Son dakika haberi... Basın toplantısında gergin anlar: AB-Yunanistan arasında Türkiye sınırındaki "ses topu" tartışması!

Son dakika haberi... Basın toplantısında gergin anlar: AB-Yunanistan arasında Türkiye sınırındaki "ses topu" tartışması!

Yunanistan'ın muhacirleri yasaklamak için Türkiye hududuna yerleştirdiği 'ses topu' beynelmilel kriz yaratmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde AB'nin Yunanistan'a tepki göstermesiyle iyice…

Avrupa Birliği AB, Yunanistan'ın muhacirleri yasaklamak için Türkiye hududuna yerleştirdiği sağır edici seviyede ses çıkaran ses topunu "eksantrik bir yöntem" değerlendirmesine tenkit etti, Yunanistan ise uygulamayı korundu. Açıklamaların yapıldığı basın buluşmasında yaşanan gerginlik neredeyse tartışmaya dönüşecekti. Yunan bakan ve AB Kurulunun iç işlerinden mesul yetkili kesintisiz birbirlerini kabahatlerken gerginlikleri surat ifadelerine ve ses tonlarına yansıyarak beynelmilel ajansların dünyaya servis ettiği resimlere de yansıdı.

AB Kurulunun iç işlerinden mesul abonesi Ylva Johansson ile Yunanistan'ın Göç ve Sığınma Bakanı Notis Mitarakis'in Brüksel'deki görüşmesinden sonra tertip edilen basın buluşmasında, mevzuyla alakalı sual üzerine, ikili arasında Yunanistan hudut güvenlik ünitelerinin Türkiye hududuna konuşlandırdığı ve geçen haftalarda testleri yapılan "ses topu" hakkındaki ihtilaf gündeme geldi.

Johansson, ses topunun bugünkü görüşmede ele alınıp alınmadığının sorulması üzerine, "Bugün bunu konuşmadık. Benim görüşüme göre bu, hudutlarınızı gözetmek için esrarengiz bir yöntem." dedi.

Görev alanında AB hudutlarının korunması da bulunan Johansson'a karşılık veren Yunan bakan ise ses topunu korundu.

Mitarakis, beynelmilel hukuku ihlal etmeyen teknolojileri kullanabileceklerini belirterek "Bu, kimseyi risk altına sokmadan AB sınırlarına gözetebilir." diye konuştu.

Mitarakis, "Yunan polisi ve sahil güvenliğinin hudutlarda ve Ege'de özellikle son iki senede insan yaşamının korunmasında muhteşem bir geçmişi" bulunduğunu korundu.

Son dakika haberi... Basın toplantısında gergin anlar: AB-Yunanistan arasında Türkiye sınırındaki ses topu tartışması

Yunan bakan, Yunanistan'ın ses topu kullanarak AB hukukunu ihlal edip etmediği sualini ise şöyle cevapladı:

"Yunan polisini etkileyecek operasyonel mevzular hakkında konuşmayacağım. Bu operasyonel mevzuları insan firaricilerinin eline geçecek bilgilerin dışında yakalamak ehemmiyet taşıyor. Polis, ne yapıyorsa kendi yöntemlerini kullanarak yapmalıdır. Ehemmiyetli olan şu. Bu eksantrik değil. Reel mesele şu. Her şey tesirli biçimde ve AB mevzuatı dahilinde olmak zorunda. Bazı şeylerin AB mevzuatına uygun olmadığı düşüncesi varsa bunu tartışmak için lüzumlu forumlar bulunmaktadır. Şayet istenirse biz de bunun teknik tarafıyla alakalı bilgi sağlayabiliriz. Bu surattan bugün politik seviyede bu mevzuyu görüşmedik."

Johansson da Yunan bakanın konuşmasının ardından tekerrür laf alarak, "Bence bu hudutlarınızı gözetmek için eksantrik bir yol. Bu, AB Komiteyi tarafından kurulmuş bir şey değil. Bunun temel haklara uygun olduğunu ümit ediyorum. Bu efor netleştirilmeli. Bir ihlal sürecinde değiliz." karşılığını verdi.

YUNANİSTAN'IN "SES TOPU"

Atina yönetimi, bir vakit evvel Meriç hudut bölgesine, muhtemel toplu muhacir akınlarına karşı kullanmak üzere, taşınabilir, güçlü ses dalgaları yayabilen 2 adet Uzun Erimli Etkin Eko Uyarıcı LRAD sistemi yerleştirdi.

Sivil ve askeri alanlarda kullanılan LRAD sistemleri, insanlar üzerinde kullanıldığında güzergah donakaltıyor, sağır edebiliyor, dayanılmaz acılara neden oluyor ve neticeyi bilinmeyen sağlık meselelerine yol açabiliyor.

Son dakika haberi... Basın toplantısında gergin anlar: AB-Yunanistan arasında Türkiye sınırındaki ses topu tartışması

Yunan polisine ait zırhlı taşıtın üzerine kurulan ve "ses topu" olarak adlandırılan uzun erimli eko makineden Türkiye hududuna doğru sağır edici sesler sevk edilebilecek sistem, bazı AB ülkeleriyle insan hakları korunucularının da tepkisine sürüklüyor. Ses topunun bir savaş uçağının hengamesine eş bedelde ses çıkarabildiği belirtiliyor.