Son dakika haberi: ABD’den flaş Pfizer/BioNTech kararı! 500 milyon doz aşı dağıtacak

Son dakika haberi: ABD’den flaş Pfizer/BioNTech kararı! 500 milyon doz aşı dağıtacak

Amerika Birleşik Devletlerinin Pfizer/BioNTech ile önümüzdeki 2 sene içinde 100 ülkeye 500 milyon Covid-19 aşısı sağlamak için uyuşmaya vardığı iddia edildi.

Amerika Birleşik Devletlerinin, Dünya Sağlık Teşkilatının DSÖ oluşturduğu Kovid-19 Aşıları Küresel Ulaşım Programı COVAX kapsamında düşük kazançlı ülkelere sevk edilmek üzere 500 milyon doz Pfizer-BionTech yeni tip koronavirüs Kovid-19 aşısı satın alacağı belirtildi.

Amerikan medyasına konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen yetkililer, Biden'ın yarın G7 buluşması evveli İngiltere'de aşı çalışmalarına ait bir bülten yapacağını belirtti.

Yetkililer, Biden'ın COVAX kapsamında düşük kazançlı ülkeler ile paylaşılmak üzere 500 milyon doz Kovid-19 aşısı alacağını ve bu aşıların dağıtımının gelecek sene içinde bitirileceğini duyuracağını aktardı.

Kaynaklara göre, mevzubahisi 500 milyon doz aşının 200 milyon dozu bu sene içinde bitirilecek.

Biden, bu sabah Avrupa gezisi için Washington'dan dağılmadan evvel gazetecilere yaptığı açıklamada, G7 Doruğu kapsamında aşı programı açıklayacağını kaydolmuştu.

Amerika Birleşik Devletleri, HAZİRAN SONUNA KADAR 80 MİLYON DOZ AŞIYI DÜNYA İLE PAYLAŞMAYI KASTEDİYOR

Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, haziran sonuna kadar dünyaya 55 milyonu AstraZeneca, 25 milyonu ise Pfizer-BioNTech, Moderna ve Johnson and Johnson olmak üzere 80 milyon aşı dağıtmayı hedefliyor.

Biden, 3 Haziran'da dünya ile paylaşacakları 25 milyon doz aşının paylaşım programının ayrıntılarını açıklamış, "Bu dozların en az yüzde 75'i takribî 19 milyonu COVAX aracılığıyla paylaşılacak. Bunun 6 milyon dozu Latin Amerika ve Karayipler'e, takribî 7 milyonu Güney ve Güneydoğu Asya'ya, takribî 5 milyonu Afrika'ya gidecek." bilgisini paylaştı.

Biden, kalan 6 milyon dozun ise Kanada, Meksika, Hindistan ve Güney Kore dahil şu anda olay çoğalışı yaşanan, kriz halinde olan ülkeler ile paylaşılacağını ifade etti.

Amerika Birleşik Devletlerinin AstraZeneca aşısını öbür ülkelere yollaması için Amerika Birleşik Devletleri Yiyecek ve İlaç Dairesinin FDA, bu aşının kullanımına onay vermesi gerekiyor.