Son dakika haberi: Bakan Akar İtalyan mevkidaşı ile görüştü

Son dakika haberi: Bakan Akar İtalyan mevkidaşı ile görüştü

Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar, İtalya Korunma Bakanı Lorenzo Guerini ile görüştü. Görüşmede ikili mevzuların yanı gizeme Afganistan, Libya ve Doğu Akdeniz’deki son büyümeler ele alındı.

Ulusal Korunma Bakanlığından yapılan açıklamada, İstanbul'da asıllaşan görüşmede, ikili ve bölgesel korunma ve güvenlik mevzularının yanı gizeme Afganistan, Libya ve Doğu Akdeniz'deki son büyümelerin ele alındığı belirtildi.

Yapıcı ve pozitif geçtiği bildirilen görüşmeye ait açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Görüşmede Akar tarafından, NATO'nun güney kanadı ve Akdeniz’in iki bağlaşık ülkesi Türkiye ve İtalya arasındaki ortak bedellere ve iş birliğine vurgu yapıldığı, Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz'deki meselelerin beynelmilel hukuk, iyi komşuluk ilişkileri ve diyalogla çözümünden yana olduğu, başta DEAŞ, FETÖ ve PKK/YPG olmak üzere her türlü tehlike, tehdit ve riske karşı çabanın azim ve kararlılıkla sürdürüldüğü, Türkiye'nin salgına karşın NATO'ya sürekli katkı sağlamaya devam ettiği, iki ülke arasında korunma sanayisi alanındaki iş birliğinin geliştirilmesine verilen ehemmiyetin ifade edildiği belirtildi."