Son dakika haberi: Dünya bunu konuşuyor: Guardian bombayı patlattı! Flaş 'Casus yazılım' iddiası

Son dakika haberi: Dünya bunu konuşuyor: Guardian bombayı patlattı! Flaş 'Casus yazılım' iddiası

İngiliz The Guardian gazetesinin dünyaya duyurduğu 'ajan yazılım' haberi sanki gündeme bomba gibi düştü. İsrailli bir şirkete ait 'Pegasus' ajan yazılımını en az 10 hükümetin kullandığı iddia…

İsrail merkezli NSO Group isimli firmanın ürettiği "Pegasus" adlı ajan yazılım aracılığıyla küresel çapta gazeteci, aktivist, avukat ve politiklerin hedef alındığı öne sürülerek, en az 10 hükümetin bu firmanın alıcısı olduğu iddia edildi.

The Guardian'ın haberine göre, 17 medya kuruluşu tarafından yürütülen araştırmada NSO Group'a ait ajan yazılımın küresel çapta yaygın ve makûs emeller için kullanıldığı ileri sürüldü.

Azerbaycan, Bahreyn, Kazakistan, Meksika, Fas, Ruanda, Suudi Arabistan, Macaristan, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere en az 10 hükümetin NSO Group'un alıcısı olduğu iddia edildi.

Ajan yazılımın aktivist, gazeteci, avukat ve politikleri hedef almak için kullanan hükümetlere satıldığı öne sürüldü.

The Guardian ve öteki 16 medya uzvunun iş birliğiyle ortaya konulan ve "Pegasus Project" ismi verilen bu bilgi sızıntısına göre, dünya genelinde 50 binden fazla telefon numarasının bulunduğu liste, mevzubahisi yazılımla hedef alındı.

Bir telefonu "gözetleme" makinesine dönüştürebilen bu ajan yazılımla, kullanıcının bilgisi ve izni olmadan mikrofon, kamera, iletiler, ses kayıtları ve rehber gibi çok rakamda uygulamaya ulaşım sağlanabiliyor.

Son dakika haberi: Dünya bunu konuşuyor: Guardian bombayı patlattı Flaş Casus yazılım iddiası

Araştırmayı yürüten The Guardian ve öteki medya ortakları, ilerleyen günlerde listede yer alan bireylerin kimliklerini açıklayacaklarını duyurdu.

Firma idareyicisi, din adamı, akademisyen, sivil toplum kuruluşu çalışanı, sendika yetkilisi, bakanlar, cumhurbaşkanları ve başbakanlar dahil çok rakamda hükümet yetkilisinin de listede yer aldığı bildirildi.

Öte yandan Ruanda, Fas, Hindistan ve Macaristan, 50 binden fazla telefon numarasının olduğu listede ismi geçen bireylerin telefonlarını hacklemek için Pegasus'u kullandıkları iddialarına reddetti. Azerbaycan, Bahreyn, Kazakistan, Suudi Arabistan, Meksika ve Birleşik Arap Emirlikleri hükümetleri ise iddialara cevap vermekten kaçındı.

NSO Group da hakkındaki tüm yargılamaları yalanlayarak, "terörizm ve ciddi kabahatlerle çaba etmelerine takviyeci olmak için ülkelere ya da kolluk güçlerine teknoloji hizmeti verdiğini" ileri sürüyor.

Sosyal irtibat ağı WhatsApp da NSO Group hakkında, firmanın iletileşme hizmetini geniş kapsamlı ajanlık için kullandığını, 20 ülkede aralarında 100 gazeteci ve insan hakları aktivistlerinin de bulunduğu 1400'den fazla şahsı izlediğini öne sürerek dava açmıştı.

: İlginize Sürükleyebilir Beyin-omurilik akışkanında bulundu... Kâbus: Vefat oranı yüzde 80!‘Nasıl, parti hoş miydi?’ diye sorup başkaldırı ettiler…Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bayram iletisinde ehemmiyetli çağrı