Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya Başbakanı Draghi ile görüştü

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya Başbakanı Draghi ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya Başbakanı Mario Draghi ile telefonla görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan,İtalya Başbakanı Draghi ile görüşmesinde, NATO bağlaşığı İtalya'dan Türkiye'nin ilişkilere

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Draghi'nin arzıyla gerçekleşen görüşmede, Türkiye-İtalya ilişkileri ve bölgesel mevzular ele alındı.

Erdoğan, NATO bağlaşığı İtalya'dan, Türkiye'nin ilişkilere atfettiği ehemmiyete mütenasip karşılık görmeyi beklediklerini ifade etti.

Görüşmede, 2021 senesinin 7 ayındaki ikili ticaret hacminin 13 milyar dolara yanaşarak, salgın evvelindeki seviyesini geçtiğini belirten Erdoğan, bu ivmeyi süratlendirdikleri takdirde 30 milyar dolarlık niyeti basitçe tutabileceklerini dile getirdi.

İtalya'nın Türkiye-AB ilişkilerinin geliştirilmesine ve abonelik sürecine müteveccih prensipsel takviyesinin güçlü biçimde devam edeceğine inandığını ifade eden Erdoğan, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi görüşmelerine bir an evvel, ön şartsız başlanmasının, herkesin çıkarına olduğunu, 18 Mart Mutabakatı'nın da bütüncül bir biçimde güncellenmesinde zaruret bulunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede ayrıca, Afganistan'ın Taliban'ın hakimiyetine geçmesiyle sahada yeni bir vaziyet oluştuğunu, insani yardımların eriştirilmesi noktasında Taliban ile angajmanın sürdürülmesi gerektiğini, aksi takdirde zati üst seviyelere erişmiş göç baskısının daha da çoğalacağını ifade etti.

Libya'da tercihlerin zamanında yapılmasını desteklediklerini belirten Erdoğan, Türkiye olarak Libya'nın arzı üzerine ve ikili uyuşmalar esasında, yasal güvenlik güçlerine eğitim ve danışmanlık sağladıklarını vurguladı.

İtalya Başbakanı Draghi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, yarıyıl başkanlığını İtalya'nın yaptığı G-20'nin ekim ayında Roma'da gerçekleştirilecek Liderler Zirvesi'ne davet etti.