Son dakika haberi... Bakanlıktan flaş CoronaVac açıklaması

Son dakika haberi... Bakanlıktan flaş CoronaVac açıklaması

Sağlık Bakanlığı Millet Sıhhati Genel Müdürlüğü, 450 adet CoronaVac aşısının primer ve sekonder ambalajları üzerinde yer alan tarihlerde 2 günlük fark olması dışında bir kusura tesadüfülmemiş…

Sağlık Bakanlığı Millet Sıhhati Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "CoronaVac aşısının bir serisinin uygulanmasının durdurulmasına ait bu açıklamaya gerek görülmüştür. Aşinayı üzere aşıların dağıtım evveli kapsamlı tahlilleri yapılmaktadır. CoronaVac adlı aşının da her bir acelesi aynı biçimde Bakanlığımızın beynelmilel standartlardaki laboratuvarlarında tahlil edilmektedir. Rutin prosedür olarak aşıların uygulanmak üzere dağıtımının akabinde de takipleri sürdürülmektedir.

Bu süreçte CoronaVac’ın 306.080 dozluk B18880035A serisinde 450 adet aşının primer flakon ve sekonder kutu ambalajları üzerinde yer alan tarihlerde geçimsizlik olduğu görülmüştür. Bu gidişat üzerine alakalı serinin tamamının uygulanması, güvenlik açısından gösterdiğimiz yüksek hassasiyet sebebiyle durdurulmuş ve tahlil süreci yine başlatılmıştır. Alakalı çalışmalar bitirilmiş olup tahlil neticeleri uygun bulunmuştur. Netice itibariyle 450 adet CoronaVac aşısının primer ve sekonder ambalajları üzerinde yer alan tarihlerde 2 günlük fark olması dışında bir kusura tesadüfülmemiş olup güvenlik açısından aşıların uygulanmalarında bir mahzur bulunmamaktadır" denildi.