Son dakika haberi: Çin'den flaş açıklama: Taliban yönetimine 31 milyon dolar yardım!

Son dakika haberi: Çin'den flaş açıklama: Taliban yönetimine 31 milyon dolar yardım!

Afganistan'da idareye geçen Taliban hükümeti henüz dünyada hiçbir ülke tarafından tanınmamışken sürecin başından beri Taliban'a en büyük desteği veren Çin'den flaş bir açıklama geldi. Çin, Taliban'a

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ülkesinin Afganistan'a 31 milyon dolarlık yiyecek, Covid aşısı ve ilaç takviyeyi yapacağını açıkladı.

Pakistan, İran, Tacikistan, Özbekistan ve Türkmenistan'dan mevkidaşları ile görüşen Çinli bakan, bu ülkelerden Afganistan ile iş birliği yapmalarını istedi.

Çin, 15 Ağustos'ta Afganistan'ın başşehri Kabil'i ele geçirerek 20 sene sonra ülkede yine hakimiyeti sağlayan Taliban'la uzun zaman evvel ilişki kurmuştu.

Temmuz ayında bir Taliban kurulu Pekin'de ağırlanmıştı.

Çinli yetkililer Taliban kuruluya, ekonomik dayanak taahhüdünde bulunmuş ancak Afganistan'ın "terör örgütleri için üs olarak kullanılmasına" izin verilmemesi gerektiğini de vurgulamıştı.

Taliban yetkilileri ise Çin'i, Afganistan'ın en ehemmiyetli beynelmilel ortaklarından biri olarak belirliyor ve Çin'in ülkeye yatırım yapmasını bekliyor.

Çin'de bazı sosyal medya kullanıcıları ise Afganistan'da bayanlara yapılanlar üzerinden ülkelerinin Taliban ile ilişki kurmasına tenkit etiyor.

Son dakika haberi: Çinden flaş açıklama: Taliban yönetimine 31 milyon dolar yardım

'AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİNİN AFGANİSTAN'DAKİ VARLIĞI ÜLKEYE BÜYÜK HASAR VERDİ'

Öte yandan, Çin Dışişleri Sözcüsü Vang Venbin de, Amerika Birleşik Devletlerinin Afganistan'daki varlığının "ilk günden çekilmeye kadar Afganistan'a büyük hasar verdiğini" söyledi.

Lafçı Vang, "Son 20 senede Amerika Birleşik Devletlerinin Afganistan'da yaptıkları, kendi ideolojini ve bedellerini lakayt bir askeri işgal yoluyla başkalarına empoze etme mücadelesinin nasıl neticeler doğuracağının çok tipik bir misali" dedi.

Pekin yönetimi, Taliban'ın dün Afganistan'da geçici hükümeti açıklamasını da, "ülkede kumpasın sağlanmasına müteveccih lüzumlu bir adım" olarak görüyor.

Taliban, geçici hükümeti açıkladıktan sonra Afganistan'ın artık bir "İslam Emirliği" olduğunu duyuru etmişti.

Son dakika haberi: Çinden flaş açıklama: Taliban yönetimine 31 milyon dolar yardım

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden Taliban idaresini tanımaya "daha çok uzak" olduklarını söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Afganistan'da geçici hükümetin kurulması evveli eş bir suale, "Koşullara ve büyümelere göre hareket edeceğiz" cevabını vermişti.

: İlginize Sürükleyebilir Cumhurbaşkanı’ndan mülteci iletiyi! 'Batı dünyası Aylan bebekten ders çıkarmadı'Bakan Koca’dan merak uyandıran ileti!Bakanlık duyurdu! Aşılamada kritik eşik aşıldı