki ülkenin değişikleştiği mevzu başlıklarının da buluşmada gündeme geleceğini belirtti.

Sullivan, "Başkan Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı çok iyi öğreniyor ve bu iki ad birbiriyle hayli zaman geçirdi. Biden ve Erdoğan, ilişkilerin tüm ebatlarını gözden geçirmek için bu fırsatı değerlendirmeyi dört gözle bekliyor." değerlendirmesinde bulundu.