Son dakika haberi... Atina saat hesabı yapıyor

Son dakika haberi... Atina saat hesabı yapıyor

Yunanistan 14 Haziran NATO liderleri ile Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden'ın görüşme programanına odaklandı. Atina'dan ikili görüşmelerin sırası bile kaygı mevzusu oldu.

YUNANİSTAN, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Haziran’da Brüksel’deki NATO Doruğu sırasında, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile yapacağı görüşmeye, günler evvelinden odaklandı. Erdoğan’ın, aynı gün Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ile de görüşmesinin programlanması, Atina’da kaygı yarattı. Yunan başşehrinde Erdoğan-Biden görüşmesinin Erdoğan-Miçotakis görüşmesinden evvel ya da sonra yapılmasının dahi büyük ehemmiyet taşıdığı ileri sürüldü. Haftalık Yunan Real News gazetesi, “Erdoğan, şayet Biden’dan evvel Miçotakis ile görüşürse, kartlarını açmak için Biden ile görüşmeyi bekleyecek. Şayet Miçotakis’deri evvel Biden ile görüşürse, o zaman da bu görüşmenin neticeyi, Miçotakis ile görüşmesini büyük miktarda etkileyecek” diye yazdı.

‘DEĞİŞİK OLACAK’

Kathimerini gazetesi ise Brüksel’deki Erdoğan-Miçotakis görüşmesinin, iki liderin evvelki görüşmelerinden değişik olacağını belirtti. Gazeteye göre hazırlıklar iki liderin yalnızca birer çalışma dostunun da hazır bulunacağı bir civarda baş başa toplanmaları yönünde.

NATO DORUĞU

Yunan Kathimerini, “Erdoğan ile Miçotakis’in gerek Eylül 2019, gerekse Aralık 2019’daki görüşmelerinde kalabalık kurullar da hazır bulunmuştu. Sanki monolog biçiminde tezlerini dile getiren kurullara, iki lider yalnızca başkanlık etmekle kanaat etmişti” ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Miçotakis ile 4 Aralık 2019’da Londra’daki NATO Doruğu esnasında yaptığı son görüşmeye, Türkiye ile Libya arasında 29 Kasım 2019’da imza atılan deniz yetki hudutlarının tanımlanmasına ait uzlaşma muhtırası damgasını vurmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile en son 4 Aralık 2019’da Londra’daki NATO Doruğu sırasında surat surata görüşmüştü.

YUNANİSTAN’DA BERLİN’E ‘LİBYA’ HİDDETİ GELİŞİYOR

Bu arada Almanya’nın 23 Haziran’da Libya mevzusunda tertip edeceği İkinci Berlin Konferansı’na da Yunanistan’ı davet etmemesine tepki gelişiyor. Resmen açıklanmamakla beraber Miçotakis’in geçtiğimiz günlerde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefon görüşmesinde, bu büyümeden dinlediği memnuniyetsizliği dile getirdiği belirtildi. Daha evvel, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da, Alman mevkidaşı Heiko Maas’a Yunanistan’ın şikayetlerini iletmişti. Yunan Proto Thema gazetesi, “Libya için Alman kalleşliği” başlıklı haberinde, “Almanya, Berlin Konferansı mevzusunda Türkiye ile hemfikir. Anlaşılan Merkel, Yunanistan’ın kendisinden onay almadan, Mısır ile deniz yetki hudutlarını tanımlayan uyuşma 6 Ağustos 2020 imza atmasını hâlâ sindiremedi” diye yazdı.