Son dakika haberi: Hollanda'da sosyal mesafe kuralı kaldırılıyor

Son dakika haberi: Hollanda'da sosyal mesafe kuralı kaldırılıyor

Hollanda'da hükümet, yeni tip koronavirüsle Kovid-19 çaba kapsamında salgının başından bu yana uygulanan sosyal mesafe kaidesinin 25 Eylül'den itibaren kaldırılacağını açıkladı.

Geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte ve Sağlık Bakanı Hugo de Jonge, basın buluşmasında yaptıkları açıklamada, aralarında sosyal mesafe kaidesinin de olduğu bir dizi kısıtlamanın 25 Eylül'den sonra uygulanmayacağını bildirdi.

Açıklamada, Kovid-19 aşısı olanların, testi olumsuz çıkanların veya hastalığı daha evvel geçirenlerin "daha fazla hürlükten" yararlanabilmesi için "korona kartı" uygulamasının başlatılmasının tasarlandığı kaydolundu.

Uygulamanın başlaması halinde kafe, lokanta, sinema, tiyatro, şenlik ve spor faalliklerine girişlerde sayı sınırlaması kaldırılarak korona kartı uygulaması yaşama geçecek.

DİSKO VE BARLAR AÇILIYOR, MEKTEPLERDE MASKE LÜZUMLULUĞU KALKIYOR

Rutte'nin açıklamasına göre, 25 Eylül haysiyetiyle, temmuz ayında kapatılan disko ve barlar yine açılacak.

Mevzubahisi mekanlar, kafe ve lokantalarda olduğu gibi gece yarısına kadar sarih kalacak fakat sabah 06.00'ya kadar kapalı kalmaya devam edecek.

Şenlik, spor faaliyetleri ve sarih alanlarda yapılacak faalliklerde aşı kartı ya da olumsuz test neticeyi takdim edilmesi kaydıyla koltuk kapasitesinin tamamı, kapalı salonlarda yüzde 75'i kullanılabilecek.

Faalliklerin gece yarısından sonra devam etmesi vaziyetinde meşrubat servisi durdurulacak.

Ortaokul, lise ve akademilerde maske takma lüzumluluğu ile sınıflarda bulunabilecek talebe sınırlaması kaldırılacak.

Toplu taşıma ve havalimanlarında maske kaideyi devam etse de platform ve istasyonlarda maske takma lüzumluluğu kaldırılacak.

Ayrıca ilkokullarda Kovid-19 olayının görülmesi vaziyetinde tüm sınıfın karantinaya girmesi kaideyi de kaldırılacak.

Buna göre sınıfta bir talebenin virüse tutulması vaziyetinde sınıfın geri kalanı eğitime surat surata devam edecek.

Ayrıca konuttan çalışma önerisi de kaldırıldı.

"TAMAMEN SIRADANA DÖNMÜYORUZ"

Sağlık Kurumulardaki servislerde ve yoğun bakım birimlerinde uyuyan Kovid-19 hastalarının olduğunu belirten Rutte, 25 Eylül'deki rahatlama için "Tamamen sıradana dönmüyoruz." ihtarında bulundu.

Başbakan Rutte, 22 Eylül haysiyetiyle Hollanda'ya yüksek tehlikeli ülkelerden gelen yolcular da dahil olmak üzere ülke dışından gelen ve aşılananların karantinaya girme lüzumluluğunun kaldırıldığını açıkladı.

ERİŞKİN AŞILAMA ORANI YÜZDE 81,7

Sağlık Bakanı De Jonge, ülkede en az bir doz aşı olan erişkin oranının yüzde 81,7'ye eriştiğini kaydoldu.

Bakan De Jonge, Hollanda Sağlık Konseyinin nasihatine uyularak bağışıklık sistemi cılız şahıslara üçüncü doz aşının uygulanması için hazırlıkların başladığını aktardı.

De Jonge ayrıca lüzumlu aşı uygulamasının olmayacağını belirterek, "Lüzumlu aşılama yapılmayacak." dedi.

Hollanda'da günlük hadise rakamları temmuz ayının sonundan bu yana günlük 2 bin ile 3 bin arasına izliyor.