Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Tshisekedi ile ortak basın buluşmasında açıklamalarda bulunuyor

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Bedelli arkadaşım Cumhurbaşkanını ülkemizde konuk etmekten memnuniyet dinliyorum. Kendisi ve seçkin azalarına bir defa daha güzel geldin diyorum. İlişkilerimizi tüm doğrultularıyla değerlendirme fırsatı bulduk. İş birliğini geliştirme istikametindeki istemimizi karşılıklı olarak teyit ettik. İlk düzeyde ikili ticaret hacmimizin 250 milyon dolara çıkartılması maksadını tanımladık.

FETÖ'YLE ÇABA TEŞEKKÜRÜ

Güvenlik ve terörle çaba mevzularında da işbirliğimizi ilerletmek istiyoruz. FETÖ ile gayretimize verdikleri destek için ülkem ve ulusum ismine teşekkür ediyoruz. FETÖ'nün Kinşasa'daki mektebi 2018 senesinde Türkiye Maarif Vakfına devretmiştir. Aynı zamanda Şubat ayından bu yana Afrika Birliği yarıyıl başkanıdır. Afrika'nın daha iyi bir kıta vizyonunu paylaşıyoruz. Kıtanın meselelerine en kalıcı çözümlerin yeniden Afrikalı kardeşlerimiz tarafından bulunacağına inanıyoruz. Afrika ile ilişkilerimizin özü samimiyettir kardeşliktir dayanışmadır. Kıta ülkeleriyle kazan kazan denk ortalık amacıyla işbirliğimizi çoğaldırmayı hakikatleştireceğiz bunun çabayı içerisi içinde olacağız. 2 defa Türkiye Afrika ortaklık doruklarını kumpasladık.

Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığı yarıyılımda 28 Afrika ülkesini ziyaret ettim. Salgın yarıyılında yolladığımız tıbbi takviyelerle Afrikalı kardeşlerimizin yanında olduk. Cumhurbaşkanının tarihi ziyaretinin ülkelerimiz için hayırlı olması nedeniyle kendisine bir defa daha teşekkür ediyorum.

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğandan Talibanın yeni kabinesine ilk yorum


KONGO CUMHURBAŞKANI TSHISEKEDI: İLİŞKİLERİMİZ İYİ GİTMEKTEDİR

Bu içten konukseverlik için size çok teşekkür ederim. İlk defa Kongo Demokratik Cumhuriyet bir devlet başkanı seviyesinde ziyaret asıllaştırıyor. Bu bizlerin işbirliğine ne kadar umursadığını göstermektedir. Türkiye ile her alanda işbirliğine hazır olduğumuzun göstergesidir. Siz bir hayli mevzuyu dile getirdiniz. Görüşmelerimizde ikili mevzuları aktardınız. Burada Kasım ayında Türkiye Afrika Zirvesi'ni görüşmeyi ele aldık.

İkili ilişkiler anlamında ise görüşmelerimiz esnasında bir başka mevzuyu ele aldık. Kongo'daki doğudaki şiddet teşebbüsleri ele aldık. Takribî 24 saat evvel 1 hücum yaşandı topraklarımızda. Bu eylem sonucunda yaşamını kaybeden yurttaşlarımız oldu. Bu anlamda iki ülke arasında askeri işbirliklerini kuvvetlendirmek istiyoruz. Bunu da topraklarımızdan şiddet unsurlarını uzaklaştırmak için istiyoruz. Ülkemizin yer altı ve yer üstü zenginlerinden bahsettik. Cumhurbaşkanının ifade ettiği gibi iki ülke arasında kazan kazan sistemiyle iki tarafta kazanacaktır. İki ülke arasındaki işbirliği ve dostane ilişkiler iyi gitmektedir. Daha da çoğalıp bu işbirliği güçlenecektir.

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğandan Talibanın yeni kabinesine ilk yorum


SORU-YANIT
Türkiye, Kongo için neler yapabilecek?

ERDOĞAN: Şunu çok sarih net söylemek gerekli. Kongo Afrika'nın içine 2 milyon 400 bin kilometre kareye sahip bir ülke. Ve toprakları yeraltı yer üstü zenginlikleriyle değişik. Sayın Cumhurbaşkanıyla bunları konuştuk. Kazan kazan temeline dayalı işadamlarımız ve işadamları arasında yeni bir süreci başlatalım. Şuan ki ticaret hacmi 2 ülkeyi yansıtacak bir hacım değil. İlk olarak 250 milyon dolarlık bir ticaret hacmi tanımladık. İş adamlarımıza kendileri bir güzergah verecekleri gibi iş adamlarımız da önümüzdeki süreçte benim de bu sene sonuna kadar ya da önümüzdeki senenin Ağustos ayı isabetli olabilir dediler. Bunun ayına çok da bakamayacağız. Yaz kış demeden Kongo'ya iadeyi ziyareti hakikatleştireceğiz. Kendilerinin burada yaptıkları görüşmelerden sonra ben de işadamlarını yanıma alıp gideceğiz. Yeraltı yer üstü, korunma sanayi, tarım da neler yapabiliriz. Tarım sanayisi sıradan bir hadise değil. Tarım ve hayvancılığa müteveccih atılacak adımlarla birlikte Kongo'nun popülasyonu Türkiye ile sanki özdeş bir hale gelip.. Korunma sanayine gelince Türkiye büyük bir eforu ve olanağa sahip. Bu mevzuda da beraber atabileceğimiz adımlar mevzubahisi. Otomotiv sektöründe Türkiye yeni bir atlamanın önünde. Barajlar bu mevzuda atılacak adımlar var. Ben kendilerine de söyledim. Derin su noktasında liman lüzumu çok çok ehemmiyetli. Liman lüzumunu bizim liman firmalarımız yapabilirler. Orada bu limanları kurup Kongo'yu değişik ülkelere fukara etmezler. Bu görüşmelerde mutabık kaldık. Yarın İstanbul'da işadamlarımızla bu mevzuları görüşecekler.

KABİL HAVALİMANI'NIN İŞLETİLMESİ

Biz şuan itibariyle Katar havalimanın işletilmesiyle alakalı işin başından itibaren pozitif bir yaklaşım içerisinde olduk. Fakat geldiğimiz noktada o pozitif büyümeler bizim açımızdan yok. Biz pozitif yaklaşımımıza gözetiyoruz. Gerçekten bizim ilkelerimize pozitif bir süreç devam edecek olursa biz de pozitif bir yaklaşım ortaya koyarız. Az evvel öğreniyorsunuz buna kalıcı demek güç ama geçici bir Kabine açıklandı. Bu Kabine nereye kadar devam eder öğrenemeyiz. Bize düşen bu süreci dikkatle takip etmektir. Beklentim tüm Afganistan ulusu için hayırlı olması