Son dakika haberi: Dünyanın kanı dondu... Çocuğunu yanan binadan böyle aşağı attı!

Son dakika haberi: Dünyanın kanı dondu... Çocuğunu yanan binadan böyle aşağı attı!

Güney Afrika’da daha önceki cumhurbaşkanı Jacob Zuma’nın hapsedilmesi sonrası patlak veren protestolar dinmiyor. Onlarca insanın can verdiği olaylarda alışveriş merkezleri evvel yağmalandı sonrasında…

Güney Afrika'da akkında 15 ay mapus cezası verilen daha önceki Cumhurbaşkanı Zuma'nın bağışlanması arzıyla 9 Temmuz'da başlatılan protestolar, kısa zamanda şiddet olayları kapsayan ayaklanmalara dönüştü.

Kwazulu-Natal eyaletinin Durban ve Pietermaritzburg kentleri ile Gauteng eyaletinin Johannesburg kentinde çok sayıda mağaza ve iş yeri yağmalandı.

Zuma, yolsuzluk, haraç, dolandırıcılık, vergi firariciliği ve kara para aklamanın da aralarında olduğu 16 ayrı kabahatten suçlanıyor.

29 Haziran'da Anayasa Duruşması tarafından duruşmaya itaatsizlik kabahatinden 15 ay mapus cezasına çarptırılan Zuma, duruşmanın aldığı bu karara karşı dirense de 8 Temmuz'da Nkandla kentinde güvenlik eforlarına teslim olmuştu.

 

KORKU ANLARI KAMERADA!

Öte yandan yağmacıların ateşe verdiği ileri sürülen bir binada mahsur kalan anne, minik çocuğunu kurtarmak için binanın birinci katından alt attı.

Sosyal medya yayılan görüntülerde, annenin minik çocuğunu kurtarmak için altta bekleyen kalabalığa attığı görüldü.

Small child has nearly died in the burning City Life building in Durban. #Newzroom405 #JubJub #Indian #looting #Durban @eNCA @SABCNews #EasternCapeSaysNoToLooting pic.twitter.com/hXmo2E6ndy

— @Skhu Mchart @SkhuMdunge97 July 13, 2021

Çocuk, sokaktaki hayırseverlerin mücadeleleriyle yara almadan kurtuldu.

13 Temmuz'da Durban'daki bir binada çekilen görüntüler, sosyal medya ve yerel medyada geniş yer buldu.

ÇAĞRI YAPILDI

Güney Afrika Cumhuriyeti Güvenlik Bakanı Destekçisi Zizi Kodwa, yurttaşları bir araya gelip bir araya gelerek varlıklarını yağmacılardan korumaya çağırdı.

Kodwa, Soweto kentinde bir alışveriş merkezini gözetmek için bir araya gelen ulusu ziyareti sırasında basın üyelerine açıklamalarda bulundu.

Yağmacıların ulus içerisindeki bir "azınlık" olduğunu belirten Kodwa, insanların bir araya gelerek alışveriş merkezlerini ve kendi topluluklarını gözetmesine lüzum dinlendiğini söyledi.

Son dakika haberi: Dünyanın kanı dondu... Çocuğunu yanan binadan böyle aşağı attı

Kodwa, güvenlik eforlarının kendini korunanlara dayanakçı olacağını belirterek, "Güney Afrikalıların çoğunluğu bu keşmekeşi desteklemiyor." dedi.

Ülkede yağma olaylarında 6. güne girilirken, bazı kentlerde milletin silahlanarak yağmacılara karşılık verdiği ileri sürüldü.

ÖLÜ SAYISI 72'YE YÜKSELDİ

Güney Afrika'da daha önceki Cumhurbaşkanı Jacob Zuma'nın hapsedilmesi sonrasında patlak veren şiddet ve yağma olaylarında hayatını yitirenlerin sayısı 72'ye çıktı.

Milli Ortak İşlem ve İstihbarat Yapısı'ndan NATJOINTS yapılan açıklamada, olaylarda hayatlarını kaybedenlerin sayısının 72'ye yükseldiği bildirildi.

Açıklamada, olayların Kwazulu-Natal ve Gauten eyaletlerinin ardından Mpumalanga ve Northern Cape eyaletlerine de atladığı ifade edildi.

Son dakika haberi: Dünyanın kanı dondu... Çocuğunu yanan binadan böyle aşağı attı

Vefatların bir kısmının yağma olayları sırasında yaşanan izdihamdan kaynaklandığının kaydedildiği açıklamada, Gauteng'deki çatışmalarda hayatını kaybeden polis memuru Meshack Mahlangu'nun ailesine başsağlığı yalvardı.

Öte yandan, şu ana kadar 549'u Kwazulu-Natal eyaletinde, 683'ü Gauteng eyaletinde olmak üzere 1234 şahıs nezaretine alındı.

: İlginize Sürükleyebilir Cumhurbaşkanı Erdoğan: 10 milyon 800 bin lira tasarruf sağlayacakMerkez Bankası faiz kararını açıkladıKurban Bayramı evveli akın akın gidiyorlar!