Son dakika haberi: Akdeniz'de Kıbrıs açıklarında korkutan deprem! Çevre illerde de hissedildi

Son dakika haberi: Akdeniz'de Kıbrıs açıklarında korkutan deprem! Çevre illerde de hissedildi

Son dakika haberine göre; Akdeniz'de Kıbrıs sarihlerinde 6.4 büyüklüğünde zelzele hakikatleşti. Zelzele Mersin, Antalya, Adana, Konya ve bir hayli şehirden sezildi.

AFAD'dan alınan bilgiye göre Akdeniz'de Kıbrıs sarihlerinde saat 04:07'de 6.4 büyüklüğünde zelzele hakikatleşti. Derinliği 5,06 kilometre olarak açıklanan zelzele, Mersin, Adana, Antalya ve bir hayli şehirden sezildi. Öte yandan Kandilli Gözlem Evi zelzelenin büyüklüğünü 6.2 olarak duyurdu.

Zelzeleye uykuda tutulan vatandaşlar, paniğe kapılarak caddeye döküldü.

AFAD'dan zelzeleyle alakalı yapılan ilk açıklamada, "Negatif bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır. Büyümeleri takip ediyoruz" denildi.

TSUNAMİ OLASILIĞI VAR MI?

Yıldız Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Şükrü Ersoy ise zelzeleyle alakalı olarak tsunami tehlikesine dikkat çekti. Tsunami hakikatleşirse tüm bölgeyi tehdit edeceğini söyleyen Ersoy'un konuşması şu biçimde;

Şiddeti yüksek hakikatinde. Önem Verilecek bir zelzele. Tsunami ihtimali de var. 6'yı geçen zelzelelerden sonra büyük dalgalar oluşabilir. Fakat kesin değil. Bu zelzele büyük olasılıkla Doğu-Batı hatlı Rodos'tan başlayan, Antalya üzerinden Güney Doğu Anadolu'yu giden bir hat. Sürpriz bir zelzele değil. Beklenebilecek bir zelzele.

TSUNAMİ YALNIZCA İSME İÇİN Mİ TEHLİKELİ?

Tüm bölgeyi etkileyebilecek bir vaziyet. Uzun mesafe kat ediyor. Başlangıç sürati çok yüksek. Kıyıya geldikçe yükselir. Tsunami kıyı dalgasıdır. Şayet oluşmuşsa kesinlikle bizim kıyılara da kazanç. Ama devirici olacağını sanmıyorum. İlerleyen saatler içerisinde belki de hiç tsunami oluşmamış olabilir. Benim en çok korktuğum yer 4 500 metrelik bir çukur var. Girit'e olan kesimde. Buradaki daha büyük olmayabilir. 6,5 büyük zelzelelerden bir tanesi. Ehemmiyetli olan can ve mülk kaybına yol açmamış olmasıdır.

Son dakika haberi: Akdenizde Kıbrıs açıklarında korkutan deprem Mersin, Antalya, Adana ve çevre illerden hissedildi... Tsunami olasılığı var mı

"RUM KESİMİ'NDE DAHA FAZLA SEZİLDİ"

CNN TÜRK Lefkoşa temsilcisi Ömer Bilge, alana gelen zelzeleyle alakalı son gidişatı aktardı. Bilge, "Kıbrıs adasına yakın olan bir zelzele. Antalya'nın güneyine denk geliyor. Oldukça şiddetli bir zelzele. Rum tarafında oldukça sert sezildi. Başşehir Lefkoşa'da da sezildi. Zelzele, KKTC dağlık olduğundan dolayı Rum Kesimi'nde daha fazla sezildi. Şu ana kadar can ve mülk kaybına müteveccih bir bilgi yok. Rum Kesimi televizyonlarında zelzelenin uzun sürdüğü belirtildi. Milletin yattığı bir saatte alana gelen bir zelzeleden bahsediyoruz." ifadelerini kullandı.

ALANYA BELEDİYE BAŞKANI YÜCEL: RASTGELE BİR CAN VE MÜLK KAYBI YAŞANMAMIŞTIR

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bu gece 04.07'de Akdeniz'de yaşanan zelzeleyi paydan tüm şehirlerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İlk tanımlamalara göre Alanya'mızda rastgele bir can ve mülk kaybı yaşanmamıştır. Rabbim tüm natürel afetlerden bizleri muhafaza eylesin." ifadelerine yer verdi.