Son dakika haberi: Gülerek anlattı! Eski başdanışman Cummings'den tartışılan Türkiye sözleri...

Son dakika haberi: Gülerek anlattı! Eski başdanışman Cummings'den tartışılan Türkiye sözleri...

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın eski başdanışmanı Cummings'in Türkiye laflari müzakere yarattı. Cummings'in konuşma sırasında oluşan surat ifadesi ise eleştiri oklarının hedefi oldu.

İngiltere'de Başbakan Boris Johnson'ın eski başdanışmanı Dominic Cummings, BBC'ye verdiği müzakerede, Brexit kampanyası döneminde gündeme getirdikleri "Türkiye sloganına" ilişkin sualleri cevapladı. Cummings'in bu sırada oluşan surat ifadesi müzakere yarattı.

Türkiye'nin üyelik süreci, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden parçalaması ile sonuçlanan halkoylamasında, en çok konuşulan başlıklardan biriydi.

Ayrılık kampanyasını yürüten isim olan Dominic Cummings, Türkiye'nin üyelik ihtimali üzerinden, İngiliz kamuoyunu ayrılık doğrultusunda rey vermeye yönlendirmeye çalışmıştı.

İngiltere'nin en münakaşalı siyasi figürlerinden biri olan Cummings'in röportajındaki dikkat çekici mevzulardan biri de bu başlık oldu.

BBC muhabiri Laura Kuenssberg, Cummings'e, Türkiye ve 350 milyon sterlin mevzularını anımsatarak, "Brexit'i sahte iddialarla mı kazandınız?" sualini yöneltti.

Son dakika haberi: Gülerek anlattı Eski başdanışman Cummingsden tartışılan Türkiye sözleri...

2016'daki halkoylamasında Brexit yanlıları İngiltere'nin AB'ye her hafta 350 milyon sterlin ödediği, üyeliğin sona ermesiyle bu paranın sağlık hizmetlerine parçalayacağı iddiasında da bulunmuştu.

Dominic Cummings cevaben, seçmene karşı dürüst olmadıkları yönündeki fikri kabul etmediğini söyledi.

Türkiye'nin aza olmak üzere olduğunu değil, üyelik sürecinde olduğunu söylediklerini korundu.

Cummings, "Sahte iddialarla kazandığımızı düşünmüyorum. AB'nin problemleri ile ilgili dile getirdiğimiz mevzularda haklı çıktık" dedi.

Dominic Cummings'in bu ifadeleri ara ara gülerek dile getirmesi sosyal medyada tartışılıyor.

The Atlantic yazarı gazeteci Anne Applebaum, "Bu adam Brexit kampanyasını kazanmak için palavraları ve saptırmaları kullandı. Şimdi de o palavraları gülerek dinliyor" yorumunu yaptı.

Financial Times muhabiri Jim Pickar da Twitter paylaşımında, Cummings'in Türkiye'nin hakikatte üyeliğe yakın olmadığını bildiğine ilişkin suali dinlerken "sırıttığını" söyledi.

Son dakika haberi: Gülerek anlattı Eski başdanışman Cummingsden tartışılan Türkiye sözleri...

BORİS JOHNSON'I DA HEDEF ALDI

Cummings aynı müzakerede Başbakan Johnson'ı da hedef alan iddialarda bulundu.

Johnson'ın 2020 güzünde Covid-19 önlemlerini sıkılaştırmak mevzusunda isteksiz olduğunu ve "can verenler 80 yaşın üzerinde" düşüncesi ile hareket ettiğini öne sürdü.

Dominic Cummings, Başbakan Johnson'ın kendisine gönderdiği bir iletide, "Artık bu sağlık sistemi çökecek söylemine inanmıyorum" dediğini iddia etti.