Son Dakika Haberi... EURO 2020'de Türkiye-İtalya maçında penaltı krizi! Büyük tepki var ama yeni kural...

Son Dakika Haberi... EURO 2020'de Türkiye-İtalya maçında penaltı krizi! Büyük tepki var ama yeni kural...

A Ulusal Futbol Takımı'nın İtalya ile karşılaştığı 2020 Avrupa Şampiyonası açılış maçında penaltı krizi yaşandı. Hollandalı hakem Danny Makkelie'nin ciddi tepkiler oldu. EURO 2020 evveli değişen…

Spor Arena Ayrıntı - EURO 2020'nin açılış maçında oynanan Türkiye-İtalya maçına hakem kararları ve verilen tepkiler damgasını vurdu.

Karşılaşmanın ilk 40 dakikasında İtalyanlar, hakem Danny Makkelie'ye sık sık itirazlarda bulundu.

Gayretin ilk kısmında iki kere penaltı itirazında bulunan İtalyan oyuncular, 40. dakikada ise Immobile'nin yerde kaldığı pozisyonda yeniden bekledikleri kararı çıkartamadılar.

4. KERE TEPKİ VE VAR HAKİMİYETİ...

İtalya, devrenin sonlarında bir kere daha penaltı bekledi. Büyüyen İtalya hamlesinde Spinazzola, sol kanattan ceza sahasına ortalarken topun Zeki Çelik'in eline çarptığını belirtip penaltı itirazında bulundu.

İtalyan oyuncular Hollandalı hakem Danny Makkelie'nin çevresini sararken VAR'a giden Makkelie'nin penaltıya hükmetmeyip oyunu devam ettirdi.

Son Dakika Haberi... EURO 2020de Türkiye-İtalya maçında penaltı krizi Büyük tepki var ama yeni kural...

GERGİNLİK ÇIKTI

Devre bitimi İtalyan oyuncular Chiellini başta hakem çevresine toplandı. İtalyan oyuncular hakeme yoğun biçimde penaltı bekledikleri pozisyonla ilgili itiraz etti.

Çağlar Söyüncü ve Merih Demiral ise o bölgeye kazançken Chiellini, Merih ile sohbet edip pozisyonu anlatarak soyunma odası tüneline girdi.

Son Dakika Haberi... EURO 2020de Türkiye-İtalya maçında penaltı krizi Büyük tepki var ama yeni kural...

TURNUVA EVVELİ KURAL DEĞİŞTİ

Hürriyet yazarlarından Murat Fevzi Tanırlı, IFAB'ın turnuva evvelinde elle oynama pozisyonlarında karar farklılığına gitmesini kaleme almıştı.

Hollandalı hakemin, Zeki Çelik'in pozisyonunu yeni değişen kurala göre değerlendirdiği anlaşıldı.

İŞTE O KURAL;

Elin natürel konumu tanımında hakeme yeni görev verildi. Evvelden kol bedenden açılmışsa ve top geldiyse dolaysız cezalandırılıyordu. Artık hakemlerden oyuncunun hareketlerini ve pozisyonu tahlil etmeleri beklenecek. Elin/kolun bu konumda bulunmasının sebebine göre hakemlerden karar beklenecek. ‘El/kol oyuncunun natürel bir hareketinin dönerken, zıplarken gibi sonucunda mı bedeninden açıldı?’ sualine yanıt aranacak. Şayet hakem bu istikamette yorum yaparsa, ‘Elle oynama yok’ diyebilecek. Bu da demektir ki; penaltı tespitlerinde yangın çoğalacak. Zira geçen sezon penaltı verilen pozisyonların büyük kısmı bu sezon penaltı olmayabilir.