Son dakika haberi: Bulgaristan'da hükümet krizi! Üçüncü kez genel seçime gidilecek

Son dakika haberi: Bulgaristan'da hükümet krizi! Üçüncü kez genel seçime gidilecek

Hükümet kurma çalışmalarının neticesiz kaldığı Bulgaristan'da, bir sene içinde üçüncü kere genel tercihe gidilecek.

Ülkede 11 Temmuz’da yapılan erken genel tercihler sonrası oluşturulan 46. Milli Mecliste, Bulgaristan Sosyalist Partisinin BSP de hükümet kurma çalışmaları galibiyetsizlikle sonuçlandı.

240 azalı mecliste grubu bulunan BSP geçen hafta aldığı hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Rumen Radev’e iade etti.

BSP lideri Kornelya Ninova, meclisteki değişik politik partilerden destek alamadığını belirterek, bu süreçte ülkede yine erken tercihlerin yapılmaması ismine ellerinden geleni yaptıklarını ancak gayretlerinin neticesiz kaldığını söyledi.

BSP’nin hükümet kurma mevzusunda mücadelelerini takdir ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Radev, BSP’nin mesul davrandığını kaydoldu ve "Ne Yazık Ki ülkemiz bir kere daha erken genel tercihlere gidecek." dedi.

Mecliste en büyük gruplara sahip, daha önceki Başbakan Boyko Borisov'un Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar GERB ve şovmen Slavi Trifonov'un Böyle bir Millet Var İTN partilerinin de hükümet kurma mücadeleleri galibiyetsizlikle sonuçlanmıştı.

Cumhurbaşkanı Radev, erken tercihe gidilmeden evvel üçüncü ve son kere kabine kurma görevini Bulgaristan Sosyalist Partisi’ne BSP vermişti.

BULGARİSTAN’DA BİR SENE İÇİNDE ÜÇÜNCÜ ERKEN GENEL TERCİH

Bulgaristan’da 4 Nisan ve 11 Temmuz’da oluşturulan 45. ve 46. yarıyıl meclislerinde politik eforlar arasındaki tersleşme suratından kabine hala kurulamadı.

Ülkenin Tüzüğüne göre Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in yayınlayacağı kararnameyle meclisi feshetmesi ve yeni erken tercih tarihini duyurması gerekiyor.

Radev daha evvel, ülkenin ekonomik ve politik vaziyetini göz önünde bulundurarak erken tercih evvelinde milletvekillerine ülkenin yeni bütçesini kabul etmeleri için zaman tanıyacağını bildirmişti.

Bu arada Bulgaristan Meclisi geçen hafta cumhurbaşkanlığı tercihlerinin 14 Kasım’da yapılmasına karar vermişti. Olası ikinci tur 21 Kasım’da yapılacak. Politik gözlemciler, cumhurbaşkanının erken genel tercihin cumhurbaşkanlığı tercihiyle aynı tarihte yapılmasına karar verebileceğini öne sürüyor.