Son dakika haberi: Devlet başkanı şiir okudu, uluslararası skandala sebep oldu!

Son dakika haberi: Devlet başkanı şiir okudu, uluslararası skandala sebep oldu!

Arjantin Devlet Başkanı Fernandez'in yanlış okuduğu şiir Brezilyalıları kızdırdı. Şiirde 'Brezilyalılar ormandan geliyor' mısrasının yer alması sanki bir beynelmilel skandala yol açtı.

Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez'in bir şiiri karıştırıp, "Meksikalılar yerlilerden, Brezilyalılar ormandan geliyor ama biz Arjantinliler gemilerden geliyoruz, Avrupa'dan gelen gemilerden." biçiminde okuması Brezilyalıların tepkisine neden oldu.

Fernandez, resmi ziyaret için Arjantin'de bulunan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile İspanyol iş adamlarının katıldığı bir aktiflikte, Nobel mükâfatlı Meksikalı şair Octavio Paz'ın bir şiirini yanlış okudu. Brezilyalıların tepkisine neden olan kusur sebebiyle Fernandez, sosyal medya hesabından özür diledi.

Konuşmasında kendisini "Avrupa yanlısı" olarak niteleyen Fernandez, "Octavio Paz, şöyle yazmıştı: 'Meksikalılar yerlilerden, Brezilyalılar ormandan geldi ama biz Arjantinliler gemilerden geldik.' Avrupa'dan gelen gemilerdi ve bu biçimde cemiyetimizi inşa ettik." dedi.

Son dakika haberi: Devlet başkanı şiir okudu, uluslararası skandala sebep oldu

Fernandez'in işaret ettiği kısım, 1990 Nobel Edebiyat mükâfatına layık görülen Paz'ın şiirinde, "Meksikalılar Azteklerden, Perulular yerlilerden geliyor ve Arjantinliler de gemilerden." biçiminde geçiyor.

Arjantin Devlet Başkanı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 20. asırda ülkesine yapılan göçü anımsatarak, "Kimseyi incitmek istemedim, yeniden de her kim kırıldıysa şimdiden özür dilerim." ifadesini kullandı.

 

"BATAN GEMİ ARJANTİN'İN GEMİSİDİR"

Fernandez'in yanılgısına sosyal medya kullanıcılarından, politiklere kadar bir hayli Meksikalı, Arjantinli ve Brezilyalı tepki gösterdi.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Twitter hesabından yerli millet ile sürüklettiği resmi paylaşarak, "Orman!" yorumunu yaptı.

Jair Bolsonaro'nun oğlu milletvekili Eduardo Bolsonaro da "Arjantin Devlet Başkanı, kendi milletinin gemilerle Avrupa'dan, Brezilyalıların da ormandan geldiğini söyledi. Brezilyayı oluşturan yerlilere ve Afrikalılara karşı ırkçı olduğunu söylemeyecek misiniz? Ancak ben şunu diyorum: batan gemi, Arjantin'in gemisidir." ifadelerine yer verdi.

Son dakika haberi: Devlet başkanı şiir okudu, uluslararası skandala sebep oldu

Öte yandan, Fernandez'in laflarının, rock stili müzik yapan Littio Nebbia'nın "Gemilerden geldik" şarkısının laflarıyla anlaşması ve müzikle ilgilendiği öğrenilen Fernandez'in Nebbia ile uzun senelerdir tanışıklığı dikkati çekti.

Fernandez, 23 Nisan'da yaptığı bir konuşmasında da Nebbia'nın değişik bir şarkısından alıntı yapmıştı.

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro yüzlerce kişiyle bir araya geldiBrezilya Devlet Başkanı Bolsonaro suratlarca şahısla toplandı