Son dakika haberi: Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan AB ile önemli görüşme sonrası açıklama

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan AB ile önemli görüşme sonrası açıklama

Cumhurbaşkanlığı Lafçısı İbrahim Kalın, Avrupa Birliği AB ile asıllaşan görüşmenin ardından ehemmiyetli açıklamalarda bulundu. Görüşmenin pozitif bir atmosferde geçtiğini belirten Kalın, "Cumhurbaşkanı…

Cumhurbaşkanlığı Lafçısı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Birliği Kurulu Başkanı Tümörsüle von der Leyen'i kabulüne ait yazılı açıklamada bulundu. Görüşmenin pozitif bir atmosferde geçtiğini bildiren Kalın, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın AB Kurul Başkanı Tümörsüle von der Leyen ve AB Konsey Başkanı Charles Michel ile olan görüşmesi genel olarak pozitif bir atmosferde reelleşti ve görüşmede Türkiye- AB ilişkileri çevrelice değerlendirildi. Sayın Cumhurbaşkanımız AB ile ilişkilerin geleceği ile alakalı Türkiye'nin perspektifini ortaya koyarak, Türkiye'nin AB sürecinin son maksadının bütün azalık olduğunu ifade etti. Göç uzlaşmasının aktüellenmesi, Gümrük Birliği'nin yenilenmesi, Türk yurttaşlarına vize serbestisi sağlanması, milletler arası temaslar ve üst seviye politik istişareler mevzularının gündeme geldiği görüşmede, AB'nin pozitif gündemi destekleyecek somut adımlar atması gerektiği belirtildi. Türkiye ile AB arasındaki politik, ekonomik ve cemiyetsel ilişkilerin kuvvetlenerek seyrinin hem Türkiye ve Avrupa ülkelerinin kararına, hem de küresel sulhun sağlanmasına katkı sunacağı dile getirildi" ifadelerini kullandı.

'HER TÜRLÜ TERÖR ÖRGÜTÜNE KARŞI AKTİF VE ORTAK ÇABA VURGUSU'

Kalın, buluşmada sığınmacı meselesinin de gündeme geldiğini belirterek, "Sığınmacı meselesinin ortak mesullük şuuruyla ele alınması gerektiğinin vurgulandığı buluşmada, bölgede yeni bir sığınmacı dalgasının yaratacağı kararsızlık ve beşeri krize karşı göç uzlaşmasının çabuklukla yenilenmesi gereksinimi anımsatıldı. Terörle gayrette iş birliğinin ehemmiyetinin altı çizilen görüşmede, kalıcı karar ve güvenlik için DEAŞ, PKK/YPG, FETÖ gibi her türlü terör örgütüne karşı aktif ve ortak çaba yürütülmesi gerektiği ifade edildi. Buluşmada Covid-19 salgını ile çaba kapsamındaki büyümeler, aşılama süreçleri ve olası işbirliği alanları değerlendirildi.

Bölgesel krizlere sürdürülebilir çözümler üretilmesinin Türkiye ve AB ülkelerinin ortak çıkarına olduğu vurgulanan görüşmede Suriye, Irak, Libya, Karabağ, Doğu Akdeniz mevzuları da ele alındı. Sayın Cumhurbaşkanımızın önerdiği Doğu Akdeniz Konferansı'nın da Akdeniz'in bir sulh denizine dönüşmesi yolunda ehemmiyetli bir rol oynayacağı belirtildi" açıklamasında bulundu.

"Türkiye'de devam etmekte olan davalarla alakalı yasal sürece herkesin hürmet göstermesi gerektiği sarih bir biçimde ifade edildi. Buluşmada ayrıca bazı abone ülkelerin Türkiye- AB ilişkilerini tutsak almasına izin edilmemesi gerektiğinin ehemmiyeti vurgulandı" diyen Kalın, açıklamasının devamında şunlara değindi:

"Muhtelif mecralarda dile getirilen Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden parçalaması mevzusunda da Sayın Cumhurbaşkanımız mevzuya sarihlik getirerek, bayana karşı şiddetin küresel bir mesele olduğu ve bu şiddetin her cinsiyle çabaya kararlılıkla devam edileceğini belirtti. Mevcut yasalar çerçevesinde yasal mekanizmaların daha da kuvvetlendirilerek bayana karşı şiddetle gayrette çok daha aktif sonuçlara erişileceği ifade edildi."