Son dakika haberi: Bakan Akar açıkladı! Teröristlere ait 460 hedef vuruldu

Son dakika haberi: Bakan Akar açıkladı! Teröristlere ait 460 hedef vuruldu

Son dakika haberi... Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar, Irak'ın kuzeyindeki terör örgütlerine müteveccih dün başlatılan "Pençe Şimşek" ve "Pençe Yıldırım" harekâtlarına ait, "Teröristlerin sığınak,…

Akar, Kara Güçleri Komutanlığı Harekat Merkezi'nden Pençe Şimşek ve Pençe Yıldırım harekâtlarına katılan birlik komutanlarıyla video konferansla görüşerek harekâtlara ait direktiflerini verdi.

Akar, yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin 84 milyon yurttaşın güvenliği için başta FETÖ, PKK/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütleri olmak üzere her türlü tehdit ve riske karşı azim ve kararlılıkla gayretini sürdürdüğünü belirtti.

Bu kapsamda Irak'ın kuzeyinde PKK/KCK'ya karşı işlemlerin çoğalan bir şiddet ve tempoda kesintisiz devam ettiğini bildiren Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bu terör örgütlerine bugüne kadar icra edilen zaferli işlemlerin sonucunda ağır kayıplar verdirildiğini söyledi.

Terör örgütü PKK/KCK'nın Irak'ın kuzeyinde bazı bölgelerde varlığını hali hazırda sürdürmeye, yine barınma alanları ve mevziler oluşturmaya devam ettiğine ve Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarına karşı bir saldırı hazırlığı içinde olduğunun tespit edildiğine dikkati sürükleyen Akar, şunları kaydoldu:

"PKK/KCK ve öteki terörist unsurları tesirsiz hale getirerek, Irak kuzeyinden ulusumuza, üs bölgelerimize müteveccih terör ataklarını bertaraf etmek ve sınır güvenliğimizi sağlamak kastıyla beynelmilel hukuktan doğan hukuki müdafaa haklarımız güzergahında Metina ve Avaşin-Basyan bölgelerinde bulunan terörist maksatlarına 23 Nisan saat 17.40'tan itibaren eş zamanlı olarak Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım harekâtları başlatılmıştır. Harekâtlara devam edilmektedir.

Teröristlerin sığınak, barınak ve mağaralarından oluşan 400'e yakın niyet kara ateş takviye araçlarıyla, 60'tan fazla niyet ise Hava Güçleri unsurlarımız tarafından tesir altına alınmış bulunmaktadır. Çok rakamda teröristin de bu işlem sayesinde tesirsiz hale getirildiği değerlendirilmektedir. Müteakiben, Hava Güçleri unsurları, kara ateş takviye taşıtları, ATAK helikopterleri, İHA ve SİHA'larla desteklenen komandolarımız, bölgeye hava hamle harekatı ve karadan sızma harekatı icra etmiştir. Harekâtlarda azami oranda yerli ve ulusal cephane kullanılmaktadır."

"AMACIMIZDA BÖLGEYİ KARARSIZLIĞA, KEŞMEKEŞE ÇEKMEYİ EMEL EDİNEN TERÖR ÖRGÜTLERİ BULUNUYOR"

Akar, arkadaş ve bağlaşıklarla koordine edilerek yürütülen bu işlemlerin tasarılama ve icrasında suçsuz insanların, arkadaş unsurların, tarihi ve kültürel varlıklar ile etrafın korunması için her türlü hassasiyetin gösterildiğinin altını çizerek, "Niyetimizde yalnızca ama yalnızca, ismi değişse de birbirinden farkı olmayan ve bölgeyi kararsızlığa, keşmekeşe çekmeyi emel edinen PKK/KCK ve DEAŞ gibi terör örgütleri bulunmaktadır." ifadesini kullandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından terörle gayrete en son terörist tesirsiz hale getiriline kadar azim ve kararlılıkla devam edileceğini vurgulayan Akar, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Teröristler için artık kendilerini rahat sezecekleri tehlikesiz bir yer yoktur. Hangi ine girerlerse girsinler, hangi taşın altına saklanırlarsa saklansınlar, komandolarımız başka bir deyişle sizler teröristleri bulacak ve tesirsiz hale getireceksiniz. Kahraman Mehmetçik, asil ulusumuzun sevgisi, güveni ve duasından aldığı esinle bu işlemleri de alnının akıyla ve zaferle bitirecektir. Buna inancımız, güvencimiz bütündür."

Türk Silahlı Kuvvetlerinin binlerce senelik namlı tarihinden süzülüp gelen ulusal, manevi ve mesleksel kıymetleriyle halkın emrinde, misyonunun başında olduğundan kimsenin kuşkusunun bulunmaması gerektiğini dile getiren Akar, laflarını şöyle bitirdi:

"Bu vesileyle Sultan Alparslan'dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e kadar bin yıldır bize vatan olan bu topraklarda bu günlere, bu seviyelere gelmemizi sağlayan tam devlet büyüklerimizi ve komutanlarımızı hürmetle, şükranla anıyorum. Aziz şehitlerimizi, ebediyete gelen kahraman gazilerimizi bir defa daha rahmet ve minnetle yad ediyor, yaşamda olan kahraman gazilerimize, şehit ve gazilerimizin değerli ailelerine hürmet ve şükranlarımı sunuyorum.

Başta işleme katılan kahraman silah dostlarım olmak üzere şu anda karada, denizde ve havada, güçlü abuhava ve arazi koşullarında kahramanlık ve fedakarlıkla misyon yapan tüm silah ve mesai dostlarımın her birinin alınlarından öpüyor, sizlere kazasız, belasız, hayırlı, zaferli vazifeler diliyorum."