Son dakika haberi: Bakan Koca 'son derece önemli' diyerek, hatırlatma dozu çağrısı yaptı

Son dakika haberi: Bakan Koca 'son derece önemli' diyerek, hatırlatma dozu çağrısı yaptı

Koronavirüs Bilim Heyeti bugün video konferans ile bir araya geldi. Kritik buluşmanın ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yazılı açıklama yaptı. Yeni varyantlara karşı en iyi çözümün aşı olduğunu

Bakan Koca, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Bugün Bilim Heyetimiz, surat surata eğitim, salgının seyri ve aşı programımızın kesintisizliği gündemi ile bir araya geldi." anekdotunu düştü.

Bakan Koca'nın yazılı açıklaması şöyle:

Salgın etrafında eğitimi ara vermeden sürdürebilmek için çalışmalarımızı tamamladık, çocuklarımızı mekteplerine kaderledik. Onları gözetmek mevzusunda mesullüğümüz büyük. Her yurttaşımızın hassasiyetle hareket edeceğine inancımız bütün. Bizler, Sağlık Bakanlığı, Ulusal Eğitim Bakanlığı, Yüksek Öğretim Müesseseyi ve Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak üzerimize düşen tertip etmeleri yaparak, önlemlerimizi aldık ve beraber harekete geçtik. Mekteplerimizin, talebelerimizin gidişatını yakından izleyerek ihtiyatları aktüelleyeceğiz. Şu an izleme ve ihtiyatları uygulama sürecindeyiz.

Bilim Heyetimizin bir öteki gündemi de salgının seyri ve hastalığın rehabilitasyonuna ait aktüel büyümelerdi. Daha evvel pek çok defa, varyantların çıkacağını, bunların biz sağlık çalışanlarının gündeminde ehemmiyetli bir madde olduğunu ancak yurttaşlarımızın takip etmesi gereken bir gidişat olmadığını ifade etmiştim.

AŞILAMA VURGUSU

Virüsün tabiatı gereği değişinime uğraması beklenen bir gidişattır. Yeni varyantları yasaklayacak çözüm, aşı programının dünya ölçeğindeki zaferidir. Aşılama oranının düşük olduğu ülkelerde virüs kolaylıkla değişinime uğramakta, oradan tüm dünyaya yine yayılmaktadır. Bize düşen, zaferli biçimde sürdürdüğümüz aşı programını cemiyetsel bağışıklıkla sonuçlandırmaktır.

Bu noktada aşı programımızla alakalı bazı ehemmiyetli mevzulara dikkat toplamak isterim. Sağlık Kurumularımızdaki etkin olayların %90’a yakın bir kısmı aşı olmamış ya da aşısı bitirilmemiş şahıslardır. Aşısı bitirilmiş olduğu halde hastalığa tutularak sağlık kurumunda rehabilitasyon görenler %10 dolaylarındadır.

“Aşısı bitirilmiş” ne anlama geliyor? Aşısı bitirilmiş birey, 2 doz inaktif aşı olup, ikinci doz aşısından 3 ay sonra anımsatma dozunu da yaptıran veya son 6 ay içinde iki doz mRNA aşısı olan bireydir.

3 DOZ AŞIDA OLAY ORANI

Bilgilerimiz, inaktif aşıdan 3 ay sonra yapılan anımsatma dozunun gözeticiliği çok ehemmiyetli miktarda artırdığını göstermektedir. 3 doz aşı olmuş yurttaşlarımızın olay sayıları içindeki oranı %2’den daha azdır. 2 doz mRNA aşısı olan yurttaşlarımızın da ikinci doz üzerinden 5-6 ay geçtikten sonra anımsatma dozuna lüzum dinleyecekleri öngörülmektedir.

Bunun en ehemmiyetli misallerinden biri 18 yaş üzeri popülasyonunun tamamını aşılamış bulunan İsrail’de 2. doz uygulamasından 6 ay sonra olay sayılarının süratle çoğalış göstermesidir. Takribî 8 milyon popülasyonda günlük 10 bin ortamında olay görülmesi, bizim popülasyonumuza oranlandığında günde 100 bin vakaya karşılık gelmektedir. Türkiye’de anımsatma dozu lüzumu tespit edilerek uygulamaya erkenden başlanmış, mümkün 100 bin olaylık tesir 20 bin ortamında günlük olay ile sınırlanmıştır.

ANIMSATMA DOZU ÇAĞRISI

Tüm parametreler anımsatma dozu uygulamasının virüse karşı korunmada son derece ehemmiyetli olduğunu göstermektedir. Ülkemizde anımsatma dozu zamanı gelen takribî 6 milyon yurttaşımız bulunmaktadır. Süre kaybetmeden anımsatma dozunuzu olmanızı istirham ediyoruz. Görünen o ki, tüm aşı cinslerinin hudutlu müddetle gözeticiliği yüksek izliyor. Bütün bağışıklık sağlanana kadar aşılarımızı olarak kendimizi ve beğendiklerimizi koruma altına alalım.

Bir ehemmiyetli gündemimiz, temkinlere geçim mevzusuydu. Temkinlere uyma mevzusunda dikkat çekici bir gevşeklik olduğu görülüyor. Maske, Mesafe, Paklik kaidelerine gösterdiğimiz hassasiyet bir koruma kalkanıdır. Bunlardan asla taviz verilmemeli. Özellikle milyonlarca talebemiz surat surata eğitime başlamışken!

Son dakika haberi: Bakan Koca son derece önemli diyerek, hatırlatma dozu çağrısı yaptı