Son dakika haberi: ABD'den Kabil Havalimanı açıklaması: Türkiye ve Katar ile yakından çalışıyoruz

Son dakika haberi: ABD'den Kabil Havalimanı açıklaması: Türkiye ve Katar ile yakından çalışıyoruz

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kabil'deki Hamid Karzai Havalimanının bir an evvel yine açılması için Türkiye ve Katar ile yakın bir biçimde çalıştıklarını açıkladı.

Blinken, Afganistan mevzusunda değerlendirmelerde bulunmak üzere Dışişleri Bakanlığında basın buluşması tertip etti.

Amerika Birleşik Devletlerinin Afganistan misyonunun, Katar’ın başşehri Doha’dan çalışmalara devam ettiğini ifade eden Blinken, bu hafta sonu Doha’yı ziyaret edeceğini ve oraya tahliye edilmiş Afganlarla da bir araya geleceğini kaydoldu.

Blinken, Doha’dan sonra Almanya’nın başşehri Berlin’e geçeceğini orada ise 20 ülkenin dışişleri bakanları ile Afganistan mevzusunda bir buluşma tertip edeceğini dile getirdi.

Afganistan’da kalan Amerikan yurttaşları mevzusunda Taliban ile irtibat halinde olduklarını söyleyen Blinken, Taliban’ın ülkeden çıkmak isteyenlere izin vermesine müteveccih taahhüdünü yakalamasının ehemmiyetli olacağını bildirdi.

Amerika Birleşik Devletleri’li bakan ayrıca, "Ortaklarımız Katar ve Türkiye ile başşehrin ayağa kalkması ve Kabil havaalanının bir an evvel yine açılması için yakın çalışıyoruz." diye konuştu.

TALİBAN LİDERLİĞİNDEKİ HÜKÛMETE DOLAYSIZ BEŞERİ YARDIM YAPILMAYACAK

Taliban’a müteveccih yaptırımlara karşın Amerika Birleşik Devletleri’nin Afganistan milletine insani yardımda bulunmaya devam edeceğini ifade eden Blinken, "Bu destekler, hükûmet üzerinden değil bağımsız kuruluşlar üzerinden gidecek." dedi.

Afganistan’da Taliban'ın önde gelen liderlerinden Molla Abdulgani Birader liderliğinde hükûmet kurulduğuna ait bir suale cevap veren Blinken, bu mevzudaki haberleri gördüğünü ancak henüz netleşmiş bir şey olmadığını dolayısıyla bu mevzudaki yorumunu gelecek günlerde bu mevzu netleştiğinde yapacağını belirtti.

Blinken, temennilerinin ortaya çıkacak hükûmetin kucaklayıcı olacağı, Taliban üyeyi olmayanların da hükûmette rol alacağı bir civarın oluşması doğrultusunda olduğunu kaydoldu.